fbpx

Footprint

Footprint jest pewną charakterystyczną zmienną w kodzie źródłowym HTML i/lub adresacji URL, która pozwala na identyfikowanie wspólnych cech, np. masową identyfikację silników CMS, masową identyfikację właścicielską stron internetowych, masową identyfikację autorów treści i wiele innych.

Przykładowym footprintem wykorzystywanym do celów SEO będzie przykładowo fragment treści: „Kolejna witryna oparta na WordPressie” – charakterystyczny ciąg znaków dla każdej nieskonfigurowanej, niepoddanej optymalizacji stronie www zbudowanej na silniku WordPress. Wiedząc o tym, że każdy WordPress, który nie został skonfigurowany przez swojego właściciela, będziesz w stanie w prosty sposób znaleźć dziesiątki tysięcy takich nieskonfigurowanych WordPressów w wyszukiwarce Google.

Skorzystamy z prostego operatora i posłużymy się przykładową składnią:

kolejna witryna oparta na wordpressie site:.de

Dzięki tej składni jesteś w stanie znaleźć wszystkie (a przynajmniej większość) zaindeksowanych stron internetowych, które korzystają z silnika WordPress i zarazem zostały zbudowane (postawione) na domenach z końcówką .de. Footprint, jakim okazał się: „Kolejna witryna oparta na WordPressie” pozwala na masowe „wyciąganie” danych z wyszukiwarki, a narzędziami, które pozwalają to automatyzować na dużą skale nazywa się tzw. scraper’ami (z kolei jednym z najpopularniejszych scraperów Google jest ScrapeBox).

Taką informację możesz wykorzystać wedle swojego uznana w jakimś określonym celu.

Poprzednia definicja MVP
Następna definicja AOV

Jakiego artykułu szukasz?