fbpx

Pingback

Pingback to funkcja wprowadzona przez WordPress, która umożliwia automatyczne powiadamianie autora strony internetowej, gdy inna strona internetowa zawiera link do jego treści. Działa to w sposób zautomatyzowany: gdy ktoś opublikuje wpis z odnośnikiem do Twojego artykułu, system WordPress generuje i wysyła pingback, który pojawia się w sekcji komentarzy Twojego posta, informując o nowym linku.

Pingbacki są szczególnie użyteczne dla blogerów i webmasterów, ponieważ pomagają śledzić, kto linkuje do ich treści i w jaki sposób ich artykuły są wykorzystywane w internecie. Dzięki temu można nawiązywać nowe relacje z innymi autorami, monitorować popularność swoich treści i potencjalnie zwiększać ruch na stronie poprzez wzajemne linkowanie.

Aby pingbacki działały, zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć włączoną tę funkcję w swoich ustawieniach WordPress. W praktyce, gdy ktoś linkuje do Twojego posta, WordPress sprawdza, czy ta strona obsługuje pingbacki, a następnie wysyła powiadomienie. Jeśli strona odbiorcy akceptuje pingbacki, pojawią się one jako komentarze do wpisu.

Pomimo swojej przydatności, pingbacki mogą być narażone na nadużycia przez spamerów. Dlatego wielu administratorów decyduje się na moderowanie pingbacków lub korzystanie z dodatkowych wtyczek zabezpieczających przed spamem. Pingbacki pozostają jednak wartościowym narzędziem w arsenale każdego użytkownika WordPressa, wspierającym budowanie sieci powiązań i wzmacnianie obecności w sieci.

Możesz zarządzić pingbackami na dwa sposoby:

W panelu administratora:

  1. Musisz wejść do panelu administratora swojej strony internetowej
  2. Przejść do Ustawień, a następnie Dyskusji
  3. Zaznaczyć lub odznaczyć funkcje:
  • Spróbuj powiadomić wszystkie blogi linkowane we wpisie
  • Zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika do nowo dodanych wpisów
pingback-wordpress-panel-administratora
Obraz 1: Ustawienia pingbacków w panelu administratora WordPress

W trakcie edycji zredagowanego wpisu:

  1. Edytuj wpis, który istnieje lub dodaj nowy
  2. Zaznaczasz lub odznaczasz funkcję: Zezwalaj na trackbacki i pingbacki
pingback-wordpress-ustawienia-wpisu
Obraz 2: Ustawianie pingbacków w ustawieniach wpisu WordPress

Czym różnią się pingbacki od trackbacków?

Trackbacki wymagają ręcznego wysyłania powiadomień o linkach. Pingbacki są bardziej zautomatyzowane i bezpieczniejsze, ponieważ korzystają z systemu XML-RPC do komunikacji między serwerami, co redukuje ryzyko spamu.

Poprzednia definicja Lazy loading
Następna definicja Dyfuzja innowacji

Jakiego artykułu szukasz?