Powrót
SEO

Domena z myślnikiem czy bez?

Czy ma znaczenie w kontekście SEO?

9 stycznia 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Słowem wyjaśnienia – w tym materiale będę posługiwał się pojęciem myślnika, chociaż powinienem mówić raczej o dywizie, łączniku, ale jako że większość osób wpisuje do wyszukiwarki „myślnik w nazwie domeny”, a nie „łącznik, dywiz w nazwie domeny”, to chciałbym żebyście wiedzieli, że będę posługiwał się uproszczeniem, nazywając ten znak myślnikiem. Warto zapamiętać, że myślnik, a łącznik to nie to samo. Przejdźmy jednak do tematu – nazwa domeny, a pozycjonowanie.

Wracając do sedna – technicznie rzecz biorąc dla Google to, czy konkretne słowa, na jakie składa się marka są rozdzielone myślnikiem, nie ma większego znaczenia. Zwróć uwagę, że my posługujemy się domeną z myślnikiem, ale równie dobrze moglibyśmy go nie mieć. To, że Paq Studio ma domenę z myślnikiem, to po prostu zaszłość i brak świadomości, że dyktując przez telefon nazwę marki i tłumacząc klientowi w słuchawce, że po frazie „paq” należy postawić myślnik, jest niewygodne, a i wizerunkowo, w kontekście percepcji – w wyniku organicznym moja domena bez myślnika po prostu wygląda bardziej profesjonalnie.

Ale jak rejestrowałem domenę paq-studio.com w wieku 17 lat, to Paq Studio miało zajmować się low poly game designem, więc i moja świadomość nie tylko o SEO, ale globalnie – o sieci była żadna.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu jesteś właścicielem domeny z myślnikiem, to po prostu warto byłoby, abyś posiadał kombinacje pochodne, tj. bez myślnika. Szczególnie jeśli Twoja marka nie ma znaku chronionego.

Inna sprawa, że z dobrych praktyk nie zdają sobie sprawy nawet duże marki. I tak np. w Polsce oficjalna strona marki Mercedes Benz to mercedes-benz.pl, ale jeśli odruchowo wpiszecie mercedesbenz.pl, to już ta domena odbija przekierowaniem 301 na AliExpress (a jeszcze wcześniej na jakąś domenę zawierającą ciasteczka pod program tegoż AliExpress). Wizerunkowo, myślnik, słaba opcja. Właściciel domeny raczej tego nie przemyślał.

Żeby nie było – moja domena, paq-studio.com bez myślnika, czyli paqstudio.com, przekieruje Was na stronę www chińskiego studia graficznego, które towarzyszy mi przez te wszystkie lata prowadzenia agencji, ale szewc bez butów chodzi. Wyszukiwanie domeny jest zatem nieco utrudnione.

Ale zakładając, że masz domenę nazwa-marki.pl, zarejestruj też nazwamarki.pl, i wykonaj przekierowanie domeny z jednej domeny na drugą. W ten sposób unikniesz nieporozumienia, kiedy ktoś np. w korespondencji mailowej lub rozmowie telefonicznej pomyli się i odruchowo wpisze do przeglądarki niewłaściwą nazwę, w której nie figuruje myślnik. Technicznie rzecz biorąc, znaczenie tego, czy myślnik figuruje w nazwie domeny jest dosyć spore.

Oczywiście, pozostaje dywagacja, co domenami, które składają się z przedmiotu i/lub usługi, jaki mają sprzedawać. Czyli powiedzmy mamy dwie domeny:

barszczzuszkami.pl

oraz

barszcz-z-uszkami.pl

Co lepsze? Moja domena z myślnikiem będzie w tym kontekście lepsza, ponieważ myślniki są dla bota wskazówką, żeby dzielił wyrazy po każdym z nich, więc domena:

barszczzuszkami.pl

jest po prostu jednym, długim wyrażeniem barszczzuszkami, a nazwa domeny:

barszcz-z-uszkami.pl

będzie już interpretowana jako fraza: „barszcz z uszkami”, ale ja w ogóle nie rozpatrywałbym myślnika w domenie w tych kategoriach. Tj. po pierwsze – proponowałbym odpuścić sobie domenę ze słowem exact matchowym, tj. takim, które opisuje przedmiot usługi, produktu. Bo domyślam się, że jeśli wpisałeś do wyszukiwarki takie zapytanie, to szukać właśnie tego kontekstu, tj. czy dzielić słowa kluczowe myślnikiem, czy też nie. To ja pozwolę sobie odwrócić tę mechanikę i pokazać Ci, że to być może niekoniecznie dobre założenie.

Domena exact matchowa, której słowa czy są podzielone myślnikami, czy też nie, to kiepski pomysł z kilku powodów:

  • Problemy identyfikacyjne:

Jeśli zarejestrujesz tego typu domenę, to po wpisaniu do wyszukiwarki, będziesz musiał rywalizować z mnóstwem nieoczywistych wyników o różnej nazwie. Bo może się okazać, że rynek jest dosłownie zasiany domenami z różnymi kombinacjami frazy Barszcz z Uszkami i klient powracający, jaki Cię zna, chce raz jeszcze kupić od Ciebie produkt lub usługę, będzie miał problem w odnalezieniu Cię w całym wyniku organicznym. Więcej na temat doboru domen w kontekście biznesowym i SEO posłuchasz w materiale, dostępnym na naszym kanale: Czy chodziło Ci o…? Wyświetlam wyniki dla…”

  • Problemy z kanibalizacją:

Zakładam, że strategię SEO masz napisaną w taki sposób, że ruch organicznych będziesz spychał ze strony strony głównej na dedykowaną podstronę. I teraz jeśli masz domenę o nazwie barszcz-z-uszkami.pl i utworzysz na niej dedykowaną podstronę ofertową barszcz-z-uszkami.pl/barszcz-z-uszkami/, to szansa, że przekonasz robota do eksponowania podstrony, a nie strony głównej na frazę „barszcz z uszkami” wcale nie będzie takie proste. Więcej na temat tego, dlaczego skupianie strategii SEO wokół strony głównej, a nie podstron to zła praktyka zostanie poruszone w osobnym materiale na naszym blogu i kanale Paq Studio.

  • Problemy z utrzymaniem zdrowej kondycji profilu linków takiej domeny.

Załóżmy, że jestem właścicielem biura pośrednictwa nieruchomości w Koszalinie o nazwie „Niezła Chata”. Załóżmy, że moja prosta domena widnieje o nazwie niezla-chata.pl (albo niezlachata.pl, bez znaczenia).

W uproszczeniu – zdrowy profil linków dla takiej domeny wyglądałby np. tak:

80% anchorów to Niezła Chata (nazwa marki)
10% anchorów to https://niezlachata.pl (goły URL)
10% anchorów to biuro nieruchomości Koszalin (exact match)

Mamy tutaj względnie zdrową relację anchorów exact matchowych do całej reszty – ryzyko penalizacji jest wobec czego b. niskie.

Z kolei idąc tropem, gdzie domena, nazwa marki to po prostu biuro-nieruchomosci-koszalin.pl, to profil anchorów zapewne będzie już wyglądał tak:

80% anchorów to Biuro Nieruchomości Koszalin (nazwa marki)
10% anchorów to https://biuro-nieruchomosci-koszalin.pl (goły URL)
10% anchorów to biuro nieruchomości Koszalin (exact match)

Efekt jest taki, że w praktyce tych linków exact matchowych jest nie 10%, a 90%.

Taki profil linków wygląda już niepokojąco i przy braku kompetencji w kontekście linkbuildingu, może z czasem prowadzić do penalizacji.

Oczywiście – jak to we wszystkich materiałach – „zależy”, bo jeśli chcesz grać krótkoterminowo albo po prostu jesteś świadomy benefitów i ewentualnych zagrożeń, o jakich mówiłem w tym materiale, to ja nie widzę przeszkód, aby i taką domenę, w której widnieją myślniki, pozycjonować, ale nie to było przedmiotem tego materiału. Te wskazówki, uwagi są dla osób początkujących, które nie rozumieją przedmiotowości tego myślnika w nazwie domeny, a nie SEO’wców.

O dywagacjach na temat domeny, zawierającej słowo kluczowe exact match mówiłem w innym materiale na naszym kanale pt.: Słowo kluczowe w nazwie domeny”.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Domena z myślnikiem czy bez?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij