Pismo z DENIC a propos wygasającej domeny. Jak porzucić domenę .de bez zapłaty?
Denic

Opublikowano: 2017-03-05 przez: Adrian Pakulski

Pismo z DENIC a propos wygasającej domeny. Jak porzucić domenę .de bez zapłaty?

Domeny

Dostałeś pismo z niemieckiego DENIC w sprawie domeny .de, której jesteś właścicielem? Jeśli pozostawisz je bez odpowiedzi, DENIC wystawi na Ciebie fakturę o wartości 58 euro. Dlaczego? Proces wygasania domen .de przebiega inaczej niż .pl.

Dlaczego DENIC wysłał do mnie pismo?

DENIC? Co to za organizacja?

DENIC (skrót: Deutsches Network Information Center) to niemiecki operator – rejestrator domen. Pod względem prawnym, odpowiada naszemu NASKO-owi.

Masz w ręce masz pismo DENIC? Jesteś prawdopodobnie właścicielem przynajmniej 1 wygasającej domeny .de i jeśli nie postąpisz zgodnie z instrukcją, zostaniesz obciążony fakturą w wysokości 58 euro, a Twój adres zostanie przedłużony o kolejny rok. Dlaczego?

DENIC domena

Pismo z DENIC

Niemieckie ustawodawstwo przyjmuje, że jeśli chcesz przestać być właścicielem domeny, masz obowiązek jej wyrejestrowania, czyli inaczej niż ma się to w przypadku domen, jakie obsługuje polski NASK. W Polsce każda domena obsługiwana przez NASK, tj. .pl, com.pl, .biz.pl, .net.pl, .org.pl wchodzi w okres wygasania 30 (w tym czasie może być wznowiona), a następnie usunięta i uwolniona do rejestracji.

W jaki sposób wyrejestrować domenę .de?

1. Przejdź na: www.transit.denic.de

2. Znajdź zakładkę: Login, wpisz pełną nazwę domeny + hasło, które znajdziesz w piśmie DENIC

Postępuj z kolejnymi krokami. Samo wyrejestrowanie domeny z DENIC powinno zająć Ci kilka minut. O fakcie pozytywnego wyrejestrowania domeny zostaniesz powiadomiony mailowo.

Co jeśli nie opłacę faktury z DENIC?

Jeśli przegapiłeś lub zlekceważyłeś pismo z DENIC, a w Twojej skrzynce pojawiła się faktura VAT, masz obowiązek ją opłacić. Co prawda praktyka dowodzi, że DENIC nawet w przypadku nieopłacenia rachunku, nieczęsto podejmuje się procesów windykacyjnych, to ryzyko wytoczenia powództwa istnieje. Jakie są jego koszty? Tego nie wiemy.

Spóźniłem się z wyrejestrowaniem domeny. Co robić?

Zanim DENIC jeszcze zdąży wystawić fakturę VAT na 58 euro, zwróć się do rejestratora osobiście i napisz prośbę o wyrejestrowanie domeny. DENIC na ogół pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski.

List bez polecenia!

DENIC wysyła do Polski listy zwykłe, tj. bez polecenia. Oznacza to tylko tyle, że jeśli listonosz zgubi przesyłkę, szansa na uniknięcie 58 euro na fakturze VAT będzie niska; o ile w ogóle możliwa.

pismo Denic

 

Adrian Pakulski

Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy

Nie, artykuł na 3 tys. znaków z linkiem rel=”nofollow” nie jest Content Marketingiem. SEO a CM to dwa różne światy
DuckDuckGo sromotnie przegrało z Google. Sny o internecie wolnym od szpiegowskich praktyk to zwykła mrzonka
SEO w e-commerce. Jak zbudować poprawną strukturę sklepu i adresów URL?

 

Napisz komentarz

Prostudio

Paq-Studio to wiodąca agencja SEO na polskim rynku. Firma może pochwalić się 5 latami doświadczeń w zakresie pozycjonowania, audytów SEO i konsultacji nowych projektów.

Zleć pozycjonowanie strony

Wspieramy mikro, małe i duże marki.

© Copyrights 2017 PAQ Studio