fbpx

CSS

CSS (Cascading Style Sheets, z ang. kaskadowe arkusze stylów) to język programowania używany do opisywania wyglądu i układu elementów na stronach internetowych. CSS służy do opisu prezentacji Twojej strony internetowej. Jest to zestaw różnych wytycznych, które definiują wygląd całego dokumentu. Dzięki niemu developer kontroluje aspekty wizualne całej witryny.

CSS umożliwia oddzielenie treści dokumentu od jego wyglądu, co ułatwia zarządzanie i utrzymanie stron internetowych. Dzięki CSS można kontrolować takie aspekty jak:

 • kolory,
 • czcionki,
 • układ,
 • odstępy między elementami,
 • animacje i responsywność – czyli dostosowanie strony do różnych urządzeń i rozdzielczości ekranu.

CSS działa na zasadzie kaskadowości, co oznacza, że style mogą być stosowane na różnych poziomach dokumentu i mogą dziedziczyć właściwości z wyższych poziomów.

Pamiętaj, że CSS to nie to samo co HTML. Zadaniem CSS jest określanie wyglądu Twojej strony internetowej, a języka HTML używamy do tworzenia stron internetowych – ich struktury, układu i funkcjonalności.

Istnieją trzy główne sposoby dodawania stylów CSS do dokumentu:

 • inline (bezpośrednio w znacznikach HTML),
 • wbudowane (w sekcji <style> w nagłówku HTML)
 • zewnętrzne (poprzez pliki .css linkowane do dokumentu HTML).
css-jezyk-programowania
Obraz 1: CSS – kaskadowe arkusze stylów


Zalety CSS:

 1. Najczęściej stosowaną metodą jest zewnętrzny plik CSS, który pozwala na centralne zarządzanie stylami dla wielu stron jednocześnie. Stanowi to znaczne ułatwienie i usprawnienie wprowadzania zmian na stronie internetowej, ponieważ nie ma potrzeby edycji każdej podstrony osobno.
 2. Kolejną zaletą CSS jest to, że obsługuje go wiele przeglądarek internetowych. Używanie go stało się standardem i dzięki temu nie ma potrzeby pisania kilku wersji witryny. Niezależnie od tego, jakiej przeglądarki używa użytkownik odwiedzający Twoją stronę – wygląd i układ będą takie same.
 3. CSS wspiera zaawansowane selektory i pseudoklasy, które umożliwiają precyzyjne określanie, które elementy mają być stylizowane. Na przykład, można stylizować elementy na podstawie ich klasy, identyfikatora, położenia w drzewie dokumentu czy stanu.

Kaskadowe arkusze stylów są niezbędnym narzędziem w tworzeniu nowoczesnych, atrakcyjnych wizualnie i użytecznych stron internetowych. Poprawne użycie CSS nie tylko wpływa na estetykę, ale również na wydajność strony i doświadczenie użytkownika, co jest kluczowe dla sukcesu.

Poprzednia definicja Cache
Następna definicja Lazy loading

Jakiego artykułu szukasz?