Powrót
Rozwój architektury informacji
SEO

Rozwój architektury informacji. Jak stworzyć dodatkowy widok, podstronę?

22 lutego 2021
Adrian Pakulski

Transkrypcja materiału:

Mamy tutaj programowanie, jednak przychodzi do Pani klient, który chce mieć programowanie WordPress i programowanie Prestashop w architekturze informacji/menu. W ofercie mojej firmy jest konsultacja sklepu, pozycjonowanie sklepu i programowanie. Istnieje stary widok o adresacji np. paq-studio.com/programowanie. Jednak warto zaznaczyć, że na etapie budowy całej architektury informacji, nikt nie przewidział, że będzie istniał dedykowany widok – „programowanie WordPress” i klient chce go utworzyć.

Jaki więc powinien być scenariusz, który rozwiąże problem klienta? To, co na samym początku trzeba zrobić, to sprawdzić na co „paq-studio” na zapytanie „programowanie WordPress” ponownie rankuje. Prawdopodobnie pojawi się widok „programowanie”, ponieważ copywriter, który opisał ten widok, prawdopodobnie zamieścił w nim informację, że nasza firma zajmuje się programowaniem WordPress i Prestashop, lecz dedykowanych widoków na ten temat nigdy nie było.

Następnie trzeba sprawdzić programowanie, pomijając fakt, że „programowanie” nie jest dobrym widokiem, ponieważ jest bardzo ogólne i nie wiemy, czego dotyczy. Przykładowo – to zapytanie ma 4000 tys. zapytań do wyszukiwarki, natomiast „programowanie WordPress” i „programowanie Prestashop” około 200. Wówczas zadaniem firmy, Pani jako Seowca, jest poinformowanie klienta, że widok „programowanie” trzeba zubożyć o słowa „Wordpress” i „Prestashop”, tyle, o ile jest możliwość. Jeśli zagęszczenie słów kluczowych – keywordów, pochodnych – partiali, jest bardzo duże, czyli w tym widoku w pozycjonowaniu znajduje się bardzo dużo „programowanie WordPress”, ten widok jest bardzo stary i leży w SERPie przed dłuższy czas. W następnej kolejności Tworzy Pani dedykowany widok na „programowanie WordPress” i „programowanie Prestashop”, to z ogólnego widoku „programowanie” można stworzyć hover (element nieklikany, po najechaniu myszka pojawiają się linki).

Scenariusz może być taki, że widok „programowanie” o adresacji: paq-studio.com/programowanie, rankuje na „Wordpress”, który znajduje się na pozycji 20, a na Prestashop na 40. To co ja bym zrobił, to usunął widok paq-studio.com/programowanie, i zastosował przekierowanie 301 na „programowanie WordPress” , ponieważ znajduje się na pozycji 20z zamiast na widok „programowanie Prestashop” na pozycji 40. Można także zubożyć widok „programowanie” z zasobu słów kluczowych WordPress i Prestashop, po to, aby dwa utworzone widoki nie kanibalizowały z widokiem „programowanie”. Oczywiście scenariuszy rozwiązania tego problemu jest bardzo dużo, ponieważ mnożna by było dodać obydwa widoki „Wordpress” i „Prestashop” do kategorii „programowanie” i zobaczyć, jakie ma ułożenie w SERP’ie.

Nie da się niestety wykluczyć, jeśli w widoku „programowanie” jest bardzo obszerny stary content, podlinkowany z zewnątrz, nie będzie kanibalizował nowych, utworzonych widoków, które mają powstać – oczywiście to również jest wypadkową podlinkowania wewnętrznego i zewnętrznego oraz contentu, jaki w danych widokach będzie obsłużony.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Rozwój architektury informacji. Jak stworzyć dodatkowy widok, podstronę?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.
.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij