Yandex.Metrica
Zamknij
Menu Skontaktuj się
Opis kategorii w sklepie internetowym. Czy powinien pojawić się pod listą produktów, czy nad nią?
5 marca 2018
Adrian Pakulski
AdrianPakulski

Opis kategorii w sklepie internetowym. Czy powinien pojawić się pod listą produktów, czy nad nią?

0

Masz problem, bo szablon twojego sklepu internetowego został napisany w ten sposób, że opis kategorii wyświetla się nie przed listą produktów, ale tuż pod nią, czyli przynajmniej 1-2 ekrany poniżej wzroku użytkownika. Czy to źle? Czy jeśli zmienię położenie opisu, to mogę liczyć na poprawienie pozycji? Czy w algorytmie istnieje klasyfikator położenia treści w kodzie źródłowym strony?

Jeśli chcesz, możesz posłuchać tego artykule w tle (audio):

Klasyfikator zawartości podstrony

Czy można założyć, że im element jest wyżej na stronie (w naszym przykładzie: opis kategorii), tym algorytm nadaje mu większą wagę?

To duże uproszczenie, ale w istocie – istnieje klasyfikator, który nadaje wagi konkretnym elementom strony zgodnie z ich kolejnością w kodzie źródłowym.

Słowem – jeśli twój sklep wyświetla opis kategorii powyżej listingu produktów (patrz przykład), to jest to rozwiązanie bardziej korzystne od scenariusza przeciwnego.

Pytanie wobec tego, ile można na tym skorzystać?

Jeśli twój sklep ma normalną budowę i nie dochodzi do patologii, to tak doprawdy – niewiele.

Klasyfikator ważności treści ma przypisaną niewielką wagę i zmieniał się wraz z upływem czasu. O ile kilka lat temu można było stwierdzić jednoznacznie, że jeśli z podstrony X poprowadzimy link wychodzący w pierwszych, powiedzmy 100 linijkach kodu, to ten link będzie miał większy linkjuice od tego, który pojawiał się w linijce numer 1562 z 2000, z jakich była zbudowana podstrona, to dziś trudno już o taką korelację.

Wobec tego odwrócenie kolejności wyświetlania opisu kategorii w sklepie internetowym nie przynosi odczuwalnych wzrostów (z położenia pod listą produktów na położenie nad listą produktów).

Wyjątkiem crawler limit

Wyjątkiem od normy będzie tutaj przekraczanie limitów crawlera Google. I tak np. jeśli kategoria w twoim sklepie ładuje się zbyt długo np. ze względu na:

  • problemy z hostingiem,
  • przeładowany wtyczkami  silnik e-commerce,
  • całkowity rozmiar podstrony (w tym nieskompresowane obrazki w dużych rozdzielczościach)
  • fakt, że w pierwszym widoku kategorii wyświetlasz dużą liczbę produktów np. 500,

i robot nie “doczeka” do załadowania całej zawartości (porzuci oczekiwanie np. po 20 sekundach oczekiwania), na końcu której jest opis kategorii, to jest to problem.

Można jednak założyć, że rozmawiamy o wyjątku od normy, scenariuszu patologicznym i żeby do tego doprowadzić, trzeba się naprawdę postarać.

Piszę o tym tylko jako uzupełnienie wątku, bo przerzucenie opisu kategorii z dołu na górę, kiedy dochodzi do problemów z przekraczaniem limitów crawlera Google, nie jest rozwiązaniem.

A co jeśli opis kategorii w moim sklepie jest bardzo długi? Czy mogę stosować przycisk “czytaj więcej”?

Zdarza się, że ze względu na mocne otoczenie konkurencyjne, pozostajesz zmuszony niejako do nadprodukcji treści – jest to wyraźnie dostrzegalne m.in. w branży odzieżowej, gdzie opisy kategorii “noszą” po 4-5 tys. znaków i więcej. Jeśli chcesz dogonić konkurencję, musisz:

albo

  • zredagować równie obszerny, mocno nasycony słowami kluczowymi opis,

albo

  • zredagować krótszy opis, ale braki w optymalizacji “dopchnąć” linkami zewnętrznymi.

Ale najlepiej, gdybyś zrobił i jedno i drugie.

Jak poradzić sobie z tak długą treścią na podstronie, jaką jest kategoria?

1. Opis wrzuć albo poniżej listingu produktów (co będzie mniej kłuło w oczy odbiorcę), albo powyżej niego z zastosowaniem przycisku “more”, czyli naszego “czytaj więcej”. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że wszystko, co znajduje się pod “more” może mieć mniejszy wpływ na wyniki organiczne, co potwierdzają testy (wyniki tego testu kwestionuje Nprofit, jako przykład błędnego wdrożenia po stronie backend’owej). Niezależnie od wyniku, w perspektywie długoterminowej spodziewaj się, że jeśli nie teraz, to z czasem wszystko co zostało intencjonalnie ukryte przed użytkownikiem, będzie miało zdewaluowaną wartość. “More” przypomina odpowiedź na background background #ffffff i text #ffffff.

W przyszłości ta wymuszona przez algorytm (bo przecież nie użytkownika) nadprodukcja treści zostanie rozwiązana przez inteligentne klasyfikatory obrazów.

2. Pewną alternatywą może okazać się także przerzucenie całego opisu zawartości kategorii do sidebara (dolna część panelu nawigacyjnego, np. tuż pod listą podkategorii).

 

Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Adrian Pakulski
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Teksty które warto znać

7 grudnia 2018
Jaki skrypt sklepu internetowego wybrać?
Adrian Pakulski

Jaki skrypt sklepu internetowego wybrać?

4 grudnia 2018
Duplikacja treści Google
Adrian Pakulski

Duplikacja treści Google

3 grudnia 2018
Dlaczego anchory linków wewnętrznych mogą zaburzać architekturę w e-commerce?
Adrian Pakulski

Dlaczego anchory linków wewnętrznych mogą zaburzać architekturę w e-commerce?

15 października 2018
Sklep internetowy model SaaS
Adrian Pakulski

Sklep internetowy model SaaS

7 października 2018
Dlaczego to link stał się podstawowym czynnikiem rankingowym?
Adrian Pakulski

Dlaczego to link stał się podstawowym czynnikiem rankingowym?

4 października 2018
Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?
Adrian Pakulski

Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

PAQ Studio na Facebooku