Yandex.Metrica
Zamknij

Jakiego artykułu szukasz?

Jak pisać, żeby spodobać się robotowi Google i użytkownikowi?

Copywriting SEO

Adrian Pakulski
26 czerwca 2017
Adrian Pakulski
AdrianPakulski

Jak pisać, żeby spodobać się robotowi Google i użytkownikowi?

Copywriting SEO

0

Chcesz zabrać się za samodzielną poprawę pozycji swojej strony w Google? Umiejętność tworzenia treści przyjaznej dla wyszukiwarki jest niezbędna. Tym właśnie zajmują się copywriterzy SEO i dziś kilka słów o tym jak pisać, żeby się spodobać – zarówno robotowi, jak i potencjalnemu odbiorcy Twojej strony.

Czym jest copywriting SEO? W skrócie

Myślisz, że pozycja strony w Google zależy wyłącznie do liczby linków prowadzących do niej? Nic bardziej mylnego. Drugim z fundamentalnych filarów jest treść, która tę stronę wypełnia. A właściwie tekst. Procesem jego tworzenia jest właśnie copywriting SEO.

Piszesz nie tylko dla robota, ale też dla użytkownika

I tu, już na samym starcie warto zaznaczyć, że tekst ten nie może być papką smaczną wyłącznie dla robota Google, ale musi także zawierać w sobie sens, który przyciągnie uwagę użytkownika i da mu chociaż minimalną odpowiedź na to, czego w danym momencie szuka. Zgodnie z zasadą – tekst bez słów kluczowych może się obronić, słowa kluczowe bez tekstu już nie. Ale zacznijmy od początku.

Zawolik

Słowa kluczowe. Fundament tekstu zoptymalizowanego pod SEO

Podstawą tekstu stworzonego w zgodzie z zasadami SEO są słowa kluczowe. Te powinny być ściśle związane z tematyką strony i zainteresowaniem samych użytkowników korzystających z wyszukiwarki. Odpowiednio dobrane i umieszczone w treści zwiększą ruch generowany przez wyszukiwarkę, a więc poprawią pozycję serwisu, popularność bloga lub wyniki sprzedażowe sklepu – w zależności od przypadku.

Jak znaleźć słowa kluczowe do swojego tekstu?

Proponuję dwa sposoby. A właściwie narzędzia.

1. Keyword Tool Io [patrz: keywordtool.io]

2. Google Keyword Planner [patrz: adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/]

Więcej na temat ich działania znajdziesz w tekście przygotowanym przez naszego specjalistę od SEO, Adriana Pakulskiego: Jak napisać, stworzyć opis produktu zgodny z SEO? Tekst ten dotyczy tworzenia opisów produktów w sklepie internetowym, ale to żaden problem – zasada działania Keyword Tool Io i Google KP jest zawsze taka sama.

Copywriter dobry VS copywriter zły

W copywritingu też istnieje coś takiego jak etyka (black lub white hat). Wszystko, jak zawsze, rozbija się o skuteczność. Ta, pozbawiona uwzględnienia potrzeb odbiorcy skutkuje tym, że w Internecie nadal możesz trafić na strony zapleczowe ze sztucznie upychanymi słowami kluczowymi, treścią wyplutą z synonimizatora i jakością tekstu równą zero. Chcesz być szanowanym i skutecznym copywriterem SEO? Odpuść sobie takie techniki, bo…

Dużo nie znaczy najlepiej, czyli ile tych słów kluczowych powinno być?

Po przeczytaniu tego, jak dużą wagę posiadają słowa kluczowe możesz pomyśleć sobie – im więcej, tym lepiej. To jednak nie jest takie proste. Robot Google jest bystrzejszy niż początkowo można przypuszczać i bardzo wyczulony na przesadnie upchnięte keywordy. Spytasz – to ile tych słów kluczowych umieścić w tekście? Konkretna odpowiedź nie istnieje, a jeśli na taką się natknąłeś to wiedz, że jest to zaledwie powszechnie powielany mit. Ja pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że mniej znaczy lepiej. Napakowany keywordami tekst jest nieczytelny i jak już wspomniałam wcześniej, staje się punktem alarmowym dla robota i ryzykiem zafiltrowania strony.

Prawda jest taka, że jeśli zabierzesz się za pisanie tekstu bez spięcia, żeby upchnąć w nim jak najwięcej słów kluczowych to te tak czy siak się pojawią – w prawidłowej formie i rozłożone w odpowiednich, niealarmujących robota odstępach.

Dosłowne czy w odmianie, czyli jakiej formy keyworda użyć?

Jak sprawa ma się z odmianą słów kluczowych? Decydować się na to czy nie? Jeśli podchodzisz do copywritingu SEO na poważnie, wiedz, że dbałość o różnorodność keywordów jest konieczna. Ale czy „księgowa Koszalin” i „księgowa w Koszalinie” da ten sam efekt? Ten sam nie, ale po połączeniu na pewno lepszy.

Pewne jest to, że wielokrotne powtórzenie frazy „księgowa Koszalin” będzie wyglądać nienaturalnie i nada Twojemu tekstowi charakter zapleczowego precla, nie specjalistycznego artykułu. „Księgowa w Koszalinie” jest frazą dłuższą, tak zwanym long tail, która wesprze frazę krótszą i ją uzupełni. Dorzuć do tego synonimy, a osiągniesz lepszy rezultat niż przy kurczowym trzymaniu się wyłącznie jednej frazy.

Punkty strategiczne. Tam słowa kluczowe powinny się znaleźć

Twój tekst powinien mieć przejrzystą strukturę. Ładny tytuł oddający główną myśl artykułu, krótki lead i nadające całego rysu nagłówki. Mowa tutaj o H1, H2 i H3 – nie bój się ich, nie gryzą, a mogą poprawić jakość Twojego tekstu. To w nich słowa kluczowe powinny mieć swoje stałe miejsce. Najlepiej razy jeden i najlepiej w dosłownej formie, pozbawionej odmian.

Gdzie jeszcze? Na pewno w metaopisie, czyli tym krótkim tekście widocznym tuż pod wynikiem wyszukiwania. Jego treść może nie jest widoczna na stronie, ale mimo to warto zadbać o jego wartość SEO. Treść metaopisu możesz znaleźć w kodzie źródłowym – zarówno dla całej strony, podstrony czy konkretnego wpisu. Jeśli korzystasz z WordPressa to przydatna okaże się na przykład wtyczka All In One SEO Pack, gdzie zmiana metaopisu nie wymaga już nawet gmerania w kodzie, a po prostu uzupełnienia jednej z rubryk wyraźnie oznaczonej jako metaopis.

Bez opieki nie powinieneś zostawić również obrazków. Już w momencie dodawania zdjęć możesz zauważyć, że każde z nich posiada sekcję opisu alternatywnego, czyli tak zwanego ALT’a. Nie zobaczy tego odbiorca Twojego tekstu, ale robot Google już tak, a nim przecież też jesteśmy zainteresowani, nie?

Oszustwo nie popłaci. Na pewno nie na dłuższą metę

Myślisz, jakby tu na swojej stronie umieścić treść, której może nie zobaczy użytkownik, ale którą połknie robot Google, podbijając jej pozycję? Kiedyś można było spotkać strony zapchane keywordami w białym kolorze na białym tle. Dziś to już przeszłość. Dlaczego? Bo robot Google z dnia na dzień staje się coraz mądrzejszy i copywriterzy SEO zrozumieli, że takie triki nie dają pożądanego efektu. Jeśli nie chcesz podejmować się tworzenia tekstu zoptymalizowanego pod kątem SEO lub jeśli w jakiś sposób Cię to przeraża, zgłoś się do nas! Copywriting SEO to przecież nasza codzienność.

Ocen ten artykuł

Ocen: Jak pisać, żeby spodobać się robotowi Google i użytkownikowi?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 6 ocen
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Teksty które warto znać

12 listopada 2019
E-commerce jak zacząć?
Adrian Pakulski

E-commerce jak zacząć?

21 października 2019
Kluczowe momenty wideo w Google
Adrian Pakulski

Kluczowe momenty wideo w Google

Meta tagi – jak pisać?
Adrian Pakulski

Meta tagi – jak pisać?

25 września 2019
E-commerce to usługa a nie produkt
Adrian Pakulski

E-commerce to usługa a nie produkt

Wypis w WordPress
Adrian Pakulski

Wypis w WordPress

Certyfikat SSL a pozycjonowanie
Adrian Pakulski

Certyfikat SSL a pozycjonowanie

PAQ Studio na Facebooku