fbpx
Powrót
SEO

Po jakim czasie spodziewać się efektów pozycjonowania?

14 maja 2024
Dominik Bigosiński

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Eksperci Semrush twierdzą, że na efekty SEO trzeba czekać zazwyczaj od 4 do 12 miesięcy. Czy w pełni się z tym zgadzamy? Nie do końca, ponieważ wiele firm może osiągnąć satysfakcjonujący poziom widoczności w wynikach SERP (ang. Search Engine Results Page) zdecydowanie szybciej. Organizacje z branż wyróżniających się natomiast największą konkurencyjnością będą wymagały zdecydowanie większej liczby miesięcy (nawet do ponad 2 lat). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, po jakim czasie zauważysz efekty pozycjonowania!

Jak długo czekać na efekty pozycjonowania?

Początek widoczności efektów pozycjonowania zależy od wielu czynników, które bezpośrednio wpływają na to, jak szybko Twoja strona internetowa zacznie się pojawiać wyżej w wynikach wyszukiwania. 

Pewne jest jednak, że pozycjonowanie stron internetowych to złożony i dynamiczny proces, wymagający ciągłej uwagi oraz optymalizacji.

Rozpocznijmy od czasu pozycjonowania strony. Jest on nieprzewidywalny, natomiast zazwyczaj pierwsze efekty pozycjonowania pojawią się już po kilku tygodniach, jednakże pełne rezultaty wymagają nawet 8-16 miesięcy (lub dłużej). Wszystko zależy od stanu obecnego Twojej strony, konkurencji w branży oraz intensywności działań.

Proces pozycjonowania obejmuje analizę słów kluczowych, optymalizację zawartości strony oraz budowanie wartościowego profilu linków zwrotnych. W przypadku nowych witryn, efektów pozycjonowania należy oczekiwać po dłuższym okresie (nawet do 16 miesięcy), ponieważ wyszukiwarki muszą je najpierw zaindeksować i ocenić ich wartość.

Efekty pozycjonowania zależą również od regularności wprowadzania zmian i adaptacji do algorytmów wyszukiwarek zmieniających się nawet do 13 razy dziennie.

Zarówno pozycjonowanie stron internetowych, jak i monitorowanie efektów to ciągły proces adaptacji i ulepszania, mający na celu osiągnięcie oraz utrzymanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zdj 1. Lista aktualizacji algorytmów w ciągu ostatnich lat. Źródło: status.search.google.com/products/rGHU1u87FJnkP6W2GwMi/history

Po jakim czasie SEO przynosi efekty w sektorze MŚP?

Czas, w którym zobaczysz pierwsze efekty SEO w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), zależy od kilku istotnych aspektów. Zacznijmy od tego, że SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych, to proces, który nie gwarantuje natychmiastowych wyników, a pełne efekty działań SEO często ujawniają się po kilkunastu miesiącach regularnych działań.

Kluczowe znaczenie ma techniczna optymalizacja witryny. Elementy pomocne w lepszym indeksowaniu:

  • poprawienie szybkości ładowania, 
  • zadbanie o responsywność,
  • poprawa kodu HTML.

Umożliwiają one wyszukiwarce Google szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie treści na Twojej stronie.

Warto również wspomnieć, iż ważna jest także optymalizacja treści obejmująca dostosowanie i wzbogacanie tekstów na stronie o wybrane frazy kluczowe, które są odpowiednio dobrane do profilu Twojej działalności. Znalezienie właściwych keywordów oraz ich inteligentne wplecenie w content strony znacząco wpływa na poprawę pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj też:  Wiek domeny a SEO

Powinieneś dodatkowo zrozumieć, iż działania SEO nie ograniczają się tylko do samej optymalizacji technicznej i contentowej. Ważne są również stałe analizy ruchu na stronie, zachowań użytkowników oraz zmian w algorytmach wyszukiwarek, które wymagają bieżącej reakcji i modyfikacji stosowanych strategii.

Zdj 2. Wstępny audyt nowej witryny w Ubersuggest. Źródło: app.neilpatel.com.

Czas oczekiwania na pierwsze efekty SEO dla większości firm z sektora MŚP wynosi około 6-12 miesięcy. Są to wyłącznie szacunki – wiele może się zmienić w zależności od sektora, konkurencji, a także od jakości i intensywności prowadzonych działań marketingowych.

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych w konkurencyjnych branżach?

Pozycjonowanie stron internetowych w konkurencyjnych branżach trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy; jednak finalnie zależy to od m.in.:

  • konkurencyjności branży – im więcej firm rywalizuje o pozycje w wynikach wyszukiwania, tym dłużej może trwać uzyskanie pozycji;
  • jakości i ilości słów kluczowych – odpowiedni dobór i zastosowanie fraz okazuje się bardzo istotne pod kątem optymalizacji treści oraz widoczności strony internetowej;
  • zmian w algorytmach Google – zrozumienie i adaptacja do ciągle zmieniających się algorytmów wpływa na skuteczność działań SEO;
  • kwestii technicznych witryny – np. szybkość ładowania, responsywność, struktura URL, stan kodu HTML;
  • rozpoczęcia działań – czas od wprowadzenia pierwszych optymalizacji na stronie do zauważalnych zmian w pozycjonowaniu może się różnić w zależności od stanu początkowego strony;
  • strategii działań SEO – zakres i intensywność podejmowanych działań (np. budowa linków, optymalizacja techniczna i contentowa, regularne analizy wyników);
  • celu dot. wzrostu sprzedaży oraz przychodów – chodzi tutaj o finalne cele biznesowe wymagające dodatkowych działań marketingowych wspierających pozycjonowanie.

Pozycjonowanie bloga – po jakim czasie pierwsze efekty?

Osiąganie pierwszych efektów SEO przy pozycjonowaniu bloga zależy od różnych czynników, jednak ogólnie przyjmuje się, że pierwsze znaczące rezultaty mogą pojawić się w ciągu 3-6 miesięcy. Ten czas ulega wydłużeniu, jeśli stan początkowy witryny wymaga znacznych zmian lub jeśli rywalizujesz na bardzo konkurencyjnym rynku lokalnym (np. w sektorze obuwniczym, medycznym lub zdrowotnym).

Ile miesięcy czekać na efekty lokalnych działań SEO?

W przypadku lokalnych działań SEO możesz oczekiwać, że pierwsze widoczne rezultaty pojawią się po około 4-8 miesiącach od rozpoczęcia działań. Jednakże to tylko przybliżony czas, który może się zmieniać w zależności od konkurencyjności branży oraz innych kluczowych aspektów.

Przeczytaj też:  Certyfikat SSL a pozycjonowanie

Należy jednak pamiętać, że w lokalnym SEO znaczący wpływ na czas pozycjonowania ma konkurencyjność branży. Jeśli działasz w obszarze, gdzie wielu przedsiębiorców praktykuje lokalne pozycjonowanie, osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania zajmie nieco więcej czasu (nawet do 12-16 miesięcy). W przestrzeni lokalnej, gdzie konkurencja jest mniejsza, możliwe będzie szybsze uzyskanie efektów (nawet poniżej 4 miesięcy).

Zdj 3. Rezultaty długofalowych działań SEO. Źródło: app.neilpatel.com.

Pierwsze efekty pozycjonowania małych firm – kwestia tygodni czy miesięcy?

Osiągnięcie widocznych efektów obejmujących pozycjonowanie strony małej firmy wymaga czasu, a pierwsze oznaki poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania mogą się pojawić w ciągu 3-8 miesięcy. Jest to proces długotrwały, zależny od wielu czynników wpływających na algorytmy wyszukiwarek. 

Prawidłowa optymalizacja techniczna strony oraz tworzenie wartościowych treści znacząco przyspieszają pojawienie się swojej stronie na pierwszej stronie wynikach organicznych.

Porównanie czasu oczekiwania na efekty pozycjonowania – duże firmy, średnie organizacje, mikro- i małe przedsiębiorstwa oraz blogi

Jak wygląda czas oczekiwania na efekty pozycjonowania w przypadku dużych firm, średnich organizacji, mikro- i małych przedsiębiorstw oraz blogów?

Typ organizacjiKonkurencja w branżyDostępne zasobyJakość treściStrategia pozycjonowaniaPrzewidywany czas oczekiwania
Duże firmyBardzo wysokaWysoki budżetProfesjonalneSzeroko zakrojona12-24 miesiące
Średnie organizacjeŚredniaUmiarkowany budżetDobraZróżnicowana12-16 miesięcy
Mikro i małe przedsiębiorstwaNiskaOgraniczone zasobyAmatorskaSkoncentrowana na niszy6-12 miesięcy
BlogiZmiennaMinimalny budżetOd amatorskich do profesjonalnychSamodzielna3-6 miesięcy

Podsumowanie

Reasumując, efekty pozycjonowania pojawiają się zazwyczaj po roku. Istnieją jednak wyjątki – np. w postaci firm w mało konkurencyjnych, lokalnych branżach. Wówczas możesz liczyć na efekty w ciągu 2-3 miesięcy (lub krócej). 

Jeżeli interesuje Cię usługa pozycjonowania z uwagą na czas osiągnięcia rezultatów, skontaktuj się z Paq Studio i poznaj szczegóły!

Efekty pozycjonowania – FAQ Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat efektów pozycjonowania?

W procesie pozycjonowania strony internetowej, kluczowe znaczenie mają czynniki on-site, (np. szybkość ładowania, responsywność, czy struktura URL), a także czynniki off-site obejmujące budowanie wartościowego profilu linków zwrotnych. Ważne jest, aby strona była regularnie aktualizowana wartościowymi treściami, które są prawidłowo zoptymalizowane pod kątem organicznych wyników wyszukiwania, umożliwiając wzrost sprzedaży i przychodów.

Wyznaczanie efektywności pozycjonowania strony WWW jest możliwe poprzez analizę wzrostu ilości i jakości ruchu organicznego. W tym przypadku narzędzia analityczne (np. Google Analytics 4) pozwalają na szczegółowe śledzenie tego, w jaki sposób użytkownicy znajdują Twoją stronę i jakie działania podejmują. Cennych informacji o skuteczności podejmowanych działań dostarczają również: monitorowanie pozycji witryny dla konkretnych fraz oraz analiza wzrostu przychodów.

Aby poprawić wyniki pozycjonowania, konieczne jest regularne przeglądanie i optymalizacja strony pod kątem SEO. Zajmowanie się kwestiami technicznymi, aktualizowanie treści oraz budowanie silnego profilu backlinków są podstawowymi działaniami wpływającymi na lepsze pozycjonowanie strony internetowej. Dodatkowo angażowanie się w strategie content marketingowe, które przyciągają i utrzymują uwagę użytkownika okazuje się wyjątkowe pod kątem osiągania sukcesu w organicznych wynikach wyszukiwania.

Wyniki wyszukiwania mają bezpośredni wpływ na wzrost przychodów, ponieważ lepsze pozycje strony w wyszukiwarkach zwiększają widoczność dla potencjalnych klientów. Im wyższa pozycja, tym większa szansa, że użytkownik odwiedzi stronę, co z kolei może przełożyć się na większe zaangażowanie i konwersje. Optymalizując stronę pod kątem wartościowych treści, które odpowiadają na dane frazy, zwiększasz prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w organicznych wynikach wyszukiwania.

Kwestie techniczne strony mają znaczący wpływ na jej pozycje w wynikach wyszukiwania. Należy pamiętać, że wolne ładowanie się strony, brak responsywności czy błędy w kodzie HTML mogą negatywnie wpłynąć na ranking. W celu poprawy wyników pozycjonowania, powinieneś regularnie przeprowadzać audyt SEO, który zidentyfikuje i pomoże usunąć bariery techniczne, umożliwiając osiągnięcie lepszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Wartościowe treści pomagają osiągnąć sukces w pozycjonowaniu strony internetowej, ponieważ przyciągają one zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarki. Treści odpowiadające na pytania i potrzeby użytkowników, jednocześnie zoptymalizowane pod kątem odpowiednich fraz, zwiększają zaangażowanie i czas spędzany na stronie – jest to pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Publikowanie wartościowego contentu buduje autorytet strony oraz przyczynia się do wzrostu organicznych pozycji w wynikach wyszukiwania.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

0
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Po jakim czasie spodziewać się efektów pozycjonowania?

Oceń
Dominik Bigosiński

Jakiego artykułu szukasz?