23 grudnia 2019
Adrian Pakulski

Jak wyindeksować .pdf z Google?

Jak usunąć .pdf z wyszukiwarki?

Optymalizacja SEO Porady SEO

Wisząca w indeksie Google polityka prywatności, polityka ciasteczek czy regulamin Twojej strony internetowej nie tylko obciążają domenę, bo algorytm kwalifikuje je jako duplikaty lub w najlepszym razie jako tzw. thin content, ale i narażają na korespondencję ze strony co mniej uczciwych kancelarii prawnych. Jak wobec tego usunąć z indeksu pliki .pdf w obrębie domeny?

Zanim zabierzesz się za usuwanie z indeksu Google pdf’ów, wpisz do wyszukiwarki wyrażenie:

pdf site:nazwadomeny.pl

Dzięki niemu, wyszukiwarka zwróci Ci wyniki, w których uwzględnione będą wszystkie indeksowane pdf’y. Przejrzyj je i upewnij się, czy aby na pewno chcesz usunąć je z indeksu wszystkie, a może tylko pojedyncze.

Do usunięcia zasadniczo kwalifikują się (o ile są rzecz jasna w formie .pdf’ów) polityki prywatności, polityki cookies, regulaminy, formularze zwrotu, reklamacji, instrukcje obsługi produktów, zagubione załączniki i wiele innych. Pamiętaj, że .pdf’y warto usuwać nie tylko ze względu na fakt, że nie zawierają istotnej z punktu widzenia algorytmicznego zawartości, ale i są częstym powodem wglądu w Twój biznes ze strony prawnej. Na rynku nie brakuje firm, które zbierają informacje na temat niezgodnych z aktualną podstawą prawną wpisów w dokumentach, regulaminach itd.

Niejednokrotnie w przypadku projektów prowadzonych przez naszych Klientach zdarzało się, że w indeksie Google wisiały .pdf’y, zawierające szczegółowe informacje na temat transakcji handlowych z hurtowniami, dokumenty księgowe, prawne i mnóstwo innych. Kontrolowanie tego, do jakich .pdf’ów ma dostęp crawler Google to po prostu dobra praktya bezpieczeństwa danych przedsiębiorstwa.

Wiedza SEO
Ucz się podstaw SEO z naszego kanału na YouTube

Pomijam już w tej chwili, że znacznie lepszą praktyką w zakresie przechowywania treści jest po prostu sama strona internetowa. Pdf’y są uciążliwe w czytaniu, nie są przy tym interaktywne i mogą w niekontrolowany sposób wyświetlać się na urządzeniach mobilnych (zdarza się bowiem, że domyślna przeglądarka mobilna zamiast eksplorować pliki .pdf, ściąga je na urządzenie, co bywa uciążliwe).

Co gorsza – często w indeksie wiszą nawet te pdf’y, które nie są podlinkowane bezpośrednio ani wewnętrznie, ani wewnętrznie, ale z są pośrednie ścieżki dotarcia do nich, np. z sitemapy albo dostęp do nich umożliwia niezabezpieczone wywołanie listingu zawartości folderu.

A teraz do sedna.

Jak usunąć wszystkie pliki .pdf z Google?

Jako, że co wysoce prawdopodobne, indeksacji .pdf’ów nie zablokujesz z poziomu swojego CMS’a, to najszybszym sposobem będzie dostanie się do pliku .htaccess na serwerze FTP i dodanie do niego dyrektywy:

<FilesMatch "\.pdf$">
header set x-robots-tag: noindex
</FilesMatch>

W ten sposób zablokujesz dostęp robotowi Google do wszystkich .pdf’ów, co oznacza, że indeksu z czasem wypadną wszystkie dotychczasowe, ale i w przyszłości – nie będziesz musiał już martwić się o kolejne przypadkowe załączniki.

A jeśli chcesz wykluczyć z indeksu tylko pojedyncze, to użyj takiej dyrektywy:

<Files nazwapliku.pdf>
header set x-robots-tag: noindex
</Files>

W przypadku, kiedy .pdf nie leży luzem w głównym katalogu strony, to wystarczy określić ścieżkę np. w następujący sposób:

<Files /uploads/pdf/guide.pdf>
header set x-robots-tag: noindex
</Files>

I to w zasadzie tyle. Mam nadzieję, że tym materiałem przybliżyłem Wam problem indeksacji .pdf’ów w wyszukiwarce i podpowiedziałem, jak i dlaczego warto byłoby się ich częściowo lub w całości pozbyć.

Tymczasem dzięki za uwagę, mówił do Was Adrian Pakulski paq, do następnego, cześć.

5
Oceń
Zamknij

Ocen: Jak wyindeksować .pdf z Google?

Oceń
Adrian Pakulski
Właściciel / specjalista SEO
Specjalista SEO z 8-letnim doświadczeniem rynkowym, a od 2012 r. właściciel agencji paq-studio, linkbuilder i analityk SEO. Odpowiedzialny za opiekę merytoryczną małych, średnich i dużych marek w wyszukiwarce Google. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy.
Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Wtedy to wygląda w ten sposób, że przygotowujemy – bo teraz tak – audyt techniczny, onesite’owy dzielimy sobie na oniste, czyli sprawdzamy ...
Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Jak przygotować organizację do wyoutsourcowania SEO?

Czy alokowanie środków w kampanię SEO wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania po stronie organizacji, która chce to SEO wyoutsourcować? Na jakim etapie rozwoju ...
Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Skąd wziąć zdjęcia produktów do sklepu internetowego?

Nie musisz przechodzić 3-miesięcznego kursu online z fotografii, aby robić dobrej jakości fotografie produktowe. Co prawda profesjonalne packshoty są nie lada wyzwaniem, ...

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij