fbpx
Powrót
SEO

Linki względne czy bezwzględne?

27 grudnia 2019
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Czym różnią się linki względne od bezwzględnych i jakie mogą mieć implikacje w kontekście prowadzenia strategii SEO? Już mówię!

Uporządkujmy.

Tak wygląda link bezwzględny:

https://paq-studio.com/cokolwiek/bitmapa.jpg

a tak wygląda link względny:

/cokolwiek/bitmapa.jpg

Czysto teoretycznie, przy budowie swojej strony internetowej mogę posługiwać się albo jednym albo drugim typem linków. Suma sumarum efekt jest sam, bo zarówno użytkownik, jak i bot podąża tą samą ścieżką. Do czasu.

Budowa strony internetowej w oparciu o linki bezwzględne (tzw. sztywne) jest kiepskim pomysłem, bo kiedy dochodzi do konieczności np. zmiany adresu źródła lub też zmiany adresacji, np. powiedzmy to, że strona internetowa, której jesteś właścicielem nie ma SSL’a, a z czasem dochodzisz do wniosku, że tego SSL’a jednak wato byłoby mieć, to tutaj tu zaczyna się problem, bo poza wpięciem SSL’a, należy teraz zmodyfikować nie tylko .htaccess ale i kod źródłowy strony i/lub wpisy w bazie danych (jeśli strona ma jakiś system CMS i adresy linków wewnętrznych są w niej zapisywane).

Rzecz jasna rozwiązanie tego problemu dla kogoś, kto nie boi się edytora tekstowego typu Notepad++ nie jest specjalnym wyzwaniem, ale dla osoby początkującej może nie być już takie oczywiste. Szczególnie, że przy mieszanej adresacji, tj. kiedy np. stronę przepniesz w HTTPS, a w kodzie na sztywno wymuszane są adresy bezwzględne. Wtedy przeglądarka będzie zwracała informację, że połączenie nie jest w 100% chronione. W przypadku budowy strony internetowej w oparciu o linki bezwzględne, równie uciążliwa może okazać się z czasem zmiana domeny na inną.

Przeczytaj też:  Content pruning w SEO. Czym jest i jak go poprowadzić?

Wobec tego – odpowiadając na pytanie jednym słowem – linki względne, czy bezwzględne? Oczywiście względne.

Tymczasem dzięki za uwagę, mówił do Was Paq, cześć!


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

3.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Linki względne czy bezwzględne?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?