Powrót
E-commerce,SEO

Blog sklep internetowy

1 czerwca 2018
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Blog w sklepie internetowym to taki absolutny must have, a może tylko zbędny dodatek, który ostatecznie nie poprawia sprzedaży? O tym pokrótce w wideo z tegorocznych warsztatów SEO w ramach Sparkcamp w Koszalinie.

Z sali: Cześć. Ja mam takie pytanie: co uważasz na temat prowadzenia bloga na stronie internetowej? To po prostu jest taki dodatek, czy to jakoś zwiększa wejścia? Oczywiście w tym blogu będą jakieś linki do konkretnej kategorii, promujące jakiś produkt, powiedzmy ładowarki samochodowe z „fastem” (czyt. szybkim ładowaniem), bez „fasta” i tak dalej.

Adrian Pakulski: Na pewno blog poprawia linkowanie wewnętrzne do produktów. Chodzi o sklep, czy o stronę?

Z sali: Sklep.

Adrian Pakulski: Poprawia linkowanie wewnętrzne. Możesz z anchorem opisać artykuł i linkować wewnętrznie. Jest ono czynnikiem rankingowym i wpływa na pozycjonowanie tych produktów, szczególnie jeżeli masz ich bardzo dużo. Są limity – na przykład, masz źle podlinkowany produkt. Wygląda to w ten sposób, że masz kategorie:

Ubrania » Czapki » Czapki dziecięce » Czapki dla dwulatka » Czapki dla dwulatka z siwymi włosami » Produkt

Zanim robot dojdzie do tej kategorii, już się zmęczy, wyjdzie z tego procesu i nie zaindeksuje produktu, więc blog jest doskonałym sposobem, jeżeli masz rozbudowane drzewo nawigacji. Wzbudzi aktywność na tych produktach, na których tego potrzebujesz, natomiast pisanie dla samego pisania? Na przykład, ostatnio zgłosiła się kobieta, która sprzedaje noclegi, bo ma wille w górach. Czy pisanie o tym „gdzie wyjechać na narty w Zakopanem” sprzeda jej te noclegi? Pewnie nie.

To raczej zależy od biznesu. Nie pamiętam czy to blog Komputronika, czy X-komu. Szukałem UPS-a do komputera, a zupełnie nie mam pojęcia, jakimi kryteriami się sugerować. Nie przeszkadzał mi kontekst sprzedażowy, jeżeli oni byli w stanie napisać świetny wpis na blogu i potrafili mi to wytłumaczyć. Jest kategoria ergonomiczna, jest super wydajność, są ceny? Nie mam problemu, żeby kupić ten produkt od nich. Nie przeszkadza mi to, że wszedłem akurat na bloga Media Marktu i „oni próbują mi coś sprzedać, a ja przecież szukam niezależnego bloga”.

Myślę, że to zależy od branży i charakterystyki postów, które piszesz. Szukałbym raczej postów, które mogą Ci potencjalnie napędzić sprzedaż. Jeżeli masz bloga, a sprzedajesz rowery, to jak napiszesz artykuł „ile można stracić kalorii w czasie jazdy rowerem”, to pewnie nie sprzeda Ci to dętki do roweru. Jeżeli jednak napiszesz „dętka zwykła czy wzmocniona”, i będziesz miał do tego fajną oprawę wizualną, to jasna sprawa – wzmocni to sprzedaż.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Blog sklep internetowy

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij