12 grudnia 2018
Adrian Pakulski

Ja bym zrobił lepiej!

Optymalizacja SEO Porady SEO

 E. Ja bym robił to SEO lepiej!

Zawsze jestem daleki od autorytatywnego oceniania kampanii realizowanych przez inne agencje na rynku. Bo wiem, że wiedza o SEO to jedno, ale kluczową rolę odgrywa tutaj kontekst. Bo co z tego, że ja zdaję sobie sprawę, że mam do zredagowania w swoim sklepie 3500 opisów kategorii, z których każdy powinien mieć objętość 3-4 tys. znaków, skoro nie jestem w stanie zrealizować tego zadania – z różnych przyczyn.

Kluczową kompetencją w SEO nie są wobec tego nie tylko kompetencje takie, ale sposób ich zagospodarowania. Przez zagospodarowanie rozumiem np. umiejętność oceny, w jaki segment włożyć więcej pieniędzy, a w jaki mniej, żeby uzyskać maksymalnie dobre ratio, najlepszy możliwy efekt. Jest content? To może ładujemy się w backlink? Onsite słaby, to może zamiast walić linkami z ksiąg gości, zrobimy szybki audyt i dopchniemy treści?

Wiedza SEO
Ucz się podstaw SEO z naszego kanału na YouTube

Wystawianie ocen, łatek, że agencja X jest dobra, a Y słaba bez kontekstu wydaje mi się po prostu mało eleganckie. A przez ten kontekst rozumiem poza kwestiami kapitału, np. relację z Klientem, to czy Klient posiada zasoby do wdrożenia audytu technicznego, nadążanie z produkcją treści, jeśli ta jest zbyt specjalistyczna (do tego, aby treści dostarczała agencja SEO), a nawet takie banały, jak responsywność w komunikacji, częstotliwość odpowiadania na maile. To są niejednokrotnie podstawowe problemy, z jakimi każdego dnia zderzają się agencje w całej Polsce, a nie to, że „treść na głównej to za krótka jest”. A może to prezes zarządu nie chce przepchnąć jakiejś mechaniki na stronie? Może nie podoba mu się nowa architektura informacji? Albo zapleczówka na przechwyconej po konkurencji domenie?

I tu nawet nie chodzi o nas, bo poza wyjątkami, nie spotkaliśmy się ze szczególną krytyką, ale ogólnie rzecz biorąc – cały rynek SEO. Przypominają mi się te wszystkie maile i telefony, w których potencjalni Klienci skarżą się, że agencja XYZ to była taka słaba, że teraz szukają nowej. I to jest normalna rzecz; rzeczywiście – znaczna część z tych wiadomości jest uzasadniona, bo wysłanie pustego raportu z Analytics za 3000 zł netto ryczałtu miesięcznie wcale nie jest kiepskim dowcipem, a niejednokrotnie – smutną rzeczywistością, to jednak przed wydaniem wyroku – „Ja zrobiłbym to lepiej! A tutaj to description jest o 3 znaki za długie! O, a tutaj to sitemapa w .xml jest niewygenerowana i niepodlinkowana w stopce! O, i tutaj! I to też! I to!” – trzymam się od tego z daleka.

A poza tym – nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem.

4.8
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Ja bym zrobił lepiej!

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij