Yandex.Metrica
Zamknij

Jakiego artykułu szukasz?

Skontaktuj się
Adrian Pakulski
12 grudnia 2018
12 grudnia 2018
Adrian Pakulski
AdrianPakulski

Ja bym zrobił lepiej!

0

 E. Ja bym robił to SEO lepiej!

Zawsze jestem daleki od autorytatywnego oceniania kampanii realizowanych przez inne agencje na rynku. Bo wiem, że wiedza o SEO to jedno, ale kluczową rolę odgrywa tutaj kontekst. Bo co z tego, że ja zdaję sobie sprawę, że mam do zredagowania w swoim sklepie 3500 opisów kategorii, z których każdy powinien mieć objętość 3-4 tys. znaków, skoro nie jestem w stanie zrealizować tego zadania – z różnych przyczyn.

Kluczową kompetencją w SEO nie są wobec tego nie tylko kompetencje takie, ale sposób ich zagospodarowania. Przez zagospodarowanie rozumiem np. umiejętność oceny, w jaki segment włożyć więcej pieniędzy, a w jaki mniej, żeby uzyskać maksymalnie dobre ratio, najlepszy możliwy efekt. Jest content? To może ładujemy się w backlink? Onsite słaby, to może zamiast walić linkami z ksiąg gości, zrobimy szybki audyt i dopchniemy treści?

Wystawianie ocen, łatek, że agencja X jest dobra, a Y słaba bez kontekstu wydaje mi się po prostu mało eleganckie. A przez ten kontekst rozumiem poza kwestiami kapitału, np. relację z Klientem, to czy Klient posiada zasoby do wdrożenia audytu technicznego, nadążanie z produkcją treści, jeśli ta jest zbyt specjalistyczna (do tego, aby treści dostarczała agencja SEO), a nawet takie banały, jak responsywność w komunikacji, częstotliwość odpowiadania na maile. To są niejednokrotnie podstawowe problemy, z jakimi każdego dnia zderzają się agencje w całej Polsce, a nie to, że „treść na głównej to za krótka jest”. A może to prezes zarządu nie chce przepchnąć jakiejś mechaniki na stronie? Może nie podoba mu się nowa architektura informacji? Albo zapleczówka na przechwyconej po konkurencji domenie?

I tu nawet nie chodzi o nas, bo poza wyjątkami, nie spotkaliśmy się ze szczególną krytyką, ale ogólnie rzecz biorąc – cały rynek SEO. Przypominają mi się te wszystkie maile i telefony, w których potencjalni Klienci skarżą się, że agencja XYZ to była taka słaba, że teraz szukają nowej. I to jest normalna rzecz; rzeczywiście – znaczna część z tych wiadomości jest uzasadniona, bo wysłanie pustego raportu z Analytics za 3000 zł netto ryczałtu miesięcznie wcale nie jest kiepskim dowcipem, a niejednokrotnie – smutną rzeczywistością, to jednak przed wydaniem wyroku – „Ja zrobiłbym to lepiej! A tutaj to description jest o 3 znaki za długie! O, a tutaj to sitemapa w .xml jest niewygenerowana i niepodlinkowana w stopce! O, i tutaj! I to też! I to!” – trzymam się od tego z daleka.

A poza tym – nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem.

Ocen ten artykuł

Ocen: Ja bym zrobił lepiej!

Oceń
Ocena 4.8/5 na podstawie 6 ocen
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Teksty które warto znać

Above the fold Google

Log File Analyser a SEO

E-commerce w Polsce statystyki

Przyjazne adresy URL Prestashop

9 stycznia 2020

Myślnik w nazwie domeny

7 stycznia 2020

Boldowanie tekstu

PAQ Studio na Facebooku