Powrót
SEO

Czy linki z Facebooka i Twittera działają?

Przeczytaj komentarz Adriana Pakulskiego

9 czerwca 2017
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Czy pozyskiwanie linków z mediów społecznościowych ma przełożenie na pozycje w Google? Poza usługami Google, tj. YouTube i Goole+ niekoniecznie.

Czy powinienem pozyskiwać linki z mediów społecznościowych w kontekście SEO?

Nie ma to większego znaczenia w kontekście Google, ponieważ nie uwzględnia on ani linków z Facebooka, Twittera i innych mediów społecznościowych, chociaż można powiedzieć, że linki z YouTube są uwzględniane. Jednak jest to kropla w morzu potrzeb.

Dlaczego linki z mediów społecznościowych nie działają?

Bariera wejścia jest zbyt niska. Właścicieli stron internetowych jest relatywnie mało vs. (albo w porównaniu do) użytkowników Facebooka. Link na Facebooku może być wrzucony przeze mnie albo moich stu innych znajomych, których zdaniem będzie podlajkowanie danego postu, czy wypowiedzi. Wstawienie linku na swojej stronie internetowej sprowadza się do tego, że trzeba ją mieć. Aby móc pozyskać duża liczbę linków wypadałoby mieć 100 znajomych, którzy też posiadają swoją stronę internetową.

Google nie uwzględnia tych linków, ponieważ bariera pozyskania linku z mediów społecznościowych jest zbyt niska, by uwzględnić ją w budowie algorytmu.

Jako uzupełnienie tego materiału dodajmy, że to też kwestia dostępności do zasobów. Nie wszystkie zasoby w mediach społecznościowych są ogólnodostępne dla robotów wyszukiwarek, ponieważ wymagają logowania. A to oznacza, że gdyby GoogleBot crawlował tylko publiczne zasoby Facebooka, to algorytm przetwarzałby mocno sfragmentowane dane i układał wyniki organiczne, które nie są tak doprawdy reprezentatywne. Bo tych niedostępnych dla robotów wyszukiwarek danych, linków, zdjęć, które generują użytkownicy serwisów społecznościowych jest całe mnóstwo. Inna sprawa, że w samo crawlowanie, indeksowanie i przetwarzanie takiej ilości danych, jakie są każdego dnia generowane w serwisach społecznościowych byłoby trudne do przetworzenia dla wyszukiwarek, a i umówmy się – większość treści która jest generowana na Facebooka nie powinna być w ogóle indeksowana w Google, bo w social mediach generowanych jest bardzo dużo niskokalorycznych user generated content. Po prostu przetwarzanie prywatnych treści, filmów ze spacerów, zdjęć z wakacji osób trzecich z mediów społecznościowych nie jest w interesie Google, ani jego użytkowników. Ani biznesowo, ani w kontekście zużywania zasobów sprzętowych itd.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Czy linki z Facebooka i Twittera działają?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij