Pobierz logotypy Dla mediów
Indeksowalność jest zdolnością jakiegoś zasobu (patrz: podstrony, pliku) do zaindeksowania. Indeksowanie strony to proces, w którym bot wyszukiwarki (np. Googlebot) analizuje stronę i znajdujący się na niej content, a na koniec decyduje, czy strona powinna znaleźć się w bazie danych Google Index.
Należy tutaj podkreślić słowo “decyduje”, bo sam fakt, że Googlebot lub bot innej wyszukiwarki analizuje stronę, wcale nie oznacza, że na 100% trafi ona do indeksu. Bot może uznać, że content znajdujący się na tej stronie nie jest wystarczająco atrakcyjny dla użytkownika. GSC zostawi wtedy następujący komunikat: “Strona wykryta – obecnie niezindeksowana”. W takiej sytuacji należy zoptymalizować content na stronie i poprosić o indeksowanie.
Nie można powiedzieć, że indexability samo w sobie określa potencjał do indeksacji poszczególnych widoków na stronie, bo wszystko zależy od tego czy:
Dlatego też, chcąc zwiększyć szansę na zaindeksowanie widoków, trzeba zadbać o wysokiej jakości content oraz doprowadzić bota do konkretnych podstron.
Uporządkowane i przemyślane linkowanie wewnętrzne pomoże odkryć botowi nowe podstrony, zanim ten opuści witrynę. Dodatkowo – im wyższy crawl budget, tym częściej bot będzie odwiedzał witrynę. Crawlability poprawia się wraz z pozyskiwaniem kolejnych linków prowadzących do domeny. Linki powinny być pozyskiwane z seedów, czyli serwisów/domen, które uznawane są za autorytet w branży, do której nawiązuje strona pozyskująca linki.
Crawlability jest więc istotne w kontekście indeksacji, ale te pojęcia nie są równoznaczne. Zazębiają się i wzajemnie uzupełniają w kontekście SEO strony internetowej, ale nie ma między nimi znaku równości.