fbpx

CDN

Content Delivery Network (CDN) to sieć rozproszonych serwerów, które współpracują, aby dostarczać treści internetowe użytkownikom końcowym najszybciej i najefektywniej jak to możliwe. Dodatkowym zadaniem jest przechowywanie na serwerach najbliżej Twojej lokalizacji: obrazów, wideo, zawartości stron internetowych. Oznacza to, że jeśli użytkownik z np. z innego kraju, będzie chciał wyświetlić zawartość Twojej strony internetowej, to zadaniem CDN jest wyświetlenie mu zawartości z serwera znajdującego się w jego okolicy.

CDN działa poprzez przechowywanie kopii treści (takich jak obrazy, filmy, pliki HTML, CSS, JavaScript) na wielu serwerach rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych. Kiedy użytkownik żąda treści z danej strony, CDN przekierowuje ten żądanie do najbliższego serwera w sieci, co minimalizuje czas ładowania i opóźnienia.

CDN jest szczególnie skuteczny w redukcji opóźnień, zwiększaniu dostępności treści i odporności na duże obciążenia ruchu, na przykład podczas nagłego wzrostu liczby odwiedzin. Dzięki CDN strony internetowe mogą osiągać lepsze wyniki w rankingach wyszukiwarek, ponieważ szybkość ładowania strony jest kluczowym czynnikiem rankingowym.

Korzyści wynikające z korzystania z CDN:

  • Dzięki redukcji opóźnień, wytrzymałości na większe natężenie ruchu zyskujesz satysfakcję użytkownika, który bardzo szybko otrzymuje dostęp do zawartości strony internetowej.
  • Wydłużony czas ładowania może skutkować opuszczeniem strony i skierowaniem się do konkurencji.
  • CDN może poprawić bezpieczeństwo witryny, oferując ochronę przed atakami DDoS i zapewniając szyfrowanie danych.
  • Jest to idealna propozycja dla witryn skupiających się na zasięgu globalnym, posiadających kilka wersji językowych oraz posiadających duże natężenie ruchu organicznego.

Korzystanie z CDN jest więc istotnym elementem strategii SEO i zarządzania wydajnością strony internetowej, przyczyniając się do lepszego doświadczenia użytkownika i zwiększenia retencji odwiedzających.

Najbardziej popularny dostawca CDN z serwerami w Polsce to CloudFlare. Jest często wybierany, ponieważ opiera się nie tylko na CDN, ale również dostarcza automatyczne certyfikaty SSL i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Poprzednia definicja Google PageSpeed Insights
Następna definicja Cache

Jakiego artykułu szukasz?