fbpx
Powrót
PrestaShop

PrestaShop nie wysyła maili do klientów – co robić?

17 maja 2024
Dominik Bigosiński

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Zmagasz się z problemem braku wysyłania wiadomości e-mail przez platformę PrestaShop do klientów? Może to być wynikiem wielu czynników, wymagających dokładnej diagnozy. W tym artykule przeanalizujemy najczęściej występujące przyczyny i dostarczymy odpowiednich rozwiązań, pozwalających na optymalizację procesu wysyłki wiadomości.

PrestaShop 1.7 nie wysyła e-maili – jakie mogą być tego powody?

Dlaczego PrestaShop 1.7 nie wysyła e-maili?

 • Nieprawidłowa konfiguracja serwera SMTP – sprawdź, czy adres serwera, port oraz metoda szyfrowania (zazwyczaj SSL/TLS) są poprawnie skonfigurowane w Twoich ustawieniach SMTP;
 • Błędy w danych logowania – zweryfikuj poprawność danych uwierzytelniających do serwera SMTP (nazwa użytkownika i hasło);
 • Problemy z serwerem pocztowym hostingu – możliwe, że serwer poczty, którego używasz doświadcza chwilowych awarii;
 • Konflikty z wtyczkami lub modyfikacjami – dodatki lub zmiany w kodzie mogą kolidować z funkcją mail w PrestaShop, zakłócając proces wysyłania wiadomości e-mail;
 • Problemy z funkcją mail() w PHP – jeśli Twój sklep korzysta z funkcji mail() zamiast SMTP, sprawdź, czy serwer wspiera tę metodę i czy została ona poprawnie skonfigurowana.

Jak naprawić problemy z wysyłaniem maili? PrestaShop

W celu naprawy problemów z wysyłaniem maili na PrestaShop powinieneś:

 • Zaktualizować PrestaShop do najnowszej wersji – aktualizacje zawierają poprawki dla znanych błędów;
 • Sprawdzić logi serwera – szukaj błędów związanych z wysyłaniem maili, które mogą wskazywać na problemy na serwerze lub z konfiguracją PrestaShop;

Zdj 1. Analiza logów serwerowych. 

 • Skonsultować się z dostawcą hostingu – zapytaj o ewentualne ograniczenia dotyczące wysyłania maili wpływające na działanie sklepu;
 • Przetestować wysyłanie maili z innego konta klienta – pozwoli to zweryfikować, czy problem występuje w zakresie globalnym, czy dotyczy określonych kont.

Prawidłowa konfiguracja poczty PrestaShop – jak powinna wyglądać? Instrukcja krok po kroku!

Jak powinna wyglądać prawidłowa konfiguracja poczty PrestaShop?

Przeczytaj też:  PrestaShop - jak zacząć?

KROK 1: Wybór metody wysyłania maili

PrestaShop umożliwia wybór między funkcją mail() PHP a zewnętrznym serwerem SMTP. Ze względów bezpieczeństwa i niezawodności zalecamy wybór opcji SMTP, którą można kontrolować. Okazuje się ona także mniej podatna na blokowanie przez dostawców usług internetowych.

Zdj 2. Prawidłowe ustawienia e-mail w sklepie PrestaShop.

KROK 2: Konfiguracja serwera SMTP

W panelu administracyjnym PrestaShop przejdź do sekcji Zaawansowane parametry, a następnie E-mail. Tutaj wprowadź niezbędne dane serwera SMTP:

 • Adres serwera SMTP – wpisz adres serwera poczty wyjściowej, np. smtp.twojadomena.com;
 • Użytkownik SMTP – podaj pełny adres e-mail, który używasz jako nadawcę;
 • Hasło SMTP – wpisz hasło do skrzynki pocztowej wykorzystywanej do wysyłania e-maili;
 • Port SMTP – najczęściej używane porty to 465 (z SSL) lub 587 (z TLS).

KROK 3: Szyfrowanie

Zaznacz opcję używania SSL lub TLS. W konsekwencji zwiększysz bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wybór zależy od możliwości oferowanych przez Twój serwer pocztowy.

KROK 4: Autoryzacja wysyłki maili

Upewnij się, że konfiguracja pozwala na uwierzytelnienie. Jest to niezbędne, aby serwer SMTP zaakceptował próbę wysyłania e-maili z Twojego sklepu.

KROK 5: Testowanie konfiguracji

Po skonfigurowaniu wszystkich ustawień, użyj funkcji Wyślij wiadomość testową, dostępnej w głównym panelu PrestaShop. Pozwoli to sprawdzić, czy e-maile są poprawnie wysyłane z Twojego sklepu.

Zdj 3. Wysyłka wiadomości testowej PrestaShop.

PrestaShop – nie działa e-mail [rozwiązanie]

Jeśli napotykasz problem z działaniem poczty obejmującej Twój sklep PrestaShop, prawdopodobnie wynika to z nieprawidłowej konfiguracji własnych ustawień SMTP. Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jest weryfikacja danych uwierzytelniających skrzynkę pocztową w panelu administracyjnym. Należy dokładnie sprawdzić adres serwera SMTP, port oraz metody szyfrowania, które muszą być zgodne z wymaganiami Twojego dostawcy usług internetowych. Niekiedy, nawet drobna pomyłka w tych parametrach może prowadzić do błędów w wysyłaniu lub odbieraniu poczty. W razie wątpliwości, skonsultuj się z dokumentacją techniczną dostawcy Twojej skrzynki pocztowej, aby potwierdzić prawidłowe parametry.

Przeczytaj też:  Przyjazne adresy URL Prestashop

Ile kosztuje naprawa z wysyłaniem maili w PrestaShop?

Koszt naprawy problemów z wysyłaniem maili w PrestaShop może znacznie się różnić, w zależności od przyczyny i złożoności problemu. Jeśli przyczyną są błędy w konfiguracji Twoich ustawień SMTP, rozwiązanie może wymagać jedynie czasu na poprawną konfigurację.

Jednak, jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego od specjalisty, cena za usługę może wynosić od 100 do 200 zł netto, w zależności od stawek firmy lub freelancerów zatrudnianych do rozwiązania problemu. Pamiętaj, aby wybrać dostawcę usług z doświadczeniem w pracy z PrestaShop.

Rozwiązania problemów z pocztą w PrestaShop 1.6 i 1.7 – gdzie szukać pomocy, jeśli podstawowe rozwiązania nie działają?

Jeśli podstawowe metody rozwiązywania obejmujące pocztę w PrestaShop 1.6 i 1.7 nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto poszukać specjalistycznego wsparcia. Możesz zacząć od oficjalnego forum PrestaShop, gdzie doświadczeni użytkownicy i programiści często dzielą się swoją wiedzą i rozwiązaniami. 

Jeśli preferujesz bardziej bezpośrednią pomoc, skorzystaj z usług PaqStudio – specjalizujemy się w e-commerce i technologiach związanych z PrestaShop. Nasze doświadczenie pozwala na dogłębną diagnozę problemów i implementację zaawansowanych rozwiązań. Możliwe jest także zlecenie audytu konfiguracji serwera pocztowego oraz witryny WWW. Pozwoli to na identyfikację i usunięcie przyczyn występujących problemów.

PrestaShop nie wysyła maili do klientów – FAQ Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat braku wysyłania maili do klientów w PrestaShop?

W tym przypadku skonfiguruj wiadomość testową w PrestaShop, używając funkcji dostępnej w panelu administracyjnym. Jeśli wiadomość testowa nie zostanie wysłana, problem prawdopodobnie tkwi w konfiguracji serwera SMTP.

Możesz użyć funkcji mail() PHP, jednakże metoda ta jest mniej niezawodna ze względu na potencjalne restrykcje nakładane przez dostawców hostingu. SMTP zapewnia większą kontrolę i zazwyczaj lepszą dostępność usług mailowych, szczególnie w kontekście sklepu internetowego.

Aby dowiedzieć się o ewentualnych ograniczeniach w wysyłaniu poczty, skontaktuj się z dostawcą hostingu.

Jeżeli żadne z podstawowych rozwiązań nie przynosi skutku, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy technicznej PaqStudio. Nasi specjaliści przeprowadzą dogłębną analizę konfiguracji Twojego sklepu oraz serwera pocztowego, umożliwiając identyfikację i naprawę głębiej ukrytych problemów z wysyłaniem milia.

Aby zresetować ustawienia SMTP w PrestaShop, przejdź do panelu administracyjnego, a następnie wybierz zakładkę Zaawansowane parametry i E-mail. W tej sekcji znajdziesz opcję umożliwiającą wprowadzenie lub zresetowanie danych (w tym adres serwera SMTP, port, nazwa użytkownika i hasło). Po wprowadzeniu nowych informacji zapisz zmiany i przetestuj konfigurację, wysyłając wiadomość testową.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: PrestaShop nie wysyła maili do klientów – co robić?

Oceń
Dominik Bigosiński

Jakiego artykułu szukasz?