fbpx
Powrót
SEO

rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo

17 stycznia 2019
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Kiedy osadzasz w kodzie źródłowym jakiekolwiek atrybuty dla robota Google, upewnij się, czy aby na pewno nie posługujesz się błędnym, pobranym z pierwszego lepszego poradnika „brudnym” kodem. Bo mimo ty że nie dostrzegasz tego na froncie, to różnice dzielące – Right Double Quotation Mark – a – Quotation Mark – w przypadku „noindex”, „nofollow”, „title” i innych atrybutów są zasadnicze.

Jaki noindex jest poprawny?

Poprawnie osadzony – noindex – wygląda w ten sposób:

 <meta name="robots" content="noindex" /> 

Oczywiste, prawda? Wygląda na to, że tylko pozornie, bo co czwarty, piąty sklep jaki audytujemy posługuje się noindex’em osadzonym w taki sposób:

 <meta name=”robots” content=”noindex” /> 

Różnica po prawdzie dotyczy wyłącznie znaków, z których w przypadku atrybutów dla robotów wyszukiwarek stosujemy tylko ten pierwszy:

 " (Quotation Mark) 
 ” (Right Double Quotation Mark) 

Jeśli w kodzie źródłowym posługujesz się atrybutem ze znakiem  Right Double Quotation Mark , to robot wyszukiwarki interpretuje go jako błędnie osadzony element i pomija go. Efekt jest taki, że niby wrzuciłeś noindex, ale nie działa.

Co prawda problem dotyczy przede wszystkim albo silników autorskich, albo stron postawionych na czystym HTML’u, bo popularne silniki CMS typu WordPress/Woocommerce, Prestashop i inne, mają to już ogarnięte, ale i na WordPressie widziałem źle osadzone ręcznie – nofollow – wobec linków albo – title – dla bitmap (domyślnie w edytorze graficznym WordPressa nie dodasz już atrybutu title do bitmapy od dobrych kilku aktualizacji i musisz zrobić to z kodu źródłowego).

Przeczytaj też:  Jak poprawić SEO w biznesie B2B? 4 obszary, o których warto pamiętać

Dobra, a skąd wziął się ten problem ze znakami?

Problem wynika z wysokiej dostępności poradników, w których autorzy posługują się „zanieczyszczonym” kodem. Zwróć uwagę, że w przypadku tych dwóch moich przykładów (poprawnego i błędnego noindex’u) posługuję się tekstem „czystym”, tzw. preformatowanym. Kopiując go do schowka swojego systemu masz 100% gwarancji, że znajdziesz w nim dokładnie to samo, co jest na moim blogu. Z kolei jeśli poszukasz w Google’u artykułów na temat stosowania noindex’u, to w co drugim, trzecim artykule znajdziesz linijki kodu z błędnym  ” (Right Double Quotation Mark) . Jak to możliwe, że w artykułach SEO pojawiają się takie błędy? To wypadkowa A. interpretacji fontu przez przeglądarkę z jakiej korzystasz, B. silnika CMS i ostatecznie C. nieuwagi autora. Nawet w Deep Crawl znajdziesz tego typu publikację z błędnie osadzonym noindex’em, którego skopiowanie do schowka i przerzucenie do swojej strony, skutkuje tak naprawdę niczym.

Zwróć uwagę, że title w tym artykule wyświetla się w następujący sposób (m.in. Chrome):

noindex

i to mimo że przecież poprawnie wypełniłem w edytorze WordPress’a pole znacznika title, posługując się naprzemiennie  ” (Quotation Mark)  oraz   (Right Double Quotation Mark) :

rel noindex

to przeglądarka i tak wyświetla swoje.

Podobnie z tytułem tego artykułu. Jeśli spróbujesz skopiować tytuł tego artykułu do schowka i wkleisz go do notatnika, zobaczysz, że przy obu noindex’ach posłużyłem się   (Quotation Mark) :

noindex nofollow

ale to nie prawda, bo podobnie jak w przypadku title, tak i w przypadku tytułu w edytorze mamy:

noindex jak dodać

I raz jeszcze – zapamiętaj, że w kontekście atrybutów dla robota wyszukiwarki, te dwa symbole:  Quotation Mark  oraz  Right Double Quotation Mark  nie są dla siebie równoważne.

Przeczytaj też:  Przyjazne adresy URL Prestashop

Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.3
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?