25 stycznia 2017
Adrian Pakulski

Drutex stracił 50% widoczności w Google. Firma zmieniła stronę, ale adresów URL nie upilnowała

SEO

Na przełomie listopada i grudnia widoczność w wynikach organicznych Google domeny drutex.pl spadła o ok. 50-65% w zależności od narzędzia, po jakie sięgniecie. O ile zmianę struktury adresów URL rozumiem, to niedopilnowania przekierowań 301 już nieszczególnie. W końcu to naprawdę duża marka.

Dlaczego Drutex wypadł na kluczowe frazy?

W drugiej połowie listopada Drutex zdecydował się na odświeżenie wizerunku. Firma przeprojektowała logo, zmieniła identyfikację kolorystyczną i ostatecznie zdecydowała się także na wdrożenie nowego serwisu dla klientów.

Problem w tym, że nikt nie spisał adresów URL schodzącej strony po to, aby utrzymać widoczność domeny na względnie stabilnym poziomie, korzystając z 301 (oczywistym jest, że 301 też gubi po drodze trochę pozycji, ale nawet gdyby spadki odnotowano, to w mikro-skali). A wystarczyłby zwykły generator mapy .xml, wypełnienie .htaccess kilkuset linijkami i szybki crawl Xenu albo Screaming Frogiem dla pewności, że tam gdzie jest 404, powinno być 301.

I tak np. było: https://www.drutex.pl/aktualnosci-2016.html

A jest: https://www.drutex.pl/pl/aktualnosci/

Nie znalazłem w zasadzie żadnego linka wewnętrznego, który miałby 301 na nową podstronę.

Adresy URL możecie sobie ręcznie przejrzeć w Web Archive.

Jak duży spadek?

W wyniku przesiadki, Drutex stracił naprawdę dużą część ruchu. Jak dużą, wiedzą już pewnie sami. SEMStorm i Senuto wskazują na spadek 50 do 65%.

Ja rozumiem – błędy techniczne w działach IT mogą się zdarzać, bo w chwili przenosin kogoś nie było, bo wrzucili nie ten .htaccess, który chcieli, bo cokolwiek. Dziwi mnie tylko brak jakiejkolwiek reakcji ze strony zespołu IT po 2 miesiącach od wyraźnego sygnału, że coś przecież musiało się stać.

Ktoś w Drutexie chyba musiał zauważyć w Analytics, że odwilż na wykresach?

4.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Drutex stracił 50% widoczności w Google. Firma zmieniła stronę, ale adresów URL nie upilnowała

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij