Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO
Jesteś zainteresowany
współpracą?
Kiedy osadzasz w kodzie źródłowym jakiekolwiek atrybuty dla robota Google, upewnij się, czy aby na pewno nie posługujesz się błędnym, pobranym z pierwszego lepszego poradnika „brudnym” kodem. Bo mimo ty że nie dostrzegasz tego na froncie, to różnice dzielące – Right Double Quotation Mark – a – Quotation Mark – w przypadku „noindex”, „nofollow”, „title” i innych atrybutów są zasadnicze.
Jaki noindex jest poprawny?
Poprawnie osadzony – noindex – wygląda w ten sposób:
<meta name="robots" content="noindex" />
Oczywiste, prawda? Wygląda na to, że tylko pozornie, bo co czwarty, piąty sklep jaki audytujemy posługuje się noindex’em osadzonym w taki sposób:
<meta name=”robots” content=”noindex” />
Różnica po prawdzie dotyczy wyłącznie znaków, z których w przypadku atrybutów dla robotów wyszukiwarek stosujemy tylko ten pierwszy:
" (Quotation Mark)
” (Right Double Quotation Mark)
Jeśli w kodzie źródłowym posługujesz się atrybutem ze znakiem Right Double Quotation Mark , to robot wyszukiwarki interpretuje go jako błędnie osadzony element i pomija go. Efekt jest taki, że niby wrzuciłeś noindex, ale nie działa.
Co prawda problem dotyczy przede wszystkim albo silników autorskich, albo stron postawionych na czystym HTML’u, bo popularne silniki CMS typu WordPress/Woocommerce, Prestashop i inne, mają to już ogarnięte, ale i na WordPressie widziałem źle osadzone ręcznie – nofollow – wobec linków albo – title – dla bitmap (domyślnie w edytorze graficznym WordPressa nie dodasz już atrybutu title do bitmapy od dobrych kilku aktualizacji i musisz zrobić to z kodu źródłowego).
Dobra, a skąd wziął się ten problem ze znakami?
Problem wynika z wysokiej dostępności poradników, w których autorzy posługują się „zanieczyszczonym” kodem. Zwróć uwagę, że w przypadku tych dwóch moich przykładów (poprawnego i błędnego noindex’u) posługuję się tekstem „czystym”, tzw. preformatowanym. Kopiując go do schowka swojego systemu masz 100% gwarancji, że znajdziesz w nim dokładnie to samo, co jest na moim blogu. Z kolei jeśli poszukasz w Google’u artykułów na temat stosowania noindex’u, to w co drugim, trzecim artykule znajdziesz linijki kodu z błędnym ” (Right Double Quotation Mark) . Jak to możliwe, że w artykułach SEO pojawiają się takie błędy? To wypadkowa A. interpretacji fontu przez przeglądarkę z jakiej korzystasz, B. silnika CMS i ostatecznie C. nieuwagi autora. Nawet w Deep Crawl znajdziesz tego typu publikację z błędnie osadzonym noindex’em, którego skopiowanie do schowka i przerzucenie do swojej strony, skutkuje tak naprawdę niczym.
Zwróć uwagę, że title w tym artykule wyświetla się w następujący sposób (m.in. Chrome):
i to mimo że przecież poprawnie wypełniłem w edytorze WordPress’a pole znacznika title, posługując się naprzemiennie ” (Quotation Mark) oraz (Right Double Quotation Mark) :
to przeglądarka i tak wyświetla swoje.
Podobnie z tytułem tego artykułu. Jeśli spróbujesz skopiować tytuł tego artykułu do schowka i wkleisz go do notatnika, zobaczysz, że przy obu noindex’ach posłużyłem się (Quotation Mark) :
ale to nie prawda, bo podobnie jak w przypadku title, tak i w przypadku tytułu w edytorze mamy:
I raz jeszcze – zapamiętaj, że w kontekście atrybutów dla robota wyszukiwarki, te dwa symbole: Quotation Mark oraz Right Double Quotation Mark nie są dla siebie równoważne.
Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio
Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:
zwiększonego zasięgu w Google
Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.
Ocen: rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo