12 kwietnia 2018
Adrian Pakulski

Słowo kluczowe w nazwie domeny

SEO

Wyczytałeś między wierszami, że nazwa domeny ma znaczenie w kontekście SEO. I to prawda. Pytanie tylko, czy domena powinna mieć nazwę marki, której jesteś właścicielem, czy też w 100% odzwierciedlać zakres usługi, nazwę produktu, który sprzedaje? Już tłumaczę.

Pytanie naszego klienta:

Czy jest sens kupowania domen nowych, ale ze słowem kluczowym w tytule?

Wszystko rozbija się o to, czy słowo kluczowe znosi kontekst sprzedażowy w kontekście PPC. Tj. czy na słowo kluczowe zawarte w nazwie domeny jest dużo osób, które płacą Google’owi za AdWords. Jeśli tak, to taka domena niesie ze sobą pewne ryzyko.

Domena bez słowa kluczowego

I tak, np. jeśli mam domenę adrianpakulski.pl i będę linkował tę domenę linkami z frazą „adrian pakulski” (czyli są to linki EM = exact match = linki, które w 100% odzwierciedlają frazę wpisywaną do wyszukiwarki), to algorytm nigdy takiej domeny nie zafiltruje na frazę „adrian pakulski”, bo rozumie, że nie jest to fraza „sprzedażowa”, tj. fraza, na jakiej Google dobrze zarabia na ekspozycji reklam pod tą frazą (bo Adrian Pakulski wpisuje do wyszukiwarki miesięcznie mniej niż 50 osób, więc nie jest to przestrzeń, którą algorytm jest zainteresowany; słowem – nawet jeśli zdobędę 3000 linków o nazwie „adrian pakulski”), to nigdy nie zafiltruję domeny „adrian.pakulski.pl”, bo robot klasyfikuje, że „powierzchnia reklamowa” jaką tworzy zapytanie „Adrian Pakulski” w wynikach organicznych nie jest frazą, na jakiej mogą zarobić (nie koliduje z interesami wyszukiwarki i sprzedażą AdWords), więc bez jakiegokolwiek ryzyka.

Istnieje prawdopodobnie klasyfikator, który określa, że „Adrian Pakulski” jest frazą tzw. „brandową” – tj. słowo Adrian Pakulski jest nazwą marki, a nie nazwą usługi, albo produktem, na którym mogę zarabiać, manipulując wynikami organicznymi.

Domena ze słowem kluczowym

Ale czym innym jest już np. domena tani-nocleg-krakow.pl, gdzie kontekst jest jednoznaczny „tani nocleg Kraków” – algorytm doskonale rozpoznaje intencję, z jaką taka domena została zarejestrowana i zdaje sobie sprawę, że „tani nocleg Kraków” nie jest zapytaniem brandowym, tylko zapytaniem exact matchowym, czyli tym, które w 100% odzwierciedla komercyjne zapytanie do wyszukiwarki.

Intencja jest tutaj jasna i pozycjonowanie takiej domeny na „tani nocleg Kraków” jest obarczone wyższym ryzykiem od pozycjonowania pod tą frazą zwykłej domeny bez kontekstu – słowa sprzedażowego (np. Drewniana Willa Basia).

4.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Słowo kluczowe w nazwie domeny

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij