fbpx
Powrót
SEO

Pismo z DENIC a propos wygasającej domeny. Jak porzucić domenę .de bez zapłaty?

5 marca 2017
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Dostałeś pismo z niemieckiego DENIC w sprawie domeny .de, której jesteś właścicielem? Jeśli pozostawisz je bez odpowiedzi, DENIC wystawi na Ciebie fakturę o wartości 58 euro. Dlaczego? Proces wygasania domen .de przebiega inaczej niż .pl.

Dlaczego DENIC wysłał do mnie pismo?

DENIC? Co to za organizacja?

DENIC (skrót: Deutsches Network Information Center) to niemiecki operator – rejestrator domen. Pod względem prawnym, odpowiada naszemu NASKO-owi.

Masz w ręce masz pismo DENIC? Jesteś prawdopodobnie właścicielem przynajmniej 1 wygasającej domeny .de i jeśli nie postąpisz zgodnie z instrukcją, zostaniesz obciążony fakturą w wysokości 58 euro, a Twój adres zostanie przedłużony o kolejny rok. Dlaczego?

Niemieckie ustawodawstwo przyjmuje, że jeśli chcesz przestać być właścicielem domeny, masz obowiązek jej wyrejestrowania, czyli inaczej niż ma się to w przypadku domen, jakie obsługuje polski NASK. W Polsce każda domena obsługiwana przez NASK, tj. .pl, com.pl, .biz.pl, .net.pl, .org.pl wchodzi w okres wygasania 30 (w tym czasie może być wznowiona), a następnie usunięta i uwolniona do rejestracji.

W jaki sposób wyrejestrować domenę .de?

1. Przejdź na: www.transit.denic.de

2. Znajdź zakładkę: Login, wpisz pełną nazwę domeny + hasło, które znajdziesz w piśmie DENIC

Postępuj z kolejnymi krokami. Samo wyrejestrowanie domeny z DENIC powinno zająć Ci kilka minut. O fakcie pozytywnego wyrejestrowania domeny zostaniesz powiadomiony mailowo.

Co jeśli nie opłacę faktury z DENIC?

Jeśli przegapiłeś lub zlekceważyłeś pismo z DENIC, a w Twojej skrzynce pojawiła się faktura VAT, masz obowiązek ją opłacić. Co prawda praktyka dowodzi, że DENIC nawet w przypadku nieopłacenia rachunku, nieczęsto podejmuje się procesów windykacyjnych, to ryzyko wytoczenia powództwa istnieje. Jakie są jego koszty? Tego nie wiemy.

Przeczytaj też:  Cykl konwersji gotówki w e-commerce

Spóźniłem się z wyrejestrowaniem domeny. Co robić?

Zanim DENIC jeszcze zdąży wystawić fakturę VAT na 58 euro, zwróć się do rejestratora osobiście i napisz prośbę o wyrejestrowanie domeny. DENIC na ogół pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski.

List bez polecenia!

DENIC wysyła do Polski listy zwykłe, tj. bez polecenia. Oznacza to tylko tyle, że jeśli listonosz zgubi przesyłkę, szansa na uniknięcie 58 euro na fakturze VAT będzie niska; o ile w ogóle możliwa.

pismo Denic


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Pismo z DENIC a propos wygasającej domeny. Jak porzucić domenę .de bez zapłaty?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij