10 stycznia 2020
Adrian Pakulski

Przyjazne adresy URL Prestashop

A SEO. Wprowadzać, czy nie?

Porady SEO Pozycjonowanie e-commerce

9 na 10 sklepów internetowych na Prestashop, z jakimi przychodzą do nas Klienci ma następującą, domyślną, charakterystyczną dla Presty adresację URL – https://sklep.pl/1-kategoria. I co naturalne – padają pytania, czy usunięcie tych liczb porządkowych, jakie Presta „dokleja” do URLi będzie miało pozytywny impact na SEO?

Zacznijmy od tego, że zasadniczo – im struktura adresu URL jest bliższa zawartości podstrony, tym lepiej, więc jeśli miałbym wybierać między dwoma wariantami:

[1] https://sklep.pl/11-meble-ogrodowe

a

[2] https://sklep/meble-ogrodowe

to sprawą jasną jest, że opcja druga [2] jest bliższa zapytaniu exact matchowemu, ma lepszą kondensację słów kluczowych, więc jeśli dopiero stoisz przed decyzją o uruchomieniu sklepu, tj. sklep nie jest jeszcze zaindeksowany, to możesz zdecydować się na instalację jednej z dostępnych na rynku wtyczek, która usunie te numery ID. Szukaj ich w Google po zapytaniu: „Przyjazne linki Prestashop” lub raczej „Pretty URL Prestashop”, „Remove URL Prestashop”.

Ale, jako, że nie wszystko co warto, opłaca się i nie wszystko co opłaca się, warto, to miej na uwadze, że zmiana w adresacji URL w już istniejącym sklepie, może okazać się nieopłacalna biznesowo.

Dlaczego?

Wiedza SEO
Ucz się podstaw SEO z naszego kanału na YouTube

Zmiana struktury URLi w już istniejącym sklepie będzie wiązała się z koniecznością wykonania przekierowań 301 (w sposób automatyczny przez wtyczkę rzecz jasna), ale jako, że przekierowanie 301 nie przenosi mocy 1 do 1, to przez 6 do 10 miesięcy możesz spodziewać się ujemnej korekty w zasięgach organicznych, pozycjach nawet o 50-60, 70%. I teraz – jeśli jesteś małym e-commerce’m, albo po prostu sprzedaż produktów z wyszukiwarki stanowi tylko mały ułamek obrotów firmy, to myślę, że możesz podjąć się usunięcia tychże ID z adresami URL.

Jeśli jesteś jednak większym podmiotem, a sprzedaż z wyników organicznych Google już teraz stanowi core’ową część przychodów, to spodziewaj się, że spadki obrotów wypadałoby w międzyczasie „zasypać” ruchem z innego źródła, np. social mediów, porównywarek produktów, albo po prostu Google Ads. Te 6-10 miesięcy musisz jakoś przetrzymać.ok

Oczywiście – jak to w SEO – wszystko zależy. Bo jeśli masz dziesiątki tysięcy produktów i/lub kategorii, to URL, który tak:

https://sklep.pl/9756-kurtka-alpinestars-red-dragon

odbiega już dość mocno od ideału. Gdyby adres był krótki, tj. po prostu /kurtka-alpinestars-red-dragon, dopasowanie pod exact match byłoby znacznie lepsze, choć i rzecz jasna w takim przypadku trudno powiedzieć jednoznacznie, o jakim zysku mówimy – co pewne – nie więcej jednak niż kilka %. Tj. oceniam, że zysk z posiadania czystych URLi, tj. tych, które nie zawierają zbędnych numerów porządkowych ID kategorii, produktów w Prestashop to góra kilka procent w porównaniu do takiego URL’a „nieoczyszczonego”. Czy warto ryzykować cięcie zasięgów organicznych o połowę na kilka miesięcy po to, aby wynikowo być do przodu kilka procent?

Nie będę silił się na podejmowanie decyzji biznesowej za Was – znacie już za i przeciw, a teraz do pracy!

5
Oceń
Zamknij

Ocen: Przyjazne adresy URL Prestashop

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.
Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Wtedy to wygląda w ten sposób, że przygotowujemy – bo teraz tak – audyt techniczny, onesite’owy dzielimy sobie na oniste, czyli sprawdzamy ...
Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Czy alokowanie środków w kampanię SEO wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania po stronie organizacji, która chce to SEO wyoutsourcować? Na jakim etapie rozwoju ...
Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Nie musisz przechodzić 3-miesięcznego kursu online z fotografii, aby robić dobrej jakości fotografie produktowe. Co prawda profesjonalne packshoty są nie lada wyzwaniem, ...

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij