fbpx
Powrót
SEO

Kanibalizacja słów kluczowych

17 maja 2019
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Jeśli nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na ułożenie architektury przed startem sklepu, albo nie zrobiłeś tego wcale, nie skonsultowałeś drzewa nawigacji z seo’wcem, to teraz czeka cię naprawdę dużo pracy. Dwa, a nawet trzy razy tyle, ile kosztowałoby cię przedwdrożeniowo, ale okej, nie będę krzyczał – stało się i czas sobie z tym problemem poradzić. W jaki sposób? O tym w dzisiejszym materiale.

Posłużę się przykładem forum dyskusyjnego (forum.optymalizacja.com), ale bez obaw – to bez znaczenia. Scenariusze, jakie będę przedstawiał są tożsame dla każdej strony – zarówno prostej wizytówki firmowej, jak i dużego serwisu contentowego i e-commerce’u.

Załóżmy, że jestem właścicielem forum.optymalizacja.com (pozdrawiam Kuba!) i chcę osiągnąć TOP 1 na frazę „skrypt SEO”. Jest z tym tylko jeden problem – jeszcze miesiąc temu forum.optymalizacja.com zajmowało na tę frazę pozycję 8. Dziś jest to pozycja 6, ale(!), co kluczowe:

miesiąc temu robot eksponował pod tą frazą na pozycji 8 taki URL: https://www.forum.optymalizacja.com/topic/265972-skrypty-katalogow-seo

a dzisiaj na 6 pozycji eksponuje taki: https://www.forum.optymalizacja.com/topic/196556-jaki-seo-skrypt

Dlaczego i co z tym zrobić? Oba URL’e rankują na tę frazę na zmianę. Dziś ten URL, jutro poprzedni i tak w kółko. Robot nie jest w stanie zdecydować się, który z adresów, która z podstron jest bardziej trafna dla użytkownika, bo mają podobną zawartość, objętość, zagęszczenie słów kluczowych, dlatego rotuje je między sobą. To, dlaczego dochodzi problem z kanibalizacją, tj. gdzie jeden URL „wyżera” inny może być też wypadkową samego linkowania wewnętrznego (w tym liczby linków wewnętrznych prowadzących do konkretnych URL’i i ich anchorów). To jednak zagadnienie na zupełnie osobny materiał.

Przeczytaj też:  Jak napisać artykuł?

Pojawia się w ogóle pytanie, dlaczego powinienem się tym martwić? W końcu, co za różnica, który URL jest eksponowany pod frazą „seo skrypt”, skoro moje forum i tak zajmuje satysfakcjonującą pozycję w TOP 10?

Gdyby przyjąć, że katalogi seo nie są w głównym nurcie zainteresowania użytkownika, który wpisał takie zapytanie do wyszukiwarki, to w tej chwili podejmuję decyzję, że wolałbym eksponować na frazę „seo skrypt” ten wątek ogólny: https://www.forum.optymalizacja.com/topic/196556-jaki-seo-skrypt

Problem jest tylko taki, że nie mam gwarancji, że nawet jeśli dzisiaj zwiększę zagęszczenie słów kluczowych w jednym z wybranych URL’i, to za miesiąc robot nie zacznie eksponować tego wątku o katalogach seo. A przecież obie te strony odpowiadają na zapytanie „seo skrypt” w różny sposób – pod względem semantycznym obie podstrony spełniają kryterium zapytania, ale dla użytkownika – dotykają zupełnie różnych zagadnień.

I istnieją zasadniczo dwa scenariusze poradzenia sobie z tym zagadnieniem:

1. Scenariusz złożony

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, zasobów, to byłoby najlepiej gdybyś podjął się optymalizacji zawartości treści obu podstron. Jedną z nich wzbogacasz o określone słowa kluczowe, drugą zubożasz (analizę powinieneś przeprowadzić kontekstowo – np. przez Surfer’a SEO). Dodatkowo jedną podstronę wzmacniasz linkowaniem wewnętrznym, a drugą wypinasz z architektury, odpinasz od niej linki wewnętrzne – chociaż częściowo i/lub możesz też zmanipulować anchor tekst linków wewnętrznych do obu wątków. Gdyby dołączyć do tego linkowanie zewnętrzne, to nie ma większych problemów ze zmianą pivotu, kierunku ekspozycji każdego z tych wątków pod inne słowa kluczowe. Myśl o tych dwóch URL’ach, jak o dwóch pociągach, które jadą po tym samym torowisku. Żeby każdy z nich zmienił kierunek jazdy, muszą wyraźnie się różnić, a na ich trasie wypadałoby postawić zwrotnicę… dobra! darujmy sobie to porównanie.

Przeczytaj też:  7 żelaznych zasad SEO w Twoim sklepie internetowym (oto, co powinieneś zrobić) | Jak pozycjonować sklep?

Pamiętaj tylko, że zanim weźmiesz się do pracy, wypadałoby wcześniej jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno nie istnieją URL’e, które rywalizują o tę samą frazę. I co? Istnieją kolejne 2, razem to już 4. Żeby zmienić sposób ekspozycji tych URL’i na różne słowa kluczowe i trwale wyeliminować problem kanibalizacji, wcale nie będzie tak łatwo. Tzn. łatwo, ale to wymaga takich nakładów czasu, że w przypadku strony firmowej może i dasz sobie radę, ale kiedy na takie problemy natkniesz się w przypadku e-commerce, gdzie są dziesiątki różnych mechanik, zależności, a treści przybywa każdego dnia w sposób dynamiczny (nad tym też nie ma 100% kontroli), to ten scenariusz robi się tym bardziej złożony. A gdyby dodać to tego jeszcze user generated content – co jest charakterystyczne dla naszego przykładu, tj. przykładu forum dyskusyjnego, to scenariusz złożony wydaje się już absolutną abstrakcją.

Ale jest też scenariusz 2.

2. Scenariusz płytki

Skoro zbadaliśmy już, że o 1 frazę „seo skrypt” rywalizują 4 różne URL’e, to można zrobić teraz tak:

  1. Albo robimy przekierowania tych zawadzających nam trzech URL’i na ten jeden, który nas interesuje
  2. Albo robimy nie robimy przekierowań 301, ale usuwamy z indeksu te 3 zawadzające, rywalizujące (albo przez noindex follow, albo przez Search Console)

Scenariusz płytki też rzecz jasna nie jest bez wad, bo jak się domyślacie – tak czy inaczej, stracimy część ruchu. Bo nie trudno wyobrazić sobie, że te 3 URL’e, z których chcemy „pociągnąć” 301-kę albo usunąć je z indeksu, mają jakiś ruch. I przed zrealizowaniem jednego z tych scenariuszy trzeba byłoby zbadać, czy gra jest warta świeczki – tj., na co te pozostałe URL’e rankują i podjąć decyzję biznesową.

Przeczytaj też:  Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby łączyć sobie ze sobą mechaniki kontekstowo, tj. posługiwać się zarówno przekierowaniami, noindexami, jak i optymalizacją contentu, backlinkiem, modyfikacją URL’i itd. Tym materiałem chciałem Wam zademonstrować, dlaczego ułożenie architektury strony, serwisu, sklepu jeszcze przed wpuszczeniem crawlera, to absolutna podstawa, a nie widzi mi się seow’ca.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.9
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Kanibalizacja słów kluczowych

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?