Powrót
SEO

Jak przejść przez prostą analizę content gap?

17 stycznia 2022
Kamila Klincewicz

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Cześć, nazywam się Kamila Klincewicz i jestem Młodszą specjalistką ds. SEO w Paq Studio. W tym materiale pokażę Ci, jak sprawdzić, na jakie frazy rankuje Twoja konkurencja, dzięki czemu będziesz mógł wystartować z nią w wyścigu o jak najwyższe pozycje… zaczynamy!

Czym jest analiza content gap?

Analiza content gap pozwoli Ci ułożyć lub zmodernizować istniejącą już na Twojej domenie architekturę tak, aby jak najlepiej odpowiadała na każdą możliwą kombinację zapytania o Twoje produkty do wyszukiwarki, czyli na potrzeby użytkowników. Dzięki niej jesteś w stanie poszerzyć dotychczasową architekturę informacji o brakujące widoki, takie jak na przykład: kategorie, podstrony ofertowe, landingi oraz wysycić je contentem bogatym w odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Content gap nie dotyczy wyłącznie e-commerce, ale to właśnie on posłuży mi jako przykład w tym materiale.

Wyobraź sobie, że sprzedajesz doniczki do kwiatów. Masz 10-20 widoków kategorii i podkategorii, którymi próbujesz sprzedać je przez wyszukiwarki. Jeśli spojrzysz na swoich konkurentów, to może okazać się, że oni tych widoków mają 4 razy więcej i potencjalnie mają okazję pokryć 4 razy więcej zapytań do wyszukiwarki, a co za tym idzie – sprzedać 4 razy więcej doniczek. Jest jednak jeden warunek – kategorie te muszą odpowiadać popularnym zapytaniom do wyszukiwarki.

Na tym jednak nie koniec. Kiedy już w wyniku analizy content gap dowiesz się, jakie zapytania pokrywa Twój konkurent, a jakich nie pokrywasz Ty, to kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić po dodaniu do swojej architektury nowych widoków, będzie wypełnienie ich w odpowiednie treści, czyli treści nasycone słowami kluczowymi. Tak zredagowany content pozwoli Ci poprawić pozycję w wynikać, aż wylądujesz w TOP1, TOP2 albo TOP3 na produkty i/lub usługi, które masz w swojej ofercie.

Po co Ci analiza content gap?

Po przeprowadzeniu analizy content gap, przede wszystkim będziesz wiedział, na co rankuje Twoja konkurencja, a na co nie rankujesz Ty, a to ogromna wartość dla rozwoju Twojej działalności. Teraz to, co z tą wiedzą zrobisz, to już inny temat, bo możesz albo potraktować to jako insight – skąd konkurencja ma ruch, którego nie masz Ty albo jako kamień milowy. Po zebraniu informacji, których fraz nie pokrywasz, możesz dodać je do architektury informacji i potraktować jako quick win, aby przy minimalnym koszcie i wysiłku pozyskać dodatkowy traffic albo pomyśleć nad wprowadzeniem asortymentu, którego być może brakuje w Twoim sklepie, a wypadkową tego będzie np. konieczność poszukania sobie dodatkowego partnera, dostawcy, importera z nowym asortymentem. Wszystko to wpływa na rozwój Twojej działalności, zbieranie coraz to lepszych wyników i zajmowania coraz wyższych pozycji w SERP’ach, czyli wynikach organicznych Google.

Jak dobrać słowa kluczowe?

To, że posiadasz w swojej ofercie produkt, którego szukają Twoi potencjalni klienci, nie oznacza jeszcze, że to właśnie Ty wyświetlisz się im w wynikach wyszukiwania. Zaskoczony? Widoczność Twojej domeny w dużym stopniu zależy od odpowiedniego doboru słów kluczowych. W wyniku analizy content gap dowiesz się, na które słowa kluczowe odpowiada Twoja konkurencja, a na które nie odpowiadasz Ty, dzięki czemu będziesz mógł je uzupełnić.

Pokażę Ci to na prostym przykładzie – tym razem posłużą mi do tego lampy.

Spójrz, wrzuciłam do Ahrefsa meble.pl, brw.pl i agatameble.pl i załóżmy, że Ty jesteś jyskiem, który chce sprawdzić, na co pozycjonuje się konkurencja. W tej chwili przefiltruję wyniki po zmiennej „lampy” i spójrz tylko – Ahres zwrócił nam aż 184 wyniki, w których to meble, brw, czy agatameble mają zbudowane pozycje w obszarze, w którym nie ma jysk, a dlaczego? Dlatego, że jysk nie odpowiada na słowa kluczowe, na które odpowiada reszta, przez co nie może zająć pozycji w tym obszarze. W takiej sytuacji moim zadaniem byłoby zarekomendowanie klientowi dodania widoków, podkategorii np.: „lampy sufitowe”, „lampy stojące”, „lampy wiszące” itd.

Jak przeprowadzić prostą analizę content gap?

Dobra! Pora przejść do konkretów. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które umożliwiają przeprowadzenie Analizy content gap – Senuto, Semrush, The HOTH, Backlinko… ja posłużę się do tego celu Ahfres’em. Przeprowadzę Cię przez ten proces właśnie na przykładzie wspomnianego przed chwilą sklepu Jysk. Na ich konkurencję wybrałam trzy równie popularne sklepy o podobnym asortymencie – agatameble.pl, brw.pl oraz meble.pl. Aby w łatwy i szybki sposób sprawdzić, kto jest Twoją konkurencją w SERP, skorzystaj z zakładki w Ahrefs’ie „konkurencyjne domeny”, gdzie dodatkowo przy każdej nazwie domeny do wglądu otrzymujesz wykresy z przekrojem, w którym kolor niebieski to unikalne słowa kluczowe dla Twojej domeny, kolor żółty to słowa kluczowe unikalne dla danego konkurenta, a kolor zielony to Wasze wspólne słowa kluczowe.

Wybierz teraz domeny, na podstawie których chcesz dokonać analizy – najlepiej te, z którymi masz jakieś wspólne słowa kluczowe, ale żółty pasek wykresu również jest dy móc zaczerpnąć z niego jak najwięcej nowych słów kluczowych dla swojej strony.

Zanim jednak zaczniesz – stwórz przejrzysty arkusz, w którym będziesz zapisywać słowa kluczowe konkurencji i dalsze działania – to bardzo ważne, aby cały proces był odpowiednio udokumentowany i rozpisany tak, aby móc wrócić do niego w każdej chwili.

Następnie przejdź do zakładki „content gap” w Ahrefs’ie i w przeznaczone do tego pola wpisz kolejno wybrane przed chwilą konkurencyjne domeny.

Kliknij „pokaż słowa kluczowe” i.. voilà! Twoim oczom ukazuje się całkiem pokaźna liczba słów kluczowych, które stanowią lukę w zasobach Twojej domeny, a której to domagają się użytkownicy i klienci. W moim przypadku jest ich ponad 22 tysiące!

W tej chwili pozostaje Ci przejrzeć otrzymane wyniki i ocenić, które z nich możesz wprowadzić do swojej oferty. W zależności od sytuacji, postaw sobie odpowiednie cele do zrealizowania i umieść je w arkuszu. Pozwoli Ci to na wprowadzenie wszystkich zmian krok po kroku – od stworzenia nowych widoków, po uzupełnienie ich w odpowiedni content. Na początek wystarczą 2 tysiące znaków – rozbudową i optymalizacją opisu zajmiesz się później. Kolejny ważny krok to pozyskiwanie linków do tak utworzonego i przygotowanego widoku. Pracuj nad nim tak długo, aż osiągniesz satysfakcjonujące Cię wyniki.

Jak widzisz, analiza content gap jest dość prostym sposobem na poprawienie swojej pozycji w wynikach wyszukiwarek, co przełoży się również na wzrost konwersji. Mam nadzieję, że ten materiał pomoże Ci sprawnie przejść przez ten proces i będzie kolejnym krokiem w rozwoju Twojej działalności. Do usłyszenia!


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Jak przejść przez prostą analizę content gap?

Oceń
Kamila Klincewicz
Młodsza specjalistka ds. SEO
Młodsza specjalista ds. SEO w Paq Studio.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij