Yandex.Metrica
Zamknij
Menu Skontaktuj się
rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo
17 stycznia 2019
Adrian Pakulski
AdrianPakulski

rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo

0
CZYTAJ TRANSKRYPCJĘ

Kiedy osadzasz w kodzie źródłowym jakiekolwiek atrybuty dla robota Google, upewnij się, czy aby na pewno nie posługujesz się błędnym, pobranym z pierwszego lepszego poradnika „brudnym” kodem . Bo mimo ty że nie dostrzegasz tego na froncie, to różnice dzielące – Right Double Quotation Mark – a – Quotation Mark – w przypadku „noindex”, „nofollow”, „title” i innych atrybutów są zasadnicze.

Jaki noindex jest poprawny?

Poprawnie osadzony – noindex – wygląda w ten sposób:

 <meta name="robots" content="noindex" /> 

Oczywiste, prawda? Wygląda na to, że tylko pozornie, bo co czwarty, piąty sklep jaki audytujemy posługuje się noindex’em osadzonym w taki sposób:

 <meta name=”robots” content=”noindex” /> 

Różnica po prawdzie dotyczy wyłącznie znaków, z których w przypadku atrybutów dla robotów wyszukiwarek stosujemy tylko ten pierwszy:

 " (Quotation Mark) 
 ” (Right Double Quotation Mark) 

Jeśli w kodzie źródłowym posługujesz się atrybutem ze znakiem  Right Double Quotation Mark , to robot wyszukiwarki interpretuje go jako błędnie osadzony element i pomija go. Efekt jest taki, że niby wrzuciłeś noindex, ale nie działa.

Co prawda problem dotyczy przede wszystkim albo silników autorskich, albo stron postawionych na czystym HTML’u, bo popularne silniki CMS typu WordPress/Woocommerce, Prestashop i inne, mają to już ogarnięte, ale i na WordPressie widziałem źle osadzone ręcznie – nofollow – wobec linków albo – title – dla bitmap (domyślnie w edytorze graficznym WordPressa nie dodasz już atrybutu title do bitmapy od dobrych kilku aktualizacji i musisz zrobić to z kodu źródłowego).

Dobra, a skąd wziął się ten problem ze znakami?

Problem wynika z wysokiej dostępności poradników, w których autorzy posługują się „zanieczyszczonym” kodem. Zwróć uwagę, że w przypadku tych dwóch moich przykładów (poprawnego i błędnego noindex’u) posługuję się tekstem „czystym”, tzw. preformatowanym. Kopiując go do schowka swojego systemu masz 100% gwarancji, że znajdziesz w nim dokładnie to samo, co jest na moim blogu. Z kolei jeśli poszukasz w Google’u artykułów na temat stosowania noindex’u, to w co drugim, trzecim artykule znajdziesz linijki kodu z błędnym  ” (Right Double Quotation Mark) . Jak to możliwe, że w artykułach SEO pojawiają się takie błędy? To wypadkowa A. interpretacji fontu przez przeglądarkę z jakiej korzystasz, B. silnika CMS i ostatecznie C. nieuwagi autora. Nawet w Deep Crawl znajdziesz tego typu publikację z błędnie osadzonym noindex’em, którego skopiowanie do schowka i przerzucenie do swojej strony, skutkuje tak naprawdę niczym.

Zwróć uwagę, że title w tym artykule wyświetla się w następujący sposób (m.in. Chrome):

noindex

i to mimo że przecież poprawnie wypełniłem w edytorze WordPress’a pole znacznika title, posługując się naprzemiennie  ” (Quotation Mark)  oraz   (Right Double Quotation Mark) :

rel noindex

to przeglądarka i tak wyświetla swoje.

Podobnie z tytułem tego artykułu. Jeśli spróbujesz skopiować tytuł tego artykułu do schowka i wkleisz go do notatnika, zobaczysz, że przy obu noindex’ach posłużyłem się   (Quotation Mark) :

noindex nofollow

ale to nie prawda, bo podobnie jak w przypadku title, tak i w przypadku tytułu w edytorze mamy:

noindex jak dodać

I raz jeszcze – zapamiętaj, że w kontekście atrybutów dla robota wyszukiwarki, te dwa symbole:  Quotation Mark  oraz  Right Double Quotation Mark  nie są dla siebie równoważne.

Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Adrian Pakulski
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Teksty które warto znać

14 kwietnia 2019
Jak ocenić, czy przechwycona domena nie jest „spalona”?
Adrian Pakulski

Jak ocenić, czy przechwycona domena nie jest „spalona”?

2 kwietnia 2019
Wyzwania SEO (i nie tylko) w branży motocyklowej
Adrian Pakulski

Wyzwania SEO (i nie tylko) w branży motocyklowej

22 marca 2019
Blog w katalogu
Adrian Pakulski

Blog w katalogu

20 marca 2019
Publikowanie artykułów sponsorowanych. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Adrian Pakulski

Publikowanie artykułów sponsorowanych. Jak nie zrobić sobie krzywdy?

11 marca 2019
Zaplecze na darmowych platformach. Czy to, aby na pewno dobry pomysł?
Adrian Pakulski

Zaplecze na darmowych platformach. Czy to, aby na pewno dobry pomysł?

18 lutego 2019
Styl H2, to nie H2 i odwrotnie
Adrian Pakulski

Styl H2, to nie H2 i odwrotnie

PAQ Studio na Facebooku