fbpx
Powrót
SEO

Wiek domeny a SEO

Czy wygasła 10 lat temu domena ma tak naprawdę 10 lat?

6 października 2017
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

To, że wygasła domena ma według Web Archive 10 lat, to jeszcze nie powód, dla którego miałbyś ją zarejestrować. I to z przynajmniej kilku powodów.

Jak powinienem rozumieć wiek domeny?

Wiekiem domeny moglibyśmy określić czas, jaki upłynął od dnia jej pierwszej rejestracji, ale w kontekście SEO ta definicja nie wyczerpuje przedmiotu sprawy (jakkolwiek to brzmi!).

Utarło się, że jeśli domena została po raz pierwszy zarejestrowana w 2005 r., a w 2010 r. wygasła i ty możesz ją przechwycić, to będziesz tak naprawdę właścicielem 12-letniej domeny. To duże uproszczenie.

Czy klasyfikator tzw. wieku domeny w ogóle istnieje? Bliżej mi do stwierdzenia, że algorytm analizuje stosunek bezwzględnej dostępności do domeny (a właściwie do jej zawartości) z aktywnością robota indeksującego. Słowem – analizuje czas jaki minął od chwili kiedy pod domeną była dostępna treść, a czasem kiedy domena przestała być dla robota dostępna.

Upraszczając – kupując domenę, która została zarejestrowana po raz pierwszy 5 lat temu (i załóżmy, że np. miała tylko 1 właściciela), ale przez 3 lata leżała odłogiem, była nieaktywna lub była wpięta w parking domen, to stwierdzenie, że jesteś właścicielem 5-letniej domeny jest błędne. W czasie 3 lat nieaktywności, ta domena wytraciła znaczną część swojego autorytetu, bo przez blisko 1100 dni była niedostępna dla robota. Robot na nią wchodził, podejmował próbę indeksacji treści, ale w związku z tym, że domena była nieaktywna, część jej szeroko pojętego autorytetu została zdewaluowana.

Przeczytaj też:  Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Mówię część, bo to, że domena, która leżała odłogiem nawet 10 lat, nie jest powodem, dla jakiego miałbyś jej nie kupić – szczególnie, jeśli nadal prowadzą do niej mocne linki. Domen, które mają dużo mocnych linków jest na rynku jeszcze pod dostatkiem – to domeny zarejestrowane jeszcze przed 2008-2009 r., kiedy to rynek został mocno spenetrowany przez narzędzia oraz operatorów zewnętrznych (np. Dropped, Premium.pl, ówczesne AZ.pl itd.) z usługami masowego przechwytywania domen.

To, w jaki sposób przechwycić dobrą wygasłą domenę przeczytasz w moim wpisie na blogu Pawła.

No dobra, to teraz z czym wiąże się rejestracja przechwyconej lub wygasłej domeny?

Domeny przechwycone zachowują się inaczej od domen wygasłych z jednego, prostego powodu – czas jaki upłynął od chwili, kiedy przeszły w stan niedostępności (czyt. kiedy zaczęły wygasać) jest relatywnie krótki, bo wynosi dziś 30 dni.

Możesz przyjąć za pewnik 4 prawidłowości:

1. Domena przechwycona w czasie 30 dni wróci szybko do wyników organicznych

Tak, jeśli w krótkim czasie odtworzysz serwis, który już istniał pod przechwyconą domeną lub postawisz swój, odzyskasz linki z błędów 401 przekierowaniami 301, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że domena wróci w krótkim czasie do wyników i nie będzie miała problemów z budową nowych pozycji.

2. Domena przechwycona w czasie 30 dni dobrze nadaje się także na zaplecze techniczne.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykorzystania domeny przechwyconej pod budowę zaplecza technicznego.

Przeczytaj też:  Jak odzyskać, usunąć dostęp do Search Console?

3. Domena wygasła przez dłuższy czas może mieć problemy w ekspozycji w SERP’ach

Domeny, które leżały odłogiem przez dłuższą chwilę (nie podam ci gotowej recepty, bo nie wiem, ile to dłuższa chwila – to może być i 5 lat, rok, albo 4 miesiące, różnie), mają obniżony potencjał do wchodzenia w wyniki organiczne. Tego typu domeny są „obciążone” i to, czy będziesz w stanie je skutecznie pozycjonować to tak naprawdę loteria.

I mowa tutaj o czystych domenach, tj. tych, które nie mają filtru ręcznego, ani (prawdopodobnego) filtru algorytmicznego.

Szczególnie słabo w SERP’y wchodzą domeny, pod którymi stały parkingi. I odwrotnie – mniejszym ryzykiem obarczone są domeny, które po prostu były wygasłe, „wypięte” z serwera, niedostępne.

Bywa, że domeny wygasłe mają problemy z indeksacją, a nowe treści, jakie się na nich pojawiają, wchodzą w wyniki organiczne z dużym opóźnieniem (i tak np. w logach widać, że zanim treść na „obciążonej” domenie wejdzie w indeks, robot musi odwiedzić ją nawet kilkanaście razy).

4. Domena wygasła nadaje się na zaplecze techniczne (przede wszystkim).

Jej potencjał w kontekście przekazywania linkjuice jest podobny do domeny przechwyconej – tutaj decyduje sam backlink domeny.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.7
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Wiek domeny a SEO

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij