fbpx

Cache

Cache to mechanizm przechowywania danych w pamięci podręcznej, który umożliwia szybki dostęp do często używanych informacji bez konieczności ponownego ich pobierania lub przetwarzania. W kontekście stron internetowych, cache może odnosić się do różnych poziomów przechowywania, takich jak pamięć przeglądarki, pamięć serwera, czy sieci CDN.

Kiedy użytkownik odwiedza stronę internetową, elementy takie jak obrazy, pliki CSS i JavaScript są przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki. Przy kolejnych odwiedzinach te elementy mogą być pobierane z cache zamiast serwera, co znacząco skraca czas ładowania strony. Na poziomie serwera, cache może przechowywać wyniki zapytań bazodanowych lub generowane strony, co zmniejsza obciążenie serwera i przyspiesza obsługę żądań.

Cache w sieciach CDN przechowuje kopie treści na serwerach rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych, co dodatkowo przyspiesza dostarczanie treści użytkownikom na całym świecie. Mechanizmy cache są kluczowe dla optymalizacji wydajności strony, poprawiając doświadczenia użytkowników i efektywność działania serwisów. Dzięki cache strony internetowe mogą działać szybciej, co jest istotnym czynnikiem dla SEO i retencji użytkowników.

Poprzednia definicja CDN
Następna definicja CSS

Jakiego artykułu szukasz?