Powrót
zaplecze na darmowych domenach
SEO

Darmowe zaplecze SEO

Czy to, aby na pewno dobry pomysł?

11 marca 2019
Adrian Pakulski

Na forum.optymalizacja.com jak mantra wraca pytanie, czy postawienie zaplecza technicznego na Blogspocie, serwisie wordpress.com lub jakiejkolwiek innej, darmowej platformie, to dobry pomysł? Już mówię.

Z tzw. darmowym zapleczem jest zasadniczo kilka problemów. A przynajmniej dwa.

Po pierwsze: Brak gwarancji utrzymania pozycji w perspektywie długoterminowej

Zaplecze buduje się po to, aby raz zainwestowane w nie pieniądze, dawały poczucie bezpieczeństwa i zwracały się przez lata. Zaplecze to w końcu doskonały sposób, aby zabezpieczyć się przed większymi i mniejszymi tąpnięciami w organiku i poprowadzić z niego mocne exact matche do domeny docelowej bez szczególnego ryzyka. Bo zaplecze jest tak naprawdę jedynym źródłem, które pozwala na w pełni kontrolowane zarządzanie linkami dofollow exact match w przeciwieństwie np. do forów, których otoczenie, kontekst, autorytet zmieniają się z taką samą częstotliwością, jak często łamana jest na jej formularzu rejestracji captcha; a co za tym idzie – pozyskanie linka dofollow exact match z domeny, nad którą nie ma się 100-procentowej kontroli, jest po prostu pewnym ryzykiem.

Ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Problem w tym, że wraz z upływem czasu internet skutecznie się skomercjalizował i miejsca, na których niegdyś można było za darmo publikować wpisy, giną jeden za drugim.

Cofnijmy się do 2018 r. i weźmy za przykład moją ulubioną republikę.pl, do której miałem największy sentyment (bo najwięcej domen na niej łapałem!). Kiedy Onet rzucił hasło – zamykamy serwis Republika.pl, wiedziałem, że części pozycji stron nie utrzymam, bo na republika.pl miałem trochę ponad 100 mocnych zapleczówek, z których większość powstała na porzuconych subdomenach szkół podstawowych, warsztatów samochodowych, miejskich bibliotekach, poradniach terapeutycznych i leśniczówkach. A każda z nich miała przynajmniej po 1 link z DMOZ’u, urzędu miasta, BIP’u, Wikipedii i mniejszych, większych instytucji.

Co prawda na republika.pl nie można było stawiać nowych stron od 2-3 lat, to jednak miałem nadzieję, że te serwisy będą jeszcze chwilę stały, ale stało się i w końcu pożegnaliśmy republikę.pl ze względu na wzrost popularności serwisów społecznościowych, a co za tym idzie – fakt, że coraz mniej z nas ma ochotę prowadzić takiego typowego bloga, złożonego z wpisów, notatek tekstowych z archiwum i mniej lub bardziej anonimową społecznością.

Ale wracając do tematu – republika.pl była i zniknęła, a jej śmierć pociągnęła za sobą pewne konsekwencje. Spadek pozycji odczuliśmy w zasadzie we na wszystkich serwisach, do jakich linkowałem z zaplecza utrzymywanego na tejże Republice, bo pozycje nie wzięły się z niczego. Stare, dobrze podlinkowane serwisy i wieloletnia historia zrobiły swoje. I czas było się z tym rozstać.

I tu nawet nie chodzi o fakt, że utraciłem content, który na tej Republice trzymałem, bo w części – zrobiłem sobie kopię tych site’ów, ale najbardziej bolała utrata autorytetu, wieku i linków. Onet część z subdomen republika.pl postawił w stan błędu 404, a z części wykonał przekierowanie 301 na stronę główną onet.pl. Były linki, nie ma linków.

Oczywiście nie ma co płakać nad Republiką, ja pozycje odrobiłem (a to też kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy) – uwrażliwiam tylko, że nie ma argumentów, dla których inwestowanie w tego typu platformy w 2019 r. to dobry pomysł. I tyle. Biorąc pod uwagę, że jeden za drugim znikają dziś katalogi, a w ostatnim czasie pożegnaliśmy nie tylko Republikę, ale i Blog.pl, Blog.onet.pl, to zaplecze na darmowych platformach jest po prostu wątpliwej klasy inwestycją.

Czy ktoś z Was pamięta serwis my.opera.com? W 2009 r. namiętnie stawiałem tam mikro-zapleczówki, ale kiedy Opera zmieniła swoją politykę, zawinęła ze sobą też sporo linków.

I tak w koło Macieju.

I teraz przechodzimy do drugiego powodu, dla którego zaplecze na darmowych platformach to kiepski pomysł.

Nie mamy tego zbadanego w 100%, ale z naszych testów wynika, że crawl budżet robota Google wobec całych darmowych platform bywa wyraźnie ograniczony – przynajmniej jeśli chodzi o Blogspota. Jeśli przeanalizujemy próbkę powiedzmy 30-40 blogów o podobnych parametrach – z czego połowa to blogi na domenach własnych najwyższej rzędu (np. PL), a połowa to Blogspoty (zarówno jeśli chodzi o liczbę-jakość treści, jak i o profil linków domeny), to te Blogspoty mają tylko jakiś ułamek zasięgu organicznego tych blogów, jakie są postawione na własnych domenach. A jeśli tak, to skoro crawl limity wobec takiego Blogspota (i co prawdopodobne – wobec innych darmowych domen/aliasów/platform) są ograniczone, to też linki wychodzące z niego będą mocno osłabione. Ostatecznego wyroku w przypadku Blogspota nie da się wydać ze względu na brak dostępu do serwera i możliwości wglądu w logi, ale nie o tym ostatecznie jest ten materiał.

Chciałbym żebyście zrozumieli, że inwestycja w darmowe zaplecze może i nie naraża Was na koszty w chwili jego budowy, ale kiedy zaczynacie być pewni siebie, siadacie na pozycjach, okazuje się, że na tyłach jest przebiega dywersja, a za zaplecze na komercyjnych, płatnych adresach i serwerach i tak prędzej czy później przyjdzie Wam zapłacić.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Darmowe zaplecze SEO

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.
.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij