fbpx

SERP Volatility

SERP Volatility, z angielskiego: Search Engine Result Page Volatility, czyli zmienność, fluktuację wyników wyszukiwania. Jest to metryka, która odzwierciedla, jak często i w jakim stopniu wyniki wyszukiwania dla określonych zapytań ulegają zmianie.

SERP Volatility może odnosić się zarówno dla wszystkich wyników wyszukiwania globalnie, jak i dla wybranych rynków, ale i konkretnych zapytań.

I tak np. SERP Volatility dla całego rynku wyszukań może będzie miarą tego, jak często silniki wyszukiwarek (np. Google) mają aktualizowane core’owe algorytmy. Wysoka zmienność wyników wyszukiwania może świadczyć o tym, że algorytm przeszedł szereg przewartościowań pomniejszych, pojedynczych czynników.

Z kolei SERP Volatility dla pojedynczego zapytania może być miarą tego, jaką dynamikę konkurencyjności i zmienność prezentują strony w wynikach wyszukiwania dla tego specyficznego zapytania. Fluktuacje w tej skali mogą wskazywać na zmiany w optymalizacji stron konkurencyjnych, aktualizacje treści, czy zmieniające się preferencje i zachowania użytkowników internetu. Wysoka zmienność dla konkretnego zapytania może również sygnalizować, że wyszukiwarki eksperymentują z różnymi rodzajami treści lub formatami wyników, aby lepiej odpowiadać na intencje wyszukiwania.

Wyższa zmienność wyników wyszukiwania oznacza, że pozycje stron w wynikach Google często się zmieniają, co może wskazywać na mniejszą stabilność w rankingu SEO. Jednakże ta sama zmienność może również stwarzać nowe możliwości dla nowych stron internetowych, aby zyskać lepszą widoczność i pozycje w wynikach wyszukiwania

Poprzednia definicja Link kanoniczny
Następna definicja UX

Jakiego artykułu szukasz?