25 stycznia 2017
Adrian Pakulski

Drutex stracił 50% widoczności w Google. Firma zmieniła stronę, ale adresów URL nie upilnowała

Optymalizacja SEO Porady SEO

Na przełomie listopada i grudnia widoczność w wynikach organicznych Google domeny drutex.pl spadła o ok. 50-65% w zależności od narzędzia, po jakie sięgniecie. O ile zmianę struktury adresów URL rozumiem, to niedopilnowania przekierowań 301 już nieszczególnie. W końcu to naprawdę duża marka.

Dlaczego Drutex wypadł na kluczowe frazy?

W drugiej połowie listopada Drutex zdecydował się na odświeżenie wizerunku. Firma przeprojektowała logo, zmieniła identyfikację kolorystyczną i ostatecznie zdecydowała się także na wdrożenie nowego serwisu dla klientów.

Problem w tym, że nikt nie spisał adresów URL schodzącej strony po to, aby utrzymać widoczność domeny na względnie stabilnym poziomie, korzystając z 301 (oczywistym jest, że 301 też gubi po drodze trochę pozycji, ale nawet gdyby spadki odnotowano, to w mikro-skali). A wystarczyłby zwykły generator mapy .xml, wypełnienie .htaccess kilkuset linijkami i szybki crawl Xenu albo Screaming Frogiem dla pewności, że tam gdzie jest 404, powinno być 301.

I tak np. było: https://www.drutex.pl/aktualnosci-2016.html

A jest: https://www.drutex.pl/pl/aktualnosci/

Nie znalazłem w zasadzie żadnego linka wewnętrznego, który miałby 301 na nową podstronę.

Adresy URL możecie sobie ręcznie przejrzeć w Web Archive.

Jak duży spadek?

W wyniku przesiadki, Drutex stracił naprawdę dużą część ruchu. Jak dużą, wiedzą już pewnie sami. SEMStorm i Senuto wskazują na spadek 50 do 65%.

Ja rozumiem – błędy techniczne w działach IT mogą się zdarzać, bo w chwili przenosin kogoś nie było, bo wrzucili nie ten .htaccess, który chcieli, bo cokolwiek. Dziwi mnie tylko brak jakiejkolwiek reakcji ze strony zespołu IT po 2 miesiącach od wyraźnego sygnału, że coś przecież musiało się stać.

Ktoś w Drutexie chyba musiał zauważyć w Analytics, że odwilż na wykresach?

4.5
Oceń
Zamknij

Ocen: Drutex stracił 50% widoczności w Google. Firma zmieniła stronę, ale adresów URL nie upilnowała

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.
Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Wtedy to wygląda w ten sposób, że przygotowujemy – bo teraz tak – audyt techniczny, onesite’owy dzielimy sobie na oniste, czyli sprawdzamy ...
Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Czy alokowanie środków w kampanię SEO wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania po stronie organizacji, która chce to SEO wyoutsourcować? Na jakim etapie rozwoju ...
Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Nie musisz przechodzić 3-miesięcznego kursu online z fotografii, aby robić dobrej jakości fotografie produktowe. Co prawda profesjonalne packshoty są nie lada wyzwaniem, ...

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij