fbpx
Powrót
E-commerce,PrestaShop,SEO,WooCommerce

PrestaShop czy WooCommerce?

25 marca 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Jeśli pytasz o różnice, dzielące WooCommerce i Prestę w kontekście SEO – są one doprawdy niewielkie. Jasne, WooCommerce ma na starcie przyjazne adresy URL, a PrestaShop nie (tzn. Presta dokleja numery porządkowe do URL-i), ale po zainstalowaniu jednej wtyczki i ogarnięciu adresów dynamicznych – na froncie silniki sobie nie ustępują. To, co zasadniczo dzieli oba CMS-y to koszty wdrożeniowe, a w konsekwencji – elastyczność w dostosowywaniu się do bieżących technologii.

Problemów z URL-ami w PrestaShop nie będziemy poruszali, bo o tym wspominaliśmy w osobnym materiale na naszym blogu pt.: „Przyjazne adresy URL PrestaShop”, jednak omówimy pozostałe istotne kwestie o których musisz wiedzieć podczas podejmowania finalnej decyzji.

Różnice między WooCommerce a PrestaShop

Najważniejsze różnice między WooCommerce a prestaShop:

 • Wielkość środowiska deweloperskiego,
 • Zarządzanie procesami,
 • Bezpieczeństwo sklepu internetowego,
 • Pomoc techniczna
 • Wsparcie dwujęzyczne
 • Cennik wdrożeń
 • Marketing i pozycjonowanie,
 • Ceny modułów i wtyczek oraz ich liczba.

Warto również wspomnieć, iż według rankingu Similartech, WooComerce to 10-krotnie większy silnik pod kątem liczby stron internetowych niż PrestaShop. Na WooCommerce bazuje ponad milion witryn, natomiast w przypadku Presty mówimy wyłącznie o 106 tysiącach.

Zdj 1. PrestaShop vs WooCommerce – oficjalny ranking popularności. Źródło: www.similartech.com/categories/ecommerce-platforms

Poniżej przedstawiamy różnice między WooCommerce a PrestaShop.

Wielkość środowiska deweloperskiego

Przyjmując, że WooCommerce jest po prostu WordPressem zaadaptowanym co celów e-commerce to okazuje się prostszy, a co za tym idzie – tańszy w obsłudze deweloperskiej.

Liczba front-end i back-end deweloperów, jaka pracuje wokół WordPressa i WooCommerce’a jest większa. W konsekwencji łatwiej znaleźć rozwiązanie problemu, czy też software house, który ma wolne moce przerobowe. Implikuje to także niższe koszty wdrożeniowe, szybszą adaptację do bieżącej technologii itd.

Dla przykładu, znalezienie dla naszej firmy software house’u, który pomoże w optymalizacji silnika Presty na jakiej mamy w tej chwili 9-10 tys. produktów zajęło kilka dni, a deadline (termin realizacji tego procesu) dostawaliśmy średnio do maksymalnie 2-3 miesięcy. Chodziło tutaj przede wszystkim o optymalizację zapytań wewnątrz Presty, która „sypie” moderatorom timeout’ami, a listowanie produktów, zapisywanie zmian trwa w nieskończoność (nie mamy na myśli takich rzeczy, jak kompresja bitmap, czy szybkość ładowania koszyka, a bardziej złożone procesy).

W przypadku WooCommerce wszystko zajęłoby o połowę krócej. Szczególnie w kontekście sklepów internetowych na WooCommerce w portfelu Enduro 7 zawierających maksymalnie 1000 produktów.

Warto również wspomnieć, iż PrestaShop ma więcej niespodziewanych mechanik obciążających sprzętowo serwer niż WP/WooCommerce, który jest dobrze znany i lepiej zoptymalizowany, chociaż tutaj nie do końca możemy się zgodzić, gdyż to silnik bardziej prymitywny w zarządzaniu procesami sprzedaży.

Zarządzanie procesami

W Enduro 7 każdy ze sklepów postawiony na WooCommerce ma „niższą wagę” oraz niższy priorytet w ujęciu portfela spółki. WooCommerce można wykorzystać do dwóch rzeczy:

 • Do testowania rynku,
 • Do zajmowania pozycji w wybranej fragmentarycznej części (rzadziej jako podstawowy sklep docelowy).

Rzecz jasna, jeśli sklep przyjmuje się na rynku, zostajemy na WooCommerce i nie przewracamy procesu do góry nogami; nie migrujemy z zawartością na PrestaShop, jednak trudno nam sobie wyobrazić budowę dominującego sklepu na tym silniku. Szczególnie ze względu na fakt, że WooCommerce jest tzw. protezą w e-commerce i zarządzanie statystykami sprzedaży, zamówieniami jest po prostu mało wyczerpujące. Nie ma co ukrywać – dedykowany silnik sklepu pod e-commerce jakim jest Presta, wygląda w tym przypadku zdecydowanie lepiej.

Dla przykładu, zarządzanie magazynem w technologii Woo w zasadzie nie istnieje – Presta radzi sobie z tym doskonale.

Bezpieczeństwo sklepu internetowego: WooCommerce a PrestaShop

Technologia PrestaShop wydaje się bardziej bezpieczna i odporna na ataki, chociaż nie wynika to z faktu, iż została lepiej napisana, a ze skali. Nasycenie rynku Prestą jest niższe, więc osobom, które chcą włamać się do sklepu wygodniej jest pisać aplikacje pod WooCommerce i WordPressa, ponieważ skala projektów, jakie mogą zarazić jest znacznie większa (WP i Woo dziedziczą po sobie wiele wtyczek i modułów).

Z drugiej strony pojawia się wątek aktualizacji. Aktualizacje w Woo są bezproblemowe, do przeklikania z panelu administracyjnego bez większego ryzyka, że coś po drodze się „wywali”.

Na PrestaShop nie jest to już takie oczywiste i aktualizacje wymagają pracy deweloperskiej (nie są bezobsługowe ani tanie w procesowaniu). Nierzadko – same wtyczki po aktualizacji silnika Presty wymagają zakupu na nowo lub ich przepisania.

Niska jest również szeroko pojęta elastyczność PrestaShop. Migracja na inny serwer we własnym zakresie (bez pomocy dewelopera, administratora hostingu) bywa problematyczna.

Przeczytaj też:  Produkty powiązane w Prestashop

Pomoc techniczna

W kontekście budowy sklepów internetowych, wybór między PrestaShop a WooCommerce stanowi ważną decyzję dla każdego przedsiębiorcy. Rozważając oprogramowania open source (z otwartym kodem źródłowym) warto wiedzieć, że w przypadku PrestaShop znajdziesz wszechstronne wsparcie:

 • od FAQ,
 • przez oficjalną dokumentację,
 • aż po płatną pomoc techniczną w najwyższych pakietach.

Zdj 2. Rozwiązania supportowe PrestaShop. Źródło: www.prestashop.com/support/

W przypadku WooCommerce oficjalna pomoc techniczna jest ograniczona (w zasadzie jej po prostu nie ma).

PrestaShop i WooCommerce to najczęściej wybierane rozwiązania w e-commerce, jednak ich podejście do wsparcia technicznego znacząco się różni, wpływając na wygodę zarządzania i możliwości rozwijania sklepu internetowego. 

Wybierając platformę WooCommerce, musisz być przygotowany na samodzielne szukanie rozwiązań lub korzystanie ze społeczności użytkowników. Platforma PrestaShop z kolei oferuje bardziej bezpośrednie kanały wsparcia.

Wsparcie wielojęzyczne

PrestaShop, jako kompletny system sklepowy, oferuje wsparcie wielojęzyczne za darmo w 75 językach. Jest to istotna zaleta dla średnich sklepów, które dążą do ekspansji na rynki międzynarodowe.

Z kolei WooCommerce, działający na platformie WordPress, wymaga instalacji dodatkowej, płatnej wtyczki do obsługi wielojęzyczności. Ta różnica podkreśla wagę wyboru odpowiedniej platformy już na etapie planowania instalacji sklepu.

Zarówno PrestaShop, jak i WooCommerce są oprogramowaniem typu open source, natomiast ich podejście do wsparcia wielojęzycznego odzwierciedla różne filozofie dotyczące dostępności funkcji.

Presta vs WooCommerce – Cennik wdrożeń

Silnik PrestaShop wymaga większych inwestycji początkowych, oscylujących w granicach 40-50 tysięcy złotych. Kwoty te uwzględniają zarówno zakup płatnych szablonów, jak i potencjalnie dodatkowych wtyczek, które rozszerzają podstawowe funkcjonalności.

Z kolei WooCommerce wyróżnia się niższą barierą wejścia pod względem finansowym, z wdrożeniami wycenianymi na około 15-20 tysięcy złotych. Ta różnica wynika z faktu, że WooCommerce, działający na platformie WordPress, oferuje szeroki wybór bezpłatnych i płatnych wtyczek oraz większą dostępność specjalistów, wpływając na niższe koszty wdrożeniowe.

Marketing i pozycjonowanie

Obie platformy – PrestaShop, jak i WooCommerce, oferują dedykowane wtyczki do SEO i marketingu, umożliwiając efektywne promowanie produktów i zarządzanie magazynem.

WooCommerce wyróżnia się dostępem do Yoast SEO, jednej z najpopularniejszych wtyczek do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, zdecydowanie usprawniając zarządzanie kodem źródłowym i treścią pod kątem funkcjonalności SEO.

PrestaShop w tym przypadku nie różni się niczym – platforma oferuje również wiele wtyczek do SEO, a także marketingu, umożliwiając skuteczne zarządzanie klientami i sprzedażą produktów.

Zdj 3. Moduły SEO PrestaShop. Źródło: addons.prestashop.com/en/491-seo-natural-search-engine-optimization

Obie platformy umożliwiają dostosowanie sklepu do specyficznych potrzeb biznesowych poprzez implementację dodatkowych wtyczek, które rozszerzają zarówno zaawansowane funkcje, jak i podstawowe opcje (np. obejmujące wystawianie faktur czy też różnorodne formy płatności i dostawy odpowiadające za aspekt UX, wpływający na SEO).

Ceny modułów i wtyczek oraz ich liczba

Decydując się na rozwój sklepu internetowego, jednym z istotnych aspektów jest dostępność oraz koszt modułów i wtyczek, które znacząco wpływają na funkcjonalność i skalowalność platformy sprzedażowej.

Platforma PrestaShop oferuje bogatą bibliotekę ponad 4000 wtyczek i 2500 modułów, umożliwiających dostosowanie sklepu do specyficznych potrzeb, od zaawansowanego zarządzania magazynem po intuicyjne interfejsy użytkownika.

Dla kontrastu – platforma WooCommerce, działająca na systemie WordPress, udostępnia ponad 600 wtyczek dedykowanych e-commerce oraz około 30 modułów graficznych. Wydaje się to mniej imponujące w porównaniu do PrestaShop.

Każda z tych platform oferuje różne możliwości kątem pozycjonowania, sprzedaży produktów oraz zarządzania sklepem. Wybór między WooCommerce a PrestaShop powinien być dokonany na podstawie analizy potrzeb konkretnego sklepu internetowego, uwzględniając oczekiwany poziom dostosowania, budżet na rozwój cyfrowy oraz wymagania techniczne dotyczące obsługi i skalowalności.

Co jest lepsze – PrestaShop czy WordPress? Który silnik wybrać?

To nie jest tak, że WooCommerce jest lepsze od Presty albo odwrotnie. To dwa różne silniki, które realizują różne potrzeby, w inny sposób. Tu jest taniej, ale bardziej prymitywnie, tam jest bardziej profesjonalnie, ale i drożej.

Nie ma „darmowych obiadów” i nie ma silnika do wszystkiego. Generalizujemy, ponieważ przecież na WooCommerce również „stoją” duże brandy. 

To czym na pewno nie powinieneś sugerować się przy ostatecznym wyborze silnika to często powielane banały (np. Woo ma lepszy moduł blogowy, a Presta ma słaby moduł blogowy), więc Woo będzie lepsze. Bloga i tak na ogół stawia się na WP w osobnym folderze (niezależnie od tego, czy jest to Presta, Magento, czy cokolwiek innego).

Przed podjęciem finalnej decyzji zachęcamy do myślenia przede wszystkim o następujących kwestiach:

 • Zasoby finansowe,
 • Kompetencje,
 • Skala rynku.
Przeczytaj też:  Jaki skrypt sklepu internetowego wybrać?

Warto również określić, czy jesteś w stanie policzyć swój biznes w Excelu, czy chcesz posiłkować się tym, co znajduje się w panelach statystycznych silników sklepowych. Określ też, jak bardzo jesteś samodzielny – czy chcesz być połączony z zewnętrznymi aplikacjami, np. z Subiektem oraz systemami magazynowymi (w tym przypadku PrestaShop daje zdecydowanie większe „pole do popisu”).

Z drugiej strony, jeżeli zależy Ci na sprzedaży kursów, śmiesznych długopisów, gadżetów czy też książek oraz e-booków – nie warto w większości przypadków „stawiać” PrestaShop (drogiego rozwiązania, czasochłonnego we wdrożeniu), a zdecydować się na WooCommerce, który będzie zdecydowanie tańszy i gotowy do startu po 1-2 dniach pracy.

W konsekwencji, jeżeli e-commerce ma być jedynie dodatkowym narzędziem, poboczną infrastrukturą całej firmy – WooCommerce doskonale spełnia się w tej roli.

Dlaczego WooCommerce lub PrestaShop zamiast SaaS?

Zarówno WooCommerce, jak i PrestaShop to silniki na oprogramowaniu open source. Open source jest równoznaczny z tzw. otwartym kodem źródłowym (otwarte oprogramowanie); możesz modyfikować core’owe funkcje zarówno na froncie, jak i na backendzie aplikacji. To świetne rozwiązanie zarówno w przypadku większych sklepów, jak i osób początkujących, choć powinieneś mieć na uwadze, że w przypadku PrestaShop, nie obędziesz się bez stałego wsparcia deweloperskiego.

WooCommerce jest pod tym względem zdecydowanie mniej wymagającym środowiskiem i nie wymaga znajomości programowania, a rozumienia podstawowych funkcji, operatorów w PHP.

I mimo tego, że statystycznie to SaaS (sklep w formie abonamentowej) jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem na rynku, to osoby, które zdecydowały się lata temu na zamknięte technologie, z czasem i tak stawiają na open source (PrestaShop i WooCommerce).

Dla kogo jest Presta, a dla kogo WordPress?

Aspekt

PrestaShop

WooCommerce

Wielkość środowiska deweloperskiego

Mniejsza baza deweloperów prowadząca do wyższych kosztów i dłuższego czasu oczekiwania na realizację projektów.

Większa baza deweloperów przekładająca się na niższe koszty wdrożeniowe i szybszą realizację projektów.

Zarządzanie procesami

Oferuje zaawansowane narzędzia zarządzania, w tym lepszą optymalizację magazynu.

Zarządzanie procesami jest mniej zaawansowane (okazuje się to dużym ograniczeniem dla sklepów internetowych o wysokich wymaganiach operacyjnych, powyżej 1000 produktów).

Bezpieczeństwo

Uznawany za bardziej bezpieczny ze względu na mniejszą popularność, co teoretycznie zmniejsza ryzyko ataków.

Popularność WordPressa zwiększa ryzyko ataków, jednak łatwe aktualizacje poprawiają bezpieczeństwo.

Wsparcie techniczne

Szerokie wsparcie, od FAQ i oficjalnej dokumentacji po płatną pomoc techniczną.

Ograniczone oficjalne wsparcie wymagające zależności od społeczności użytkowników i samodzielnego poszukiwania rozwiązań.

Wsparcie wielojęzyczne

Wsparcie wielojęzyczne w 75 językach za darmo.

Wymaga instalacji dodatkowej, płatnej wtyczki do obsługi wielojęzyczności.

Cennik wdrożeń

Wyższe koszty początkowe (zazwyczaj wymagana jest inwestycja na poziomie 40-50 tysięcy złotych).

Niższe koszty wdrożeniowe w sklepie internetowym, wyceniane na około 15-20 tysięcy złotych.

Marketing i pozycjonowanie

Oferuje własne rozwiązania wspierające pozycjonowanie.

Dostęp do popularnych wtyczek do SEO, np. Yoast SEO, usprawniając optymalizację i marketing (w tym przypadku oba rozwiązania cieszą się podobnymi korzyściami).

Ceny modułów i wtyczek oraz ich liczba

Bogata biblioteka ponad 4000 wtyczek i 2500 modułów na platformę PrestaShop.

Ponad 600 wtyczek dedykowanych e-commerce oraz około 30 modułów graficznych.

PrestaShop vs WooCommerce – jaką platformę dla siebie wybrać?

Wybór pomiędzy PrestaShop a WooCommerce zależy od szeregu czynników, które musisz rozważyć, mając na uwadze specyfikę swojego biznesu. PrestaShop wyróżnia się większą liczbą dostępnych modułów i wtyczek. Skutkuje to możliwością dostosowania sklepu do indywidualnych potrzeb, jednak wiążąc się z wyższymi kosztami początkowymi oraz koniecznością posiadania wsparcia deweloperskiego dla bardziej skomplikowanych aktualizacji i personalizacji.

Z kolei WooCommerce, działając na platformie WordPress, oferuje niższą barierę wejścia pod kątem kosztów oraz łatwość użytkowania, dzięki czemu jest bardziej dostępny dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej, lecz może okazać się mniej zaawansowany w kwestiach zarządzania magazynem czy optymalizacji procesów sprzedaży oraz analizy kwestii marketingowych.

Bezpieczeństwo jest kolejnym istotnym aspektem – PrestaShop, ze względu na mniejszą popularność, może być teoretycznie mniej narażony na ataki. 

Warto zwrócić uwagę na wsparcie techniczne – PrestaShop zapewnia szeroki zakres wsparcia, od dokumentacji po płatną pomoc techniczną, podczas gdy WooCommerce opiera się głównie na społeczności użytkowników i samodzielnym poszukiwaniu rozwiązań.

Podsumowując, wybór między PrestaShop a WooCommerce powinien być oparty na dokładnej analizie Twoich potrzeb, zasobów finansowych, kompetencji oraz planów rozwoju sklepu. Jeśli cenisz sobie większą elastyczność i gotowość do inwestycji w rozwój, PrestaShop będzie lepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli preferujesz prostotę, niższe koszty wdrożeniowe i szybki start, WooCommerce okaże się niemal idealną opcją.

Przeczytaj też:  Jak poprawić SEO w biznesie B2B? 4 obszary, o których warto pamiętać

Chętnie pomożemy we wdrożeniu PrestaShop lub WooCommerce. Napisz do nas wiadomość lub zadzwoń – uzyskaj profesjonalne wsparcie podczas rozwijania swojego e-commerce.

Różnice między WooCommerce i PrestaShop – FAQ Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat różnić między WooCommerce i PrestaShop?

WooCommerce to rozwiązanie dedykowane dla platformy WordPress, będące w istocie wtyczką rozszerzającą funkcjonalność tego CMS (ang. Content Management System). Pozwala na łatwe połączenie funkcjonalności oferowanych przez sklep internetowy z istniejącą stroną, zachowując spójność wizualną i intuicyjny interfejs zarządzania treścią. Z kolei silnik PrestaShop cechuje samodzielność – jest to niezależna platforma sprzedażowa, która nie wymaga zewnętrznych systemów do funkcjonowania, oferując bardziej złożone opcje konfiguracyjne sklepu od samego początku.

WooCommerce posiada ogromną bazę dodatkowych wtyczek i motywów, umożliwiających dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb, co wynika z jego integracji z WordPress. Łatwy w dostępie kod źródłowy i wsparcie społeczności pozwalają na relatywnie złożone możliwości personalizacji. PrestaShop wyróżnia się zaawansowanymi ustawieniami dostawy i zarządzania produktami bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego, oferując również dostęp do modyfikacji kodu źródłowego, sprawiając, że obydwie platformy zapewniają szerokie możliwości adaptacji.

Wybór odpowiedniej platformy zależy od Twojego doświadczenia i potrzeb. WooCommerce, jako wtyczka do platformy WordPress, oferuje bardziej intuicyjny interfejs oraz łatwość użytkowania, idealną dla osób początkujących, którym zależy na sklepie do maksymalnie 1000 produktów. Z kolei PrestaShop gwarantuje więcej zaawansowanych funkcji e-commerce od startu oraz znaczące możliwości personalizacji.

Obydwie platformy przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa, oferując regularne aktualizowanie systemów w celu ochrony przed zagrożeniami. WooCommerce, będący częścią ekosystemu WordPress, zależy od bezpieczeństwa samej platformy WordPress oraz jakości dodatkowych wtyczek. W tym przypadku istnieje duża szansa na pobranie „zainfekowanej” wtyczki ze względu na skalę tego CMS. Biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa – PrestaShop jest bardziej odpowiednim rozwiązaniem głównie ze względu na mniejszą popularność. Hackerzy tworzący wtyczki na Presta dotrą zwyczajnie do mniejszej liczby e-commerce, przez co opłacalność zawirusowywania tego typu silnika będzie zdecydowanie mniejsza.

WooCommerce, jako część ekosystemu WordPress, korzysta z szerokiego wsparcia społeczności, oferując liczne fora, blogi i materiały szkoleniowe, które ułatwiają zarządzanie sklepem internetowym. PrestaShop gwarantuje profesjonalne wsparcie od supportu w wyższych pakietach oraz dogłębną dokumentację (w tym FAQ).

Zarówno WooCommerce, jak i PrestaShop są oprogramowaniem open source. Ich kod źródłowy jest możliwy do edycji, aby lepiej dopasować oprogramowanie do swoich potrzeb. W przypadku WooCommerce, będącego wtyczką dla WordPress gwarantowana jest opcja szerokiej personalizacji podstawowego sklepu poprzez dodatkowe wtyczki i motywy. W kontekście PrestaShop oznacza to dostępność zaawansowanych funkcji i możliwość dostosowania sklepu od podstaw. Jednak, oprogramowanie open source wymaga od właścicieli pewnej czujności, gdyż obecność niskiej jakości modułów powoduje problemy z bezpieczeństwem (często są one tworzone przez hackerów). Oba systemy umożliwiają rozbudowę funkcjonalności, w tym sprzedaż produktów, generowanie podstawowych faktur, czy integrację z zewnętrznymi systemami.

Wymienione rozwiązania cieszą się elastycznością pozwalającą na skalowanie działalności. WooCommerce, wykorzystując moc platformy WordPress, umożliwia rozbudowę sklepu poprzez instalację dodatkowych wtyczek i rozszerzeń. PrestaShop oferuje zaawansowane funkcjonalności e-commerce już w pakiecie podstawowym, ułatwiając rozwój dla sklepów o większych potrzebach (nawet powyżej 10 000 produktów). Zastanawiając się nad wybraniem odpowiedniej platformy uwzględnij przewidywany wzrost i specyfikę działalności. Sklepy do tysiąca produktów są bardziej opłacalne na WooCommerce.

WooCommerce istnieje jako bezpłatna wtyczka dla WordPress, generując koszty głównie z zakupu dodatkowych wtyczek oraz motywów. PrestaShop również oferuje darmową wersję swojego silnika sklepu, jednak bardziej zaawansowane funkcje oraz profesjonalne szablony wymagają dodatkowych inwestycji. Na obu platformach, ważne jest zwrócenie uwagi na koszty pośrednie, np. zaawansowane ustawienia dostawy czy integracje z zewnętrznymi systemami, które mogą znacząco wpłynąć na ogólny budżet sklepu internetowego.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: PrestaShop czy WooCommerce?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?