fbpx
Powrót
WooCommerce

Sklep WooCommerce – Krok po kroku

22 marca 2024
Dominik Bigosiński

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Jak założyć w 7 krokach? [Poradnik 2024]

Analizując statystyki KrishaWeb, możemy wywnioskować, że platforma WooCommerce w 2023 roku wyróżniała się największym udziałem rynkowym, wynoszącym 33.7%. Podium obejmowała także platforma Shopify oraz Squarespace Commerce. Dużym plusem zakładania sklepu internetowego na najpopularniejszym rozwiązaniu e-commerce jest przede wszystkim dostęp do specjalistów w razie kluczowych zmian w witrynie oraz liczne wtyczki i motywy, możliwe do wdrożenia za darmo lub w atrakcyjnych kryteriach cenowych. 

Zastanawiasz się, jak założyć sklep WooCommerce? 

Nasz poradnik z pewnością wyjaśni wszelkie kwestie związane z otwarciem sklepu przy użyciu wtyczki do CMS WordPress. Wpis dedykujemy osobom, które chcą zacząć zarabiać przez Internet – zarówno w modelu dropshipping, jak i wykorzystując standardowe metody sprzedaży online.

Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły na temat zakładania darmowego sklepu WooCommerce!

Darmowy sklep WooCommerce – popularność w porównaniu do innych, renomowanych platform e-commerce

WooCommerce to jedyna platforma e-commerce na świecie (będąca w rzeczywistości wtyczką do CMS WordPress), na której działa obecnie ponad milion serwisów. Dla porównania: portal Similarweb podaje, że Shopify zrzesza ok. 642 tysiące sklepów, a Squarespace Commerce ponad 383 tysiące.

Czwarte miejsce w kontekście popularności zajmuje OpenCart z liczbą sklepów przekraczającą 323 tysiące. Na piątej pozycji mamy WiXeCommerce z użytkownikami w okolicach 142 tysięcy, a na 6 miejscu PrestaShop – rozwiązanie kończące stawkę 100 tysięcy sklepów. Pozostałe platformy e-commerce wyróżnia znacząca tendencja spadkowa.

Zdj 1. Kluczowe statystyki Similarweb przedstawiające popularność platform e-commerce. Źródło: www.similartech.com/categories/ecommerce-platforms

Założenie sklepu WooCommerce – komu dedykujemy i dlaczego warto zdecydować się na WooCommerce?

Sklep internetowy WooCommerce będzie doskonałą opcją dla małych i średnich przedsiębiorstw (sektor MŚP). To także świetne rozwiązanie w przypadku osób pragnących rozpocząć sprzedaż w modelu dropshipping oraz bloggerów lub też usługodawców wiążących swoją przyszłość z dystrybucją własnych produktów, lub kursów.

Dlaczego warto założyć sklep akurat na WooCommerce?

 • Atrakcyjne koszty – Rozpoczynając przygodę z WooCommerce, zyskujesz funkcjonalny sklep internetowy przy minimalnych kosztach wdrożenia. Warto również wspomnieć, iż możliwość wzbogacenia sklepu zbudowanego na tej platformie o dodatkowe wtyczki i motywy (często bez dodatkowych opłat), pozwala na znaczącą kontrolę budżetu (stanowi to duży aspekt oszczędnościowy);
 • Duża popularność – Wybierając WooCommerce, korzystasz z rozwiązania, które cieszy się uznaniem wśród milionów stron WordPress na całym świecie. Renoma gwarantuje dostęp do rozległej bazy wiedzy (forum) i sprawdzonych praktyk, ułatwiając zarządzanie sklepem (np. jeżeli masz problem z implementacją dużej ilości dostępnych produktów, możesz zlecić to zadanie w atrakcyjnej cenie dla dowolnego specjalisty WooCommerce);
 • Możliwość dowolnej personalizacji – Dzięki otwartemu kodowi źródłowemu, WooCommerce oferuje niemal nieograniczone możliwości dostosowania, od strony produktu po struktury sklepu. Elastyczność umożliwia dopasowanie witryny do unikalnych potrzeb Twojej działalności;
 • REST API – Dostęp do REST API pozwala na łatwą integrację z zewnętrznymi systemami i aplikacjami. Jest to niezbędne narzędzie do budowania zaawansowanych i zintegrowanych rozwiązań e-commerce;
 • Bezproblemowe użycie – WooCommerce integruje się bezpośrednio ze stronami WordPress, oferując intuicyjne środowisko zarządzania, które ułatwia szybkie wprowadzanie zmian i aktualizacji. Nawet bez dogłębnej wiedzy technicznej, możesz łatwo stworzyć sklep internetowy, poznać najważniejsze funkcje WooCommerce i zarządzać znaczącą ilością dostępnych produktów;
 • Społeczność oferująca wsparcie – Korzystając z WooCommerce, zyskujesz dostęp do aktywnej społeczności użytkowników i deweloperów. Wsparcie i wymiana doświadczeń z innymi przedsiębiorcami umożliwia szybsze rozwiązywanie problemów i inspiruje do ciągłego rozwijania sklepu.

Jak założyć sklep internetowy na WordPress w 2024 roku? 7 prostych kroków!

Chcesz zacząć zarabiać na sklepie internetowym? W takim razie na początku zainstaluj CMS WordPress. Gdy już przygotujesz cały panel administracyjny, czas na pracę właściwą obejmującą etapy stworzenia sklepu internetowego WooCommerce.

Przeczytaj też:  PrestaShop czy WooCommerce?

KROK 1: Zainstaluj WooCommerce

Cały proces jest relatywnie prosty. Aby zainstalować WooCommerce, wejdź w Plugins → Add New Plugin i wpisz WooCommerce. Następnie kliknij Install Now i Activate.

Zdj 2. Instalacja WooCommerce.

KROK 2: Skonfiguruj sklep internetowy WordPress (WooCommerce)

Po wyświetleniu się panelu powitalnego, wybierz Set up my store.

Zdj 3. Panel powitalny WooCommerce.

Następnym krokiem jest określenie Twoich aktualnych działań.

Zdj 4. Określenie aktualnych działań WooCommerce.

Dodatkowo musisz wypełnić detale związane ze swoim sklepem.

Zdj 5. Uzupełnienie niezbędnych danych WooCommerce.

Teraz przyszła kolej na wybór podstawowych rozszerzeń.

Zdj 6. Wybór rozszerzeń WooCommerce.

Po kliknięciu Continue, będziesz musiał poczekać kilka minut na wgranie przez system konkretnych funkcjonalności.

Zdj 7. Ładowanie WooCommerce.

Ostatnim krokiem jest połączenie Twojego maila z nowym sklepem e-commerce.

Zdj 8. Proces odpowiadający za połączenie maila ze sklepem WooCommerce.

KROK 3: Dodaj produkty

W celu dodania produktów, kliknij Add Products i wybierz rodzaje rozwiązań do implementacji.

Zdj 9. Wybór rodzajów produktów.

Jeżeli nie wdrożyłeś opcji automatyzujących, każdy produkt musisz dodać samodzielnie. Cały proces nie różni się praktycznie niczym od publikacji wpisów blogowych.

Zdj 10. Struktura produktowa w WooCommerce.

KROK 4: Dostosuj wygląd sklepu

Kolejnym krokiem jest wybór motywu. W tym celu kliknij Choose Your Theme. WooCommerce poleca sporo wyjątkowych i jakościowych rozwiązań, dlatego nie będziesz raczej miał z tym problemów.

Zdj 11. Motywy e-commerce, która poprawiają zakupowe doświadczenia klientów.

KROK 5: Ustaw płatności WooCommerce

Im więcej płatności dodasz w procesie aktywacji WooCommerce, tym lepsze będą wrażenia klientów. Punkt ten jest zupełnie bezproblemowy – wystarczy kliknąć Finish setup i wybrać odpowiednie rozwiązania.

Zdj 12. Konfiguracja płatności WooCommerce.

KROK 6: Dodaj stawki podatkowe

Od dodania stawek podatkowych dzielą Cię trzy punkty:

 • ustawienie lokalizacji sklepu,
 • zainstalowanie pluginu WooCommerce Tax,
 • połączenie wszystkich rozwiązań ze swoim sklepem.

Zdj 13. Dodawanie stawek podatkowych WooCommerce.

KROK 7: Zadbaj o rozwiązania promocyjne

Punkt ten obejmuje konfigurację wszystkich wtyczek, które potrzebuje Twój nowy sklep internetowy. Z ich pomocą będziesz mógł zarządzać wszystkimi potrzebnymi podstronami w zakresie reklamy online. Każdy nowoczesny sklep e-commerce powinien dysponować wtyczkami usprawniającymi wolne ładowanie strony sklepu, a także powodującymi maksymalizację doświadczeń użytkowników (w tym optymalizację customer journey).

Zdj 14. Zaimplementowane wtyczki gotowe do konfiguracji.

Wtyczka WooCommerce – co warto wiedzieć? 9 istotnych aspektów!

Najważniejsze informacje na temat wtyczki WooCommerce: 

I. Analityka sprzedaży

Analityka sprzedaży w WooCommerce pozwala na monitorowanie działalności e-commerce, wyłanianie wzorców zakupowych, ocenę efektywności kampanii marketingowych i optymalizację oferty produktowej. Dzięki temu, zyskujesz możliwość precyzyjnego dostosowywania strategii sprzedażowej do własnych potrzeb (wpływa to na dochody Twojej firmy).

Cechy oferowane przez analitykę sprzedaży w WooCommerce:

 • Intuicyjny dashboard prezentujący kluczowe metryki sprzedażowe;
 • Możliwość śledzenia konwersji i efektywności kampanii reklamowych;
 • Zaawansowane raporty sprzedaży umożliwiające dogłębną analizę zachowań klientów;
 • Narzędzia do monitorowania i prognozowania trendów sprzedaży.

II. Responsywność

Zakładając sklep WooCommerce, możesz liczyć na profesjonalne dostosowanie treści do każdego typu ekranu (bez konieczności ingerencji w techniczne aspekty). To bardzo ważne, ponieważ 61% globalnego ruchu online pochodzi właśnie ze smartfonów, tabletów oraz najnowszych smartwatchy.

Jakie atuty wyróżniają responsywną wtyczkę WooCommerce?

 • Automatyczne dostosowanie wyglądu sklepu do różnych rozdzielczości ekranów;
 • Poprawa użyteczności i dostępności sklepu internetowego na urządzeniach mobilnych;
 • Zwiększenie zadowolenia użytkowników dzięki szybkiemu ładowaniu się stron i intuicyjnej nawigacji;
 • Poprawa pozycji sklepu internetowego WordPress w wyszukiwarkach za sprawą responsywnego designu (sklepy WordPress oferują przejrzystą strukturą sklepu i intuicyjne zarządzanie, co przekłada się na poprawę użyteczności witryny).
Przeczytaj też:  PrestaShop czy WooCommerce?

III. Wsparcie dla płatności mobilnych

Implementacja wsparcia dla płatności mobilnych jest niezbędna, aby proces tworzenia funkcjonalnych sklepów internetowych mógł zostać uznany za kompleksowy i przemyślany.

Za sprawą wymienionej funkcjonalności wtyczki WooCommerce, właściciel sklepu zapewnia użytkownikom możliwość dokonywania transakcji w sposób wygodny i bezpieczny, bezpośrednio z poziomu urządzeń mobilnych. Umożliwia to nie tylko zwiększenie satysfakcji klientów, ale również poszerzenie bazy potencjalnych nabywców, którzy preferują zakupy za pomocą smartfonów czy tabletów.

Główne cechy obejmujące wsparcie płatności mobilnych w przypadku wtyczki WooCommerce:

 • Znaczące ułatwienie procesu zakupowego dla użytkowników mobilnych;
 • Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii szyfrowania;
 • Szeroki wybór dostępnych metod płatności mobilnych, dostosowanych do preferencji klientów;
 • Integracja z głównymi operatorami płatności, zapewniająca płynność i szybkość realizacji transakcji.

IV. Wielojęzyczność

Rozbudowa funkcjonalnego sklepu internetowego o dodatkowe języki pozwala pozyskać klientów z różnych regionów, poprawiając doświadczenia zakupowe. 

Osoby, które chcą zbudować sklep internetowy z dystrybucją na wiele krajów, znacząco zwiększają jego atrakcyjność i dostępność. Ponadto wybór konkretnego szablonu sklepu wspierającego wielojęzyczność na platformie WordPress, eliminuje problem wolnego ładowania witryny, zapewniając płynną i przyjemną nawigację po stronie dla klientów z różnych regionów.

Atuty wielojęzyczności gwarantowane przez wtyczkę WooCommerce:

 • Możliwość łatwego dodawania i zarządzania treściami w wielu językach;
 • Znaczne poprawienie doświadczenia zakupowego dla klientów międzynarodowych;
 • Eliminacja barier językowych (cecha sprzyjająca globalnej ekspansji sklepu);
 • Optymalizacja SEO pod kątem różnych regionów (dzięki temu sklep jest lepiej widoczny w lokalnych wyszukiwarkach).

V. Personalizacja doświadczenia zakupowego

Instalacja wtyczki WooCommerce umożliwia dokładne poznanie najważniejszych funkcji, pozwalających na dostosowanie oferty sklepu do indywidualnych preferencji i zachowań zakupowych odwiedzających. W konsekwencji doświadczenia klientów stają się bardziej intuicyjne i satysfakcjonujące (zwiększa to konwersję i lojalność).

Atuty wtyczki WooCommerce pod kątem personalizacji doświadczenia zakupowego:

 • Dynamiczne rekomendacje produktów oparte na historii przeglądania i zakupów;
 • Możliwość personalizacji komunikacji marketingowej (zwiększa to skuteczność kampanii);
 • Indywidualne dostosowanie interfejsu sklepu do potrzeb użytkownika (poprzez WooCommerce masz łatwy dostęp do serwera FTP – możesz wówczas zobaczyć, jak działa WooCommerce od wewnątrz);
 • Ulepszanie procesu zakupowego poprzez analizę i optymalizację ścieżek klientów.

VI. Wsparcie różnych modeli biznesowych

WooCommerce oferuje elastyczność niezbędną do wspierania różnorodnych modeli biznesowych. Niezależnie od tego, czy zarządzasz magazynem pełnym towarów, czy oferujesz usługi cyfrowe (np. w postaci kursów online), sklep internetowy na WordPress zdecydowanie ułatwia dostosowanie funkcjonalności do Twoich potrzeb.

Zalety WooCommerce pod kątem adaptacji do różnych modeli biznesowych:

 • Wsparcie sprzedaży produktów fizycznych, cyfrowych, jak i subskrypcji;
 • Łatwe zarządzanie magazynem i kontrola nad ilością dostępnych produktów;
 • Integracja z różnorodnymi systemami płatności i dostaw;
 • Możliwość rozbudowy i dostosowania strony sklepu do konkretnego modelu biznesowego.

VII. Kontrola danych klientów w zgodności z RODO

Wtyczka WooCommerce, działając na platformie WordPress, oferuje narzędzia wspierające zgodność operacji sklepów internetowych z RODO (to jedna z głównych zalet WooCommerce).

W konsekwencji, możesz zapewnić swoim klientom nie tylko bezpieczeństwo danych osobowych, ale także zbudować zaufanie, pokazując, że ich prywatność jest dla Ciebie priorytetem. Pamiętaj, aby w regulaminie sklepu jasno określić zasady przetwarzania danych i udostępnić klientom opcje zarządzania informacjami.

Cechy wtyczki WooCommerce w zakresie zgodności z RODO:

 • Proste wdrażanie zasad RODO dzięki dedykowanym funkcjom wtyczki;
 • Możliwość łatwego uzyskania zgody na przetwarzanie danych na stronie produktu;
 • Transparentność w komunikacji z użytkownikiem dotycząca sposobu i celu przetwarzania danych.

VIII. Wsparcie w pozycjonowaniu

Integrując się z platformą WordPress, wtyczka WooCommerce obejmuje szereg rozwiązań SEO, które pomagają w optymalizacji wszystkich potrzebnych podstron (w tym zakładek produktowych). Umożliwia to skuteczne pozycjonowanie sklepu zbudowanego na tej platformie, skutkując lepszą widocznością online.

Atuty WooCommerce pod kątem wsparcia w SEO:

 • Zoptymalizowane struktury URL pod kątem lepszego indeksowania przez wyszukiwarki;
 • Wbudowane narzędzia SEO do optymalizacji tytułów i opisów meta (meta description);
 • Łatwe dodawanie i zarządzanie metadanymi produktów;
 • Integracja z popularnymi wtyczkami SEO.
Przeczytaj też:  PrestaShop czy WooCommerce?

IX. Automatyczne generowanie faktur i dokumentów sprzedażowych

Automatyzacja procesu generowania faktur i dokumentów sprzedażowych okazuje się obowiązkowym elementem każdego sklepu w branży e-commerce, ułatwiając zarządzanie finansami i zapewniając zgodność z przepisami.

Główne cechy tego rozwiązania w kontekście WooCommerce:

 • Automatyzacja procesu wystawiania faktur;
 • Integracja z różnymi metodami płatności, umożliwiająca szybkie generowanie dokumentów po zakończeniu transakcji;
 • Możliwość dostosowania szablonów faktur do struktury sklepu i wymogów prawnych;
 • Uproszczony dostęp do historii transakcji i dokumentów poprzez panel administracyjny.

Jak stworzyć sklep WooCommerce? Poradnik WooCommerce krok po kroku! Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy, jak założyć sklep WooCommerce krok po kroku. Omówiliśmy również najważniejsze aspekty wymienionej wtyczki do CMS WordPress, a dodatkowo wskazaliśmy jej kluczowe zalety. Decydując się na plugin WooCommerce, wybierasz bezproblemowe działanie oraz sprawne wsparcie techniczne od zaangażowanej społeczności.

Ogólnie rzecz ujmując, sklepy internetowe oparte na WooCommerce są bardzo intuicyjne. Wszystkie strony produktów można w łatwy sposób konfigurować bez pomocy fachowców. Co więcej, liczne metody płatności WordPress powodują, że w Twoim sklepie z pewnością wzrośnie wskaźnik konwersji (szczególnie, jeśli połączysz to z optymalizacją ścieżek zakupowych).

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem online lub masz już pewne doświadczenie, ale chcesz utworzyć sklep internetowy lub go zmodernizować? Skontaktuj się z ekspertami PaqStudio.

Darmowy sklep WooCommerce – FAQ Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat zakładania sklepu WooCommerce?

Utworzenie sklepu internetowego na WordPress z wtyczką WooCommerce należy rozpocząć od instalacji rozszerzenia, które stanowi podstawę dla każdego funkcjonalnego serwisu. Aby to zrobić, zaloguj się do panelu WordPress, następnie znajdź wtyczkę WooCommerce, korzystając z opcji „Dodaj nową” w sekcji „Wtyczki”. Instalacja WooCommerce jest pierwszym krokiem, umożliwiającym stworzenie sklepu internetowego, który następnie możesz personalizować, wybierając szablon sklepu odpowiadający Twoim potrzebom czy też dostosowując metody płatności.

Wybranie szablonu sklepu jest ważnym elementem w procesie tworzenia sklepu internetowego, ponieważ determinuje zarówno estetykę, jak i użyteczność witryny. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na szablony, które są zalecane przez WooCommerce, ponieważ zostały one zaprojektowane z myślą o optymalnej współpracy z wtyczką. Idealny szablon powinien być responsywny, łatwy w obsłudze i obejmować wszystkie potrzebne podstrony, w tym zakładkę „Products”, umożliwiającą łatwe zarządzanie asortymentem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość integracji z różnymi metodami płatności (jest to obowiązkowym elementem sklepu, poprawiając zakupowe doświadczenia klientów).

Aby zapewnić najwyższą funkcjonalność sklepu internetowego, skup się na aspektach technicznych (w tym szybkość ładowania sklepu). Wolne wczytywanie jest jednym z czynników, które najbardziej zniechęcają klientów, maksymalizując tzw. bounce rate. Optymalizacja wydajności, na przykład poprzez kompresję obrazów oraz wybór odpowiedniego hostingu, który oferuje adekwatne możliwości serwera będzie w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Zwróć także uwagę na optymalizację HTML, CSS i JavaScript.

Zarządzanie nowym sklepem internetowym na platformie WordPress wymaga nie tylko technicznej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych, ale również umiejętności marketingowych. Zwróć w tym przypadku uwagę na właściwe promowanie produktów, wykorzystując możliwości serwera i platformy WordPress. Należy dodatkowo zadbać o utrzymanie widoczności sklepu – czyli regularną aktualizację produktów i promocji, gwarantując dostosowanie wybranych podstron pod kątem właściwych fraz kluczowych.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

0
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Sklep WooCommerce – Krok po kroku

Oceń
Dominik Bigosiński

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij