Powrót
E-commerce,PrestaShop,SEO,WooCommerce

WooCommerce czy PrestaShop?

25 marca 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Jeśli pytasz o różnice, dzielące WooCommcerce i Prestę w kontekście SEO, to doprawdy są niewielkie. Jasne – WooCommerce ma na starcie przyjazne adresy URL, a PrestaShop nie (tzn. Presta dokleja numery porządkowe do URL’i), ale po zainstalowaniu jednej wtyczki i ogarnięciu adresów dynamicznych, to doprawdy – na froncie silniki sobie nie ustępują. Ale to, co zasadniczo dzieli oba CMS’y to koszty wdrożeniowe, a co za tym idzie – elastyczność w dostosowywaniu się do bieżących technologii i o tych dziś chwilę sobie pogadamy.

O problemach z URL’ami w Prestashop nie będę już mówił, bo o tym wspominałem w osobnym materiale na naszym blogu i kanale pn. „Przyjazne adresy URL PrestaShop”, to jeśli zadajesz sobie takie – Presta czy WooCommerce, to musisz wiedzieć, że:

Różnice między WooCommerce i PrestaShop?

1. Wielkość środowiska deweloperskiego

Może sam WooCommerce niekoniecznie, natomiast przyjmując, że WooCommerce jest po prostu WordPressem zaadaptowanym co celów e-commerce’owcych to tak – jest prostszy, a co za tym idzie – tańszy w obsłudze deweloperskiej. Liczba front-end i back-end deweloperów, jaka pracuje wokół WordPressa i WooCommerce’a jest większa, a co za tym idzie – łatwiej znaleźć rozwiązanie problemu, łatwiej o znalezienie software house’u, który ma wolne moce przerobowe, a co implikuje także niższe koszty wdrożeniowe, szybszą adaptację do bieżącej technologii.

I tak np. nam znalezienie software house’u, który pomoże w optymalizacji silnika Presty na jakiej mamy w tej chwili 9-10 tys. produktów zajęło kilka dni, a deadline, termin realizacji tego procesu dostawaliśmy średnio za 1-2 do 3 miesięcy. Mówię o optymalizacji przede wszystkim zapytań wewnątrz Presty, która sypie moderatorom timeout’ami, a listowanie produktów, zapisywanie zmian trwa w nieskończoność – nie mówię o takich rzeczach, jak kompresja bitmap, czy szybkość ładowania koszyka, a o bardziej złożonych procesach.

W przypadku WooCommerce sądzę, że byłoby to o połowę krócej. Powiedziałem „sądzę”, bo sklepy na WooCommerce, które trzymamy w portfelu Enduro 7 zarządzają nie więcej niż 1000 produktów, więc przed takim wyzwaniem jeszcze nie stoimy i pewnie długo stać nie będziemy, ponieważ Presta ma jednak więcej niespodziewanych mechanik obciążających sprzętowo serwer niż WP/WooCommerce, który jest dobrze znany, lepiej zoptymalizowany, ale czy aby na pewno lepiej zoptymalizowany – na pewno znacznie bardziej prymitywny w zarządzaniu procesami sprzedaży. I tu przechodzimy do punktu drugiego.

2. Zarządzanie procesami

W Enduro 7 każdy ze sklepów, jaki jest postawiony na WooCommerce ma niższą wagę, niższy priorytet w ujęciu portfela spółki. Tj. WooCommerce wykorzystujemy, albo do testowanie rynku, albo do zajmowania pozycji w jakiejś wybranej, fragmentarycznej części – rzadziej jako sklep docelowy. Rzecz jasna, jeśli sklep przyjmuje się na rynku, zostajemy na WooCommerce i nie przewracamy procesu do góry nogami, tj. nie migrujemy z zawartością na PrestaShop, jednak trudno nam sobie wyobrazić budowę dominującego sklepu na tym silniku. To ze względu na fakt, że WooCommerce jest jednak jakąś protezą jeśli chodzi o e-commerce i zarządzanie statystykami sprzedaży, zamówieniami jest po prostu mało wyczerpujące i nie ma co ukrywać – dedykowany silnik pod e-commerce jakim jest Presta, ogarnia to znacznie lepiej.

I tak np. pierwsze z brzegu – zarządzanie magazynem w Woo w zasadzie nie istnieje – Presta ma to lepiej ogarnięte.

3. Bezpieczeństwo sklepu internetowego: WooCommerce a PrestaShop?

PrestaShop wydaje się bardziej bezpieczna, odporna na ataki, choć jak sądzę – nie wynika to ze względu fakt, że jest lepiej napisana, a ze skali. Nasycenie rynku Prestą jest niższe, więc i osobom, które chcą włamać się do sklepu wygodniej jest pisać aplikacje pod WooCommerce i WordPressa, bo skala projektów, jakie mogą zarazić jest znacznie większa. A powinniście wiedzieć, że wiele wtyczek, modułów dziedziczy po sobie między WordPress a WooCommerce.

Z drugiej strony pojawia się wątek aktualizacji. Aktualizacje w Woo są bezproblemowe, do przeklikania z panelu administracyjnego bez większego ryzyka, że coś po drodze się „wywali” – w PrestaShop nie jest to już takie oczywiste i aktualizacje wymagają pracy deweloperskiej, nie są bezobsługowe, ani tanie w procesowaniu. Nierzadko – same wtyczki po aktualizacji silnika Presty wymagają zakupu na nowo lub ich przepisania.

Również szeroko pojęta elastyczność PrestaShop jest niska. Migracja na inny serwer we własnym zakresie, tj. bez pomocy dewelopera, administratora hostingu bywa problematyczna.

To który silnik wybrać?

Słuchajcie – to nie jest tak, że WooCommerce jest lepsze od Presty albo odwrotnie. To dwa różne silniki, które realizują różne potrzeby, w inny sposób. Tu jest taniej, ale bardziej prymitywnie, tam jest bardziej profesjonalnie, ale i drożej. Nie ma darmowych obiadów i nie ma silnika do wszystkiego. I tak generalizuję, bo przecież i na WooCommerce stoją i duże brandy. To czym na pewno nie powinniście sugerować się przy ostatecznym wyborze silnika to takie często powielane banały, jak to, że Woo ma lepszy moduł blogowy („wordpressowy”), a Presta ma słaby moduł blogowy, więc Woo będzie lepsze. Bloga i tak na ogół stawia się na WP w osobnym folderze niezaleznie od tego, czy jest to Presta czy Magento czy cokolwiek innego – myślcie przede wszystkim o zasobach – finansowych, swoich kompetencjach, skali rynku, tego, czy jesteście w stanie policzyć swój biznes w Excelu, czy jednak chcecie posiłkować się tym, co znajduje się w samych panelach statystycznych silników sklepowych, jak bardzo jesteście samodzielni, czy chcecie być połączeni z zewnętrznymi aplikacjami, np. Subiektem, systemami magazynowymi itd., bo tutaj Presta daje większe pole do popisu.

Z kolei jeśli sprzedaż śmiesznych długopisów, gadżetów i to np. z kanału FB, czyli e-commerce, który ma mało kosztować wdrożeniowo, ma być gotowy do startu po 1-2 dniach pracy, a nie być głównym narzędziem, główną infrastrukturą administracyjną całej firmy, to tutaj WooCommerce spełnia się w swojej roli w 100%.

Dlaczego nie SaaS?

Zarówno WooCommerce, jak i PrestaShop to silniki, oprogramowanie open source. Open source jest równoznaczny z tzw. otwartym kodem źródłowym (otwarte oprogramowanie); możesz modyfikować core’owe funkcje zarówno na froncie, jak i na backendzie aplikacji. To świetne rozwiązanie zarówno w przypadku większych sklepów, jak i osób początkujących, choć powinieneś mieć na uwadze, że w przypadku PrestaShop, bez stałego wsparcia deweloperskiego się nie obędziesz.

WooCommerce jest pod tym względem zdecydowanie mniej wymagającym środowiskiem i nie wymaga znajomości programowania, a rozumienia podstawowych funkcji, operatorów w PHP.

I mimo statystycznie to SaaS (sklep w formie abonamentowej) to najczęściej wybierane rozwiązania na rynku, to osoby, które zdecydowały się lata temu na zamknięte technologie, z czasem i tak stawiają na open source (PrestaShop i WooCommerce).


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: WooCommerce czy PrestaShop?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij