fbpx

Position zero

Position zero, tzw. pozycja zerowa (P0) jest wynikiem wyszukiwania, który pojawia się w ekspozycji tuż nad standardowymi wynikami, które określamy zakresem TOP10.

W praktyce SERP (wynik wyszukiwania) może zawierać nawet 11 wyników, przy czym ten pierwszy jest w wyraźnej ekspozycji i nazywamy go właśnie pozycją zerową (weź jednak pod uwagę, że nie każdy wynik wyszukiwania w ogóle składa się z 10 wyników organicznych).

Przykładowym wynikiem position zero, jest artykuł Paq Studio pt.: „Ile kosztuje założenie bloga?”, który odpowiada na to pytanie w wynikach organicznych w taki sposób:

POSITION ZERO GOOGLE

Co do zasady pozycja zerowa charakteryzuje się potencjalnie (zdecydowanie!) wyższym CTR’em od pozycji 1 w typowym SERP’ie, choć nie jest to prawidłowością. Potencjalnie, ponieważ P0 koreluje tzw. zapytaniami zero click, czyli zapytaniami, które nie kończą się kliknięciem w wynik (co oznacza, że nie generują ruchu), ponieważ jeśli taki obszerny wynik odpowiada na jakieś proste zapytanie, to nierzadko wyczerpie intencję użytkownika, z jaką ten przyszedł do wyszukiwarki i nie podejmie dalszej akcji.

Przykładem tego zapytania będzie np. „czy żółw to gad”. Na pozycji zerowej znajduje się Wikipedia i odpowiada z poziomu SERP’u na to zapytanie: „Żółwie (nazwa systematyczna nieustalona, zobacz Nomenklatura) – rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida) lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia)” – co wyczerpuje zapytanie użytkownika i prawdopodobnie nie wygeneruje wejścia na samą Wikipedię.

Poprzednia definicja Wskaźnik próżności
Następna definicja UGC

Jakiego artykułu szukasz?