Yandex.Metrica
Zamknij
Menu Skontaktuj się
Skrytykował Google. Stracił pracę
5 września 2017
Patryk Zalaszewski
PatrykZalaszewski

Skrytykował Google. Stracił pracę

0

Barry Lynn to ceniony i znany ekspert „New American Foundation”. Przez 15 lat swojej działalności, opublikował wiele prac i raportów, dotyczących niebezpieczeństw wynikających z rosnących wpływów największych korporacji. Jednak po krytyce Google, razem ze swoim zespołem, został natychmiast zwolniony.

„New America Foundation” to waszyngtońska organizacja działająca jako „think tank”, czyli jednostka o charakterze non profit, zajmująca się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Z założenia, organizacje tego typu muszą mieć całkowitą niezależność, aby móc wydawać obiektywne opinie. Jak powiedział Guardianowi Lynn:

Byłem tam od 15 lat i przez 14 wszystko było świetnie. W ostatnim roku wszystko stało się trudniejsze […]. Widzimy, że ma to związek z naciskiem Google”.

Naciski technologicznego giganta nie są bezzasadne – od 1999 r., Eric Schmidt, prezes zarządu Google, przekazał „New America Foundation” 21 milionów dolarów. Jego imieniem jest również nazwana główna sala konferencyjna organizacji – „Eric Schmidt Ideas Lab”.

Barry Lynn kierował programem „Open Markets”, publikując swoje prace i artykuły m.in.: w „Harper’s”, „Financial Times”, „Harvard Business Review” i „Foreign Policy”. Jest autorem wielu publikacji dotyczących zagrożeń, jakie płyną z globalizacji i monopolizacji rynków, ale i z niebezpieczeństwami, związanymi z rosnącymi wpływami największych korporacji, które już dzisiaj mają wpływ na decyzje polityczne państw. Chęć współpracy wyrazili m.in.: urzędnicy z Chin, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Tajwanu, ale także Komisji Europejskiej, Białego Domu, czy Departamentu Skarbu USA.

Jak opowiada Lynn, jego problemy zaczęły się, kiedy Unia Europejska ukarała Google rekordową kwotą 2,42 mld euro, za naruszenie przepisów antymonopolistycznych i nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Lynn opublikował krótką notkę z uznaniem za bezprecedensową decyzję. Wkrótce on i jego zespół, zostali usunięci z „New America Foundation”. W tym samym czasie „New York Times” opublikował e-maile, sugerujące, że Google jest niezadowolone z wyników badań i raportów zespołu Lynna.

W obszernym artykule „Washington Post”, Lynn wytłumaczył, że zmiany w egzekwowaniu prawa antymonopolowego, umożliwiły kilku korporacjom wykorzystywanie ich mocy w sposób narażający całe społeczeństwo, przynosząc ogromne zagrożenie dla naszego dobrobytu gospodarczego i politycznego. Dodał, że prywatna korporacja zawsze nastawiona jest na prowadzenie własnych interesów. Naszym zadaniem, jako obywateli, jest zbudowanie gospodarki politycznej, która utrzymuje korporacje na poziomie na tyle niskim, żeby ich działania nigdy nie zagrażały suwerenności kraju.

Lynn nie porzucił jednak swojej działalności. Zakłada właśnie nową organizację. Powiedział, że jego nowa grupa będzie stanowić platformę do niezależnych badań nad mocą takich gigantów jak Google i Facebook. „To ogromny problem w polityce szkolnictwa wyższego. Biorąc pod uwagę zmniejszone finansowanie ze źródeł państwowych i federalnych, niezależne badania stały się bardziej zależne od źródeł korporacyjnych” – mówi.

Źródła: 

  1. Google is coming after critics in academia and journalism. It’s time to stop them
  2. Scholar says Google criticism cost him job: ‚People are waking up to its power’
  3. New America

 

Google monitor

Patryk Zalaszewski
Starszy copywriter SEO
Patryk Zalaszewski
Młodszy copywriter SEO. Student III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Politechnice Koszalińskiej. Specjalizacja – reklama medialna. Od początku studiów związany z wieloma kołami naukowymi, m.in. Redakcją Akademicką i PR Futura – kołem zajmującym się organizacją konferencji naukowych.

Teksty które warto znać

22 marca 2019
Blog w katalogu
Adrian Pakulski

Blog w katalogu

20 marca 2019
Publikowanie artykułów sponsorowanych. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Adrian Pakulski

Publikowanie artykułów sponsorowanych. Jak nie zrobić sobie krzywdy?

11 marca 2019
Zaplecze na darmowych platformach. Czy to, aby na pewno dobry pomysł?
Adrian Pakulski

Zaplecze na darmowych platformach. Czy to, aby na pewno dobry pomysł?

18 lutego 2019
Styl H2, to nie H2 i odwrotnie
Adrian Pakulski

Styl H2, to nie H2 i odwrotnie

17 stycznia 2019
rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo
Adrian Pakulski

rel=”noindex” a rel=”noindex” to nie to samo

2 stycznia 2019
Rotacja wyników organicznych a ocena trudności frazy
Adrian Pakulski

Rotacja wyników organicznych a ocena trudności frazy

PAQ Studio na Facebooku