21 grudnia 2019
Adrian Pakulski

Dzielenie treści na podstrony

Optymalizacja SEO

Jeden z naszych Klientów zadał nam pytanie, czy dzielenie treści na podstrony to dobry pomysł w kontekście SEO. W końcu z takiej mechaniki korzystają najwięksi wydawcy w Polsce – w tym dzienniki informacyjne. Czy podzielenie 1 artykułu na temat odsłoniętych pośladków Małgorzaty Rozenek na 5-10 podstron galerii może mieć pozytywny impact na wyniki organiczne? To zależy…

Należałoby w ogóle zastanowić się, dlaczego duzi wydawcy stosują dzielenie treści na podstrony i nie – nie jest to kontekst SEO, a próba sztucznego wymuszenia zwielokrotnienia liczby odsłon generowanych na 1 użytkownika.

Zasadniczo – im więcej odsłon w jednej sesji przypada na użytkownika, tym lepiej. Lepiej, bo:

  1. Użytkownik potencjalnie mógł obejrzeć więcej reklam
  2. Wydawca, np. takie wp.pl, gazeta.pl, czy Super Express mogą pochwalić się atrakcyjną średnią liczbą odsłon dziennie i co w konsekwencji – także wydłużonym średnim czasem na użytkownika. Dane na temat efektywności prowadzenia użytkowników na stronie są zbierane i prezentowane w Megapanelu, a ten z kolei stanowi kartę przetargową w sprzedaży reklam między dużymi wydawcami contentowymi a domami mediowymi.

To rzecz jasna, czy użytkownik, któremu zaserwowano content podzielony na 10 podstron galerii rzeczywiście obejrzał wszystkie te reklamy mierzony jest już takimi wskaźnikami, jak viewability time i viewability rate (bo to, czy ktoś spędził na 3 podstronie galerii pół sekundy, czy 10 sekund, robi różnicę reklamodawcom), ale nie będę wdawał się w szczegóły.

Wiedza SEO
Ucz się podstaw SEO z naszego kanału na YouTube

Odpowiadając na pytanie – dzielenie treści na podstrony nie jest wypadkową jakichś magicznych prób ogrania pozycji w SEO, a wynika z modeli rozliczeniowych dużych wydawców treści z reklamodawcami i maksymalizacji zysków.

Ale jeśli z jakiegoś powodu chcesz wprowadzić w swoim serwisie taką mechanikę, to pamiętaj, aby do kolejnych podstron przypisać albo canonical ze wskazaniem na pierwotną stronę albo noindex follow.

5
Oceń
Zamknij

Ocen: Dzielenie treści na podstrony

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.
Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Wtedy to wygląda w ten sposób, że przygotowujemy – bo teraz tak – audyt techniczny, onesite’owy dzielimy sobie na oniste, czyli sprawdzamy ...
Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Czy alokowanie środków w kampanię SEO wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania po stronie organizacji, która chce to SEO wyoutsourcować? Na jakim etapie rozwoju ...
Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Nie musisz przechodzić 3-miesięcznego kursu online z fotografii, aby robić dobrej jakości fotografie produktowe. Co prawda profesjonalne packshoty są nie lada wyzwaniem, ...

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij