fbpx

Dwell time

Dwell time jest miarą tego, jaki czas minął od chwili, kiedy użytkownik wszedł z wyników organicznych na stronę www, do jego powrotu do wyników organicznych w celu szukania innych, (z hipotezy) bardziej trafnych stron www, które odpowiedzą na jego potrzebę.

Można sądzić, że dwell time mierzy się w następujący sposób:

  1. Użytkownik wpisuje do wyszukiwarki: „buty do biegania”
  2. Google zwraca wynik organiczny
  3. Użytkownik wybiera (dowolny) wynik, wchodzi na stronę i sprawdza jej zawartość/czyta ją
  4. Jeśli użytkownik uzna, że strona, na jaką wszedł, nie spełnia jego oczekiwań, nie wypełniła jego potrzeby informacyjnej/konsumpcyjnej, wraca z powrotem do wyników organicznych w poszukiwaniu lepszych stron

Dwell time liczy czas, jaki upłynął między pkt. 3 i 4., czyli między tym, ile czasu minęło od wejścia na stronę do czasu powrotu do wyników organicznych w poszukiwaniu innych stron. Im krótszy, tym rośnie prawdopodobieństwo, że użytkownik trafił na niedopasowany do intencji (albo nieatrakcyjny pod względem zawartości) URL. Dla algorytmu może być to sygnał, że pozycja tej strony nie jest odpowiednia (zbyt wysoka), skoro użytkownicy „odbijają się” od niej.

Oczywiście, żeby ta metryka była reprezentatywna, potrzebuje skali (dużej ilości zdarzeń). Można założyć, że dwell time nie jest metryką wpływającą na pozycjonowanie kiedy to po powrocie do wyników organicznych, użytkownik zdecydował się zmienić zapytanie na inne.

Dwell time zjawiskiem powiązanym wprost ze współczynnikiem odrzuceń (współczynnikiem odrzuceń w kontekście SEO, nie współczynnikiem znanym z analityki webowej).

Poprzednia definicja UGC
Następna definicja SERP

Jakiego artykułu szukasz?