Powrót
E-commerce,PrestaShop,SEO

Przyjazne adresy URL Prestashop

A SEO. Wprowadzać, czy nie?

10 stycznia 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

9 na 10 sklepów internetowych na Prestashop, z jakimi przychodzą do nas Klienci ma następującą, domyślną, charakterystyczną dla Presty adresację URL – https://sklep.pl/1-kategoria. I co naturalne – padają pytania, czy usunięcie tych liczb porządkowych, jakie Presta „dokleja” do URLi będzie miało pozytywny impact na SEO?

Zacznijmy od tego, że zasadniczo – im struktura adresu URL jest bliższa zawartości podstrony, tym lepiej, więc jeśli miałbym wybierać między dwoma wariantami:

[1] https://sklep.pl/11-meble-ogrodowe

a

[2] https://sklep/meble-ogrodowe

to sprawą jasną jest, że opcja druga [2] jest bliższa zapytaniu exact matchowemu, ma lepszą kondensację słów kluczowych, więc jeśli dopiero stoisz przed decyzją o uruchomieniu sklepu, tj. sklep nie jest jeszcze zaindeksowany, to możesz zdecydować się na instalację jednej z dostępnych na rynku wtyczek, która usunie te numery ID. Szukaj ich w Google po zapytaniu: „Przyjazne linki Prestashop” lub raczej „Pretty URL Prestashop”, „Remove URL Prestashop”.

Ale, jako, że nie wszystko co warto, opłaca się i nie wszystko co opłaca się, warto, to miej na uwadze, że zmiana w adresacji URL w już istniejącym sklepie, może okazać się nieopłacalna biznesowo.

Dlaczego?

Zmiana struktury URLi w już istniejącym sklepie będzie wiązała się z koniecznością wykonania przekierowań 301 (w sposób automatyczny przez wtyczkę rzecz jasna), ale jako, że przekierowanie 301 nie przenosi mocy 1 do 1, to przez 6 do 10 miesięcy możesz spodziewać się ujemnej korekty w zasięgach organicznych, pozycjach nawet o 50-60, 70%. I teraz – jeśli jesteś małym e-commerce’m, albo po prostu sprzedaż produktów z wyszukiwarki stanowi tylko mały ułamek obrotów firmy, to myślę, że możesz podjąć się usunięcia tychże ID z adresami URL.

Jeśli jesteś jednak większym podmiotem, a sprzedaż z wyników organicznych Google już teraz stanowi core’ową część przychodów, to spodziewaj się, że spadki obrotów wypadałoby w międzyczasie „zasypać” ruchem z innego źródła, np. social mediów, porównywarek produktów, albo po prostu Google Ads. Te 6-10 miesięcy musisz jakoś przetrzymać.ok

Oczywiście – jak to w SEO – wszystko zależy. Bo jeśli masz dziesiątki tysięcy produktów i/lub kategorii, to URL, który tak:

https://sklep.pl/9756-kurtka-alpinestars-red-dragon

odbiega już dość mocno od ideału. Gdyby adres był krótki, tj. po prostu /kurtka-alpinestars-red-dragon, dopasowanie pod exact match byłoby znacznie lepsze, choć i rzecz jasna w takim przypadku trudno powiedzieć jednoznacznie, o jakim zysku mówimy – co pewne – nie więcej jednak niż kilka %. Tj. oceniam, że zysk z posiadania czystych URLi, tj. tych, które nie zawierają zbędnych numerów porządkowych ID kategorii, produktów w Prestashop to góra kilka procent w porównaniu do takiego URL’a „nieoczyszczonego”. Czy warto ryzykować cięcie zasięgów organicznych o połowę na kilka miesięcy po to, aby wynikowo być do przodu kilka procent?

Nie będę silił się na podejmowanie decyzji biznesowej za Was – znacie już za i przeciw, a teraz do pracy!


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Przyjazne adresy URL Prestashop

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij