Powrót
SEO

Wiek domeny a SEO

Czy wygasła 10 lat temu domena ma tak naprawdę 10 lat?

6 października 2017
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

To, że wygasła domena ma według Web Archive 10 lat, to jeszcze nie powód, dla którego miałbyś ją zarejestrować. I to z przynajmniej kilku powodów.

Jak powinienem rozumieć wiek domeny?

Wiekiem domeny moglibyśmy określić czas, jaki upłynął od dnia jej pierwszej rejestracji, ale w kontekście SEO ta definicja nie wyczerpuje przedmiotu sprawy (jakkolwiek to brzmi!).

Utarło się, że jeśli domena została po raz pierwszy zarejestrowana w 2005 r., a w 2010 r. wygasła i ty możesz ją przechwycić, to będziesz tak naprawdę właścicielem 12-letniej domeny. To duże uproszczenie.

Czy klasyfikator tzw. wieku domeny w ogóle istnieje? Bliżej mi do stwierdzenia, że algorytm analizuje stosunek bezwzględnej dostępności do domeny (a właściwie do jej zawartości) z aktywnością robota indeksującego. Słowem – analizuje czas jaki minął od chwili kiedy pod domeną była dostępna treść, a czasem kiedy domena przestała być dla robota dostępna.

Upraszczając – kupując domenę, która została zarejestrowana po raz pierwszy 5 lat temu (i załóżmy, że np. miała tylko 1 właściciela), ale przez 3 lata leżała odłogiem, była nieaktywna lub była wpięta w parking domen, to stwierdzenie, że jesteś właścicielem 5-letniej domeny jest błędne. W czasie 3 lat nieaktywności, ta domena wytraciła znaczną część swojego autorytetu, bo przez blisko 1100 dni była niedostępna dla robota. Robot na nią wchodził, podejmował próbę indeksacji treści, ale w związku z tym, że domena była nieaktywna, część jej szeroko pojętego autorytetu została zdewaluowana.

Mówię część, bo to, że domena, która leżała odłogiem nawet 10 lat, nie jest powodem, dla jakiego miałbyś jej nie kupić – szczególnie, jeśli nadal prowadzą do niej mocne linki. Domen, które mają dużo mocnych linków jest na rynku jeszcze pod dostatkiem – to domeny zarejestrowane jeszcze przed 2008-2009 r., kiedy to rynek został mocno spenetrowany przez narzędzia oraz operatorów zewnętrznych (np. Dropped, Premium.pl, ówczesne AZ.pl itd.) z usługami masowego przechwytywania domen.

To, w jaki sposób przechwycić dobrą wygasłą domenę przeczytasz w moim wpisie na blogu Pawła.

No dobra, to teraz z czym wiąże się rejestracja przechwyconej lub wygasłej domeny?

Domeny przechwycone zachowują się inaczej od domen wygasłych z jednego, prostego powodu – czas jaki upłynął od chwili, kiedy przeszły w stan niedostępności (czyt. kiedy zaczęły wygasać) jest relatywnie krótki, bo wynosi dziś 30 dni.

Możesz przyjąć za pewnik 4 prawidłowości:

1. Domena przechwycona w czasie 30 dni wróci szybko do wyników organicznych

Tak, jeśli w krótkim czasie odtworzysz serwis, który już istniał pod przechwyconą domeną lub postawisz swój, odzyskasz linki z błędów 401 przekierowaniami 301, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że domena wróci w krótkim czasie do wyników i nie będzie miała problemów z budową nowych pozycji.

2. Domena przechwycona w czasie 30 dni dobrze nadaje się także na zaplecze techniczne.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykorzystania domeny przechwyconej pod budowę zaplecza technicznego.

3. Domena wygasła przez dłuższy czas może mieć problemy w ekspozycji w SERP’ach

Domeny, które leżały odłogiem przez dłuższą chwilę (nie podam ci gotowej recepty, bo nie wiem, ile to dłuższa chwila – to może być i 5 lat, rok, albo 4 miesiące, różnie), mają obniżony potencjał do wchodzenia w wyniki organiczne. Tego typu domeny są „obciążone” i to, czy będziesz w stanie je skutecznie pozycjonować to tak naprawdę loteria.

I mowa tutaj o czystych domenach, tj. tych, które nie mają filtru ręcznego, ani (prawdopodobnego) filtru algorytmicznego.

Szczególnie słabo w SERP’y wchodzą domeny, pod którymi stały parkingi. I odwrotnie – mniejszym ryzykiem obarczone są domeny, które po prostu były wygasłe, „wypięte” z serwera, niedostępne.

Bywa, że domeny wygasłe mają problemy z indeksacją, a nowe treści, jakie się na nich pojawiają, wchodzą w wyniki organiczne z dużym opóźnieniem (i tak np. w logach widać, że zanim treść na „obciążonej” domenie wejdzie w indeks, robot musi odwiedzić ją nawet kilkanaście razy).

4. Domena wygasła nadaje się na zaplecze techniczne (przede wszystkim).

Jej potencjał w kontekście przekazywania linkjuice jest podobny do domeny przechwyconej – tutaj decyduje sam backlink domeny.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.7
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Wiek domeny a SEO

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij