fbpx

Lazy loading

Lazy loading (z ang. leniwe ładowanie) jest to technika optymalizacji wydajności stron internetowych, która polega na ładowaniu treści tylko wtedy, gdy jest ona potrzebna, czyli w momencie, gdy użytkownik przewija stronę w dół i zbliża się do danego elementu.

Zamiast ładować wszystkie zasoby jednocześnie przy otwarciu strony, lazy loading pozwala na wczytywanie obrazów, filmów i innych zasobów multimedialnych w miarę, jak użytkownik do nich dociera. Znajduje ono zastosowanie również w przypadku infinite scroll, ponieważ content jest ładowany w trakcie przewijania w dół.

Technika ta znacząco zmniejsza początkowy czas ładowania strony, oszczędza przepustowość i poprawia ogólne doświadczenie użytkownika, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych i przy wolniejszych połączeniach internetowych. Dodatkowo otrzymujesz oszczędność transferu danych dzięki przesyłaniu contentu na życzenie.

Implementacja lazy loading może być realizowana za pomocą JavaScriptu lub atrybutu loading=”lazy” w HTML5 dla obrazów i iframe’ów. Dzięki lazy loading strony ładują się szybciej i są bardziej responsywne, co pozytywnie wpływa na SEO i retencję użytkowników.

Poprzednia definicja CSS
Następna definicja Pingback

Jakiego artykułu szukasz?