fbpx

FID

FID (ang, First Input Delay) to jeden z czynników rankingowych Google, który wchodzi w skład Core Web Vitals. Dotyczy on czasu od pierwszej interakcji użytkownika (kliknięcia lub naciśnięcia klawisza) do momentu, kiedy przeglądarka zacznie na tę interakcję reagować. FID mierzy więc opóźnienie reakcji strony na działania podjęte przez użytkownika. Co ważne, FID nie tym samym co TTI (time to interactive).

Różnica między FID i TTI polega na tym, że FID dotyczy tylko i wyłącznie pierwszego działania, a TTI określa czas, który musi upłynąć, żeby strona była w pełni interaktywna. FID jest mierzony w milisekundach, a ogólne wytyczne prezentują się tak:

  • prawidłowy: poniżej 100 ms
  • wymaga poprawy: 100-300 ms
  • zły: powyżej 300 ms

Im lepsze wyniki w Core Web Vitals, tym większa szansa na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego też zaleca się kontrolę czynników, które bezpośrednio wpływają na FID. Mowa tutaj o ciężkich bibliotekach JavaScrip oraz o elementach interaktywnych. Pracując z kodem strony, można uszeregować kolejność ładowania contentu lub wdrożyć progresywne ładowanie kodu. Wszystkie te działania poprawią czasy ładowania, a co za tym idzie także user experience, a to istotny czynnik rankingowy, którego nie można bagatelizować.

FID, podobnie jak inne Core Web Vitals można znaleźć w raporcie Google Search Console oraz w narzędziu PageSpeed Insights.

Poprzednia definicja E-A-T
Następna definicja INP

Jakiego artykułu szukasz?