Powrót
SEO

Jak sprawdzić popularność frazy w Google?

29 maja 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Szukasz pomysłu na utworzenie nowej treści na swojej stronie, blogu lub sklepie internetowym? Upewnij się, że zapytanie do wyszukiwarki, jakie intuicyjnie wydaje Ci się popularne jest rzeczywiście wyszukiwane przez internautów. Możesz to sprawdzić korzystając z przynajmniej kilku bezpłatnych i płatnych narzędzi (tych bezpłatnych będzie jednak mniej, bo w sumie całe 2!). W jaki sposób? O tym w dzisiejszym materiale.

Dane na temat popularności zapytań są przybliżone

Zanim podpowiem Ci, gdzie szukać informacji na temat liczby zapytań wobec konkretnego słowa lub zestawu słów, jakie do wyszukiwarki Google wpisują użytkownicy powinieneś wiedzieć, że wszystkie dane liczbowe jakie znajdziesz są przybliżone i w większości dostępnych narzędzi – także tych płatnych, bazują na oficjalnych danych, udostępnianych przez Google. Inną kwestią pozostaje już samo przetworzenie tych danych, ich segmentacja, prezentacja, wyciąganie wniosków, zestawianie z innymi danymi, próby szukania i wizualizacji korelacji itd. Narzędzia płatne są na ogół jednak znacznie bardziej wygodne w obsłudze od narzędzi oficjalnych samego Google.

Jakie narzędzia do sprawdzania pozycji w Google?

Narzędzia bezpłatne

Po pierwsze: Planer słów kluczowych Google Ads

W Planerze Słów Kluczowych Google Ads możesz wpisać wybrane słowo kluczowe i sprawdzić jego popularność, ale musisz wiedzieć, że rozpiętość liczbowa, dostępna w podstawowym widoku będzie bardzo szeroka; to narzędzie bez dobrego opanowania wydaje się mało precyzyjne i tak np. jeśli sprawdzisz popularność dla zapytania „tanie restauracje”, dostrzeżesz, że według tych danych takie zapytanie do wyszukiwarki Google wpisywane jest od 100.000 do 1 miliona razy w skali miesiąca.

A między 100. tys. zapytań a jednym milionem jest raptem 900. tys. zapytań różnicy.

Sam Planer jest narzędziem składowym usługi Google Ads i są zasadniczo dwa sposoby na bardziej precyzyjne dotarcie do danych o zapytaniach wobec „tanie restauracje”. Pozostaje albo:

1. Wymasterowanie tego narzędzia

albo

W tym miejscu odsyłam do poradnika przygotowanego przez zespół Ahrefs – to kompletna instrukcja, jak pozyskać więcej danych z Planera od tych dostępnych w podstawowym widoku. Jeśli sobie z nim nie poradzisz, zapraszam do dalszej części tego materiału.

I teraz tak – wymasterowanie tego narzędzia jest jak najbardziej możliwe, choć czasochłonne w całym procesie – szczególnie dla osób początkujących, a jeśli oglądasz, czytasz ten materiał, to prawdopodobnie potrzebujesz komfortowego, czytelnego interfejsu, bo bez podstawowej znajomości Google Ads się nie obędzie – stąd też na rynku są dostępne rozwiązania płatne, o jakich później sobie opowiemy.

2. Utworzenie kampanii i zbieranie danych z płatnych linków

Możesz zawsze utworzyć kampanię płatnych linków tekstowych w SERP’ie w Google Ads i ten Google Ads dostarczy Ci najbardziej kompletnych danych na tema liczbyt zapytań wobec konkretnego słowa kluczowego oraz słów pochodnych – kwestia tego, jak skonfigurujesz kampanię, ale umówmy się, że to ostateczność, a zbadanie poziomu zapytań do wyszukiwarki można zrobić taniej i lepiej, i na większą skalę.

Po drugie: Google Trends

Google Trends to narzędzie, w którym sprawdzisz liczbę zapytań do wyszukiwarki, ale tylko dla popularnych zapytań – plusem Google Trends jest to, że dostarcza też informacji na temat aktualnego i historycznego przebiegu trendów zapytań, tj. czy liczba zapytań wobec konkretnej frazy utrzymuje się na podobnym poziomie, czy też nie, możesz zawęzić dane do konkretnego okresu i zbadać, czy fraza jaką chcesz podejrzeć cechuje się sezonowością.

Narzędzia płatne

Czym różnią się narzędzia płatne od darmowego Google Planera albo Google Trends? Poziomem przetworzenia danych, interfejsem, sposobem poukładania danych, próbką danych (bo w przypadku narzędzi zagranicznych, które są skierowane przede wszystkim na zagranicznego klienta, dane mogą być mniej kompletne, jeśli chodzi o generowanie zapytań np. w j. polskim) oraz dodatkowymi feature’ami dołożonymi przez właścicieli – w tym np. analizą SERP’ów, tym czy narzędzie bada trudność frazy, zapytania nie ze względu na sam wskaźnik CPC w Ads’ach, ale np. korelację poziomu podlinkowania domen, które wyświetlają się SERP’ie na konkretne zapytanie itd.

Wśród tych najpopularniejszych i w naszej ocenie godnych polecenia narzędzi płatnych, które posiadają w swoich zasobach dane o zapytaniach wobec google.pl moglibyśmy wyróżnić:

Poza tym w tych kategoriach na rynku dostępne są także:

a jeśli chodzi o sam format „questions”, to mamy np. komercyjne Answer The Public Pro.

„Keyword Findery” mają także Moz i kilka innych. Ich penetracja, szczegółowość w dostępie do zapytań wobec polskojęzycznego Google jest różna, część z tych narzędzi ma bezpłatne triale, zawsze możecie w wolnej chwili możecie sobie potestować.

Tymczasem dzięki za uwagę, mówił do Was Adrian Pakulski Paq, widzimy się już niebawem w nowych materiałach, cześć.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Jak sprawdzić popularność frazy w Google?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij