9 października 2017
Adrian Pakulski

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Linkbuilding Porady SEO Pozycjonowanie e-commerce

Pozycjonowanie sklepu internetowego kosztuje przynajmniej tyle, ile na strategię wydaje w tej chwili twoja konkurencja. Jak mawiał David Ogilvy – era bestsellerów już dawno za nami, więc jeśli chcesz zbudować przewagę w perspektywie krótko – albo długoterminowej, czas zacisnąć zęby, bo za kilka lat, bez odpowiedniego kapitału, nie będzie dla ciebie miejsca.

Chyba nie spodziewałeś się w tym artykule cennika?

Jeśli wpisałeś tę frazę, tj. „ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego”, to znaczy, że albo dopiero ruszyłeś albo za chwilę ruszysz ze swoim pierwszym e-commerce. I wiesz co? To dobry wybór, bo handel jest o tyle wygodny, że raz poczyniona inwestycja, ma dużą bezwładność (podobnie, zresztą jak social media, o których dobrych kilka lat temu mówił Misiukanis), ale jeśli nie jesteś producentem, a tylko jednym z kilkudziesięciu innych sklepów w tej samej kategorii – będziesz musiał się napocić, zanim zbudujesz przewagę konkurencyjną.

A cennika w tym artykule nie znajdziesz z jednego, bardzo prostego powodu – bo to, z jakimi kosztami będziesz musiał zmierzyć się w swojej branży, nie zależy bezpośrednio od marż na jakich pracuje agencja SEO, a tempa, w jakim rozwija się twoja konkurencja i jej nakładów finansowych na pozycjonowanie, produkcję treści i szeroko pojęty marketing.

Nie wiem, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą, czy menadżerem e-commerce, ale musisz wiedzieć, że miejsca jest coraz mniej i dla początkujących, nowych sklepów internetowych to IMO ostatni dzwonek na to, żeby wskoczyć na głęboką wodę i mierzyć się z firmami, które zatrudniają kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników, mają swoje magazyny, prowadzą testy A/B w celu optymalizacji procesów zakupowych itd.

Cennik pozycjonowania sklepów internetowych nie istnieje

I teraz tak – czym innym jest budżet 1000 zł netto miesięcznie w segmencie meblarskim, a czym innym ten sam budżet w kontekście firmy, która sprzedaje trudno porównywalne gryzaki dla psa.

Mam przynajmniej kilka przykładów, które potwierdzają, że nakłady rzędu 1000 zł w perspektywie miesięcznym w branży meblarskiej dają dziś w zasadzie trudno zauważalne wyniki, bo konkurencja zarządza kilkukrotnie większymi nakładami finansowymi.

Ba.

W ramach Redseocopy, pracujemy z kilkoma wiodącymi sklepami meblarskimi w Polsce, które potrafią inwestować 3-4 tys. zł miesięcznie w same opisy produktów. Gdzie wobec tego miejsce na uniwersalny cennik? Pozycjonowania nie da się wycenić z palca ani ułożyć w tabelę.

Nie chodzi o to, żebyś sprzedał dom, a mieszkanie wpiął w odwróconą hipotekę, ale w przypadku większości branż w jakich funkcjonują sklepy internetowe, budżet na poziomie 300-500 zł miesięcznie będzie najzwyczajniej w świecie nieodczuwalny. Bo z „dojechania” do pozycji TOP 20 sprzedaży nie ma i nie będzie.

W SEO pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da. I tak, np. koszt zredagowania artykułu + jego publikacja w zewnętrznym serwisie to średnio 100 – 400 zł netto. Wobec tego, nawet jeśli agencja SEO ma kompetencje, lata doświadczeń, to pewne rzeczy nie biorą się znikąd. I wybranie pojedynku z konkurencyjnym sklepem internetowym, który wydaje np. 2000 zł netto na tego typu linkbuilding przy 3-, 4-krotnie niższych nakładach finansowych jest trudne. Żeby nie napisać, że niemożliwe.

Pomijam już w tej kalkulacji marże, na jakich pracują agencje SEO i ich kompetencje, bo z tym też bywa różnie i ta sama inwestycja poczyniona w agencji A może dać lepsze efekty niż w agencji B, co może wynikać np. kosztów zatrudnienia, kosztów utrzymania biura, wielkości działu handlowego oraz wielu pozostałych; nie mniej, pewne elementy są wspólne i nawet najlepszy pozycjoner – nawet żeby się skichał, nie przeleje z pustego w próżne.

No to, ile?

Dobrą praktyką w kontekście pracy przy sklepie internetowym jest ustalenie z góry pewnych, akceptowalnych dla ciebie kosztów. Najlepiej w perspektywie 8-10 miesięcy.

Przyjmij postawę, że SEO to inwestycja długoterminowa i oszacuj realne koszty, jakie jesteś w stanie ponieść przez najbliższy rok. Koszty, które nie będą dla ciebie obojętne, ale też nie na tyle wysokie, że ich poniesienie miałoby wywrócić twoje życie do góry nogami.

Najgorszym możliwym scenariuszem jest ten, w którym przeszacowujesz swoje możliwości i (nie informując o tym agencji) oczekujesz efektów za 3 miesiące, a umowę wypowiadasz po pół roku. Doprowadzasz w ten sposób do sytuacji, w której to agencja wycofuje wszystkie linki, które generują jej stałe koszty (np. linki utrzymywane w modelu flat-fee w ramach współpracy z blogerami, flat-fee z innymi pozycjonerami, po jakich agencja może dzierżawić zaplecze itd.).

Efekt jest taki, że nie tylko tracisz całą infrastrukturę, ale obniżasz swój potencjał do rozwoju w przyszłości, bo z doświadczenia wiem, że algorytm przyzwyczaja się do tempa działań onsite i offsite i jeśli przestaniesz z dnia na dzień pozyskiwać linki lub wręcz zaczniesz je wytracać, to powrót za pół roku, rok – będzie mocno utrudniony.

W określeniu kosztów tuż przed tym, jak zaczniesz negocjować z agencją nie ma nic złego. Zlecenie pozycjonowania mógłbym porównać do zakupu Mercedesa. Są dwa scenariusze.

Pierwszy to taki, w którym wchodzisz do salonu i na pytanie sprzedawcy – jakim modelem jesteś zainteresowany, odpowiadasz – „nie wiem, proszę o przygotowanie oferty”. Sprzedawca wyciąga wnioski po tym, w co jesteś ubrany, jak się zachowujesz i proponuje Mercedesa klasy E skonfigurowanego na 300 tys. zł. Obaj straciliście czas, bo ty spodziewałeś się Mercedesa za 200 tys. zł, ale z jakichś względów – nie chciałeś się tym podzielić. W scenariuszu pesymistycznym, na Mercedesa miałeś 50 tys. zł, ale takich modeli w tej klasie nie znajdziesz.

Drugi – wchodzisz do salonu, mówisz, że potrzebujesz sedana i masz na to 100 tys. zł. Salon zaproponuje ci albo dobrze wyposażonego Mercedesa klasy C, albo E po kilku rabatach.

Więcej na temat rozliczeń z agencją SEO przeczytasz w krótkim materiale: Agencja SEO zaproponowała mi ryczałt. Chcą wyłudzić ode mnie pieniądze?

Nie będę straszył, ale bądź czujny

Kilka dni temu w magazynie Forbes pojawił się wywiad z Michałem Świerczewskim, założycielem i właścicielem sklepu internetowego z elektroniką – X-Kom. Jego sklep osiągnął w ubiegłym roku poziom 1,3 miliarda przychodu, a zdecydowana większość zamówień na magazynie jest obsługiwana w sposób zautomatyzowany.

Świerczewski skomentował to, ile miejsca na rynku e-commerce zostanie w kategorii – laptopów, komputerów stacjonarnych, smartfonów i oprogramowania:

– To rynek dla kilku graczy. Zostanie na nim Amazon i raczej dwie, czy trzy firmy niż sześć czy siedem.

X-Kom wywiad

Ty pewnie nie myślisz o tak mocno obłożonym otoczeniu konkurencyjnym, ale jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w pozycjonowanie nowego sklepu internetowego – zrób to teraz. Za dwa, trzy lata będzie na tą decyzję zbyt ciasno.

O tym, jak zrozumieć koszty pozycjonowania sklepów internetowych i prowadzenia kampanii SEO tłumaczę więcej w materiale wideo na Facebooku.

I pamiętaj. Pozycjonowanie sklepu internetowego to nie tylko linkbuilding, pisanie bloga, unikalne opisy produktów, ale zaplecze techniczne i szerzej rozumiana strategia budowa długiego ogona.

A jeśli masz wolne 30 minut, to przeczytaj wywiad z Adrianem Szczepańskim o tym, w jaki sposób ułożyć się z agencją SEO. Work.

Adrian Pakulski

4.6
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij