Powrót
SEO

Rotacja wyników organicznych a ocena trudności frazy

2 stycznia 2019
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

W jaki sposób przeanalizować rynek, czy Wy w ogóle, w kontekście SEO, przy małych nakładach finansowych jesteście w stanie cokolwiek zrobić w wyszukiwarce?

Korzystacie z Senuto (możecie sobie zapisać) i w Senuto jak sobie wrzucicie nazwę domeny, która was interesuje (tutaj w przykładzie X-kom) możecie sprawdzić, jak wygląda rotacja wyników organicznych na konkretną frazę. Co to jest rotacja wyników organicznych?

Jak spojrzycie sobie tutaj (nie jest to pokazane na grafie) ale tutaj jest 2015 rok, a tu jest wrzesień 2018. Jak widzicie, X-kom z tym adresem URL zajmuje pozycję 10. Fraza „klawiatura” ma 165.000 zapytań. Oczywiście, fraza „klawiatura” jest kosmicznie trudną frazą i myślę, że w ogóle jest mało efektywna, jeżeli chodzi o sprzedaż. To jest zapytanie raczej encyklopedyczne; to nie jest fraza pod sklep, tylko chcę wam zobrazować problem. Jak zobaczycie frazę „klawiatura” to widać, że X-kom jest na pozycji od 7 – tak obrazowo mówię, bo nie ma tutaj wykresu konkretnego, ale widać że to jest wyżej niż tu, a dzisiaj mają 10 – więc tu gdzieś byli na pozycji 4, tu byli na 7, są na 10. Skoro X-kom nie jest w stanie wypozycjonować się do top 1 na frazę „klawiatura” i w perspektywie ostatnich 3 lat zajmuje średnio pozycje między 7, 4, 8, 10, to mój sklep pewnie nie będzie pierwszy, skoro X-kom zatrudnia 1500 pracowników i jest w top 100 Forbes największych firm Polskich.

Jak wrzucimy Lenovo, które ma połowę zapytań, czyli 74000 w ujęciu miesięcznym. To nie jest tak, że 74.000 osób wpisuje „Lenovo”, tylko jest tyle zapytań – czyli ja sobie wpisuję dzisiaj, jutro, za 3 dni, bo akurat byłem zainteresowany tą kategorią produktu, więc moje zapytania będą tutaj zwielokrotnione. Czyli de facto te 74000 zapytań może być wygenerowane przez powiedzmy 50.000 osób. Niemniej, jak widzicie, fraza „Lenovo” jest frazą mniej zdominowaną, bo X-kom ma problem z zachowaniem płynnego ruchu – czyli nie jest w stanie utrzymać się w średnim zakresie od top 3 do top 10. Można zakładać, że prawdopodobnie liczba sklepów internetowych czy zawartość ta jest uboższa od frazy „klawiatura”, skoro X-kom, który ma mocny sklep internetowy, nie jest w stanie utrzymać tej frazy. Oczywiście jest to mega duże uproszczenie, bo X-kom się nie pozycjonuje ani na frazę „klawiatura”, ani na frazę „Lenovo”, bo to jest fraza typowo producencka i w topie i tak jest tylko Lenovo Polska.

Niemniej, jeżeli interesuje was jakaś konkretna branża, zakładacie sklep z krzesłami, wrzucacie sobie np. „Agata Meble” i widzicie, że „Agata Meble” na frazę (i tam się pojawia fraza np. „krzesła biurowe”) jest w zakresie top 1-3 przez ostatnie trzy lata, to raczej nie zrobicie top 1, bo oni tam raczej będą (plus inne molochy, które zajmują już pozycje). Możecie sprawdzić Agata Meble dla tej frazy i w top 10 wszystkie domeny, które się wyświetlają pod frazą „krzesła biurowe” i zobaczycie w ujęciu historycznym gdzie była np. Agata Meble czy Castorama. Macie gotowe zestawienie i patrzycie, że 10 czy 15 marek od 3 lat jest w top 10 na te same frazy. To znaczy, że ta fraza pewnie nie jest dla mnie.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.9
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Rotacja wyników organicznych a ocena trudności frazy

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij