27 grudnia 2019
Adrian Pakulski

Linki względne czy bezwzględne?

Optymalizacja SEO Porady SEO

Czym różnią się linki względne od bezwzględnych i jakie mogą mieć implikacje w kontekście prowadzenia strategii SEO? Już mówię!

Uporządkujmy.

Tak wygląda link bezwzględny:

https://paq-studio.com/cokolwiek/bitmapa.jpg

a tak wygląda link względny:

/cokolwiek/bitmapa.jpg

Czysto teoretycznie, przy budowie swojej strony internetowej mogę posługiwać się albo jednym albo drugim typem linków. Suma sumarum efekt jest sam, bo zarówno użytkownik, jak i bot podąża tą samą ścieżką. Do czasu.

Budowa strony internetowej w oparciu o linki bezwzględne (tzw. sztywne) jest kiepskim pomysłem, bo kiedy dochodzi do konieczności np. zmiany adresu źródła lub też zmiany adresacji, np. powiedzmy to, że strona internetowa, której jesteś właścicielem nie ma SSL’a, a z czasem dochodzisz do wniosku, że tego SSL’a jednak wato byłoby mieć, to tutaj tu zaczyna się problem, bo poza wpięciem SSL’a, należy teraz zmodyfikować nie tylko .htaccess ale i kod źródłowy strony i/lub wpisy w bazie danych (jeśli strona ma jakiś system CMS i adresy linków wewnętrznych są w niej zapisywane).

Rzecz jasna rozwiązanie tego problemu dla kogoś, kto nie boi się edytora tekstowego typu Notepad++ nie jest specjalnym wyzwaniem, ale dla osoby początkującej może nie być już takie oczywiste. Szczególnie, że przy mieszanej adresacji, tj. kiedy np. stronę przepniesz w HTTPS, a w kodzie na sztywno wymuszane są adresy bezwzględne. Wtedy przeglądarka będzie zwracała informację, że połączenie nie jest w 100% chronione. W przypadku budowy strony internetowej w oparciu o linki bezwzględne, równie uciążliwa może okazać się z czasem zmiana domeny na inną.

Wobec tego – odpowiadając na pytanie jednym słowem – linki względne, czy bezwzględne? Oczywiście względne.

Tymczasem dzięki za uwagę, mówił do Was Paq, cześć!

5
Oceń
Zamknij

Ocen: Linki względne czy bezwzględne?

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.
Jaki hosting dla sklepu internetowego?
Video

Jaki hosting dla sklepu internetowego?

Czy hosting dla strony internetowej różni się czymś szczególnym od hostingu dla sklepu internetowego? Nie musi, choć co oczywiste – sklep internetowy ...
Background-image w CSS czy img tag w HTML
Video

Background-image w CSS czy img tag w HTML

I ten i ten element to bitmapa. Użytkowo – niczym się nie różnią, ale pierwsza jest osadzona w dokumencie jako background-image w ...
Social e-commerce
Video

Social e-commerce

Kilka dni temu miałem ciekawą rozmowę z potencjalnym Klientem – nazwijmy go Pawłem. Paweł ma zbudowany biznes wokół dopshippingu i sprzedaży w ...

Jakiego artykułu szukasz?

PAQ Studio na Facebooku