fbpx
Powrót
SEO

Content pruning w SEO. Czym jest i jak go poprowadzić?

27 grudnia 2023
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Jeśli jesteś właścicielem bloga, serwisu internetowego, strony firmowej, możesz sądzić, że ciągła produkcja i publikacja nowych, świeżych treści to dobry pomysł w kontekście SEO. Ale nie zawsze tak jest, bo jeśli Twój blog jest pełen zdezaktualizowanych, nikomu niepotrzebnych treści, to, zamiast dokładać ich jeszcze więcej, warto byłoby wrócić się i usunąć te, które nie generują żadnych konkretnych wartości z punktu widzenia użytkownika i wyszukiwarek.

Czym jest content pruning?

Content pruning (tzw. przycinanie treści) to proces selektywnego usuwania, aktualizacji lub konsolidacji treści na stronie internetowej, celem poprawy pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

To praktyka, która przypomina nieco ogrodnicze przycinanie drzew; eliminujesz przestarzałe, nieefektywne gałęzie (w tym przypadku treści), aby dać miejsce nowym, zdrowym i wartościowym materiałom, które mogą lepiej prosperować i przynosić korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla SEO.

Po co usuwać stare treści?

Proces content pruningu warto realizować w jakichś określonych interwałach, np. rocznych z kilku fundamentalnych powodów:

 1. Content pruning może poprawić jakość zdarzeń behawioralnych
  Zdezaktualizowane, nic niewnoszące do tematu publikacje, artykuły – mogą negatywnie wpływać na całą szeroko rozumianą reputację domeny.
  Jeśli użytkownicy trafiają do wyników organicznych na niskiej jakości treści, to ich zachowania mogą być/będą odnotowywane algorytmiczne (np. pod postacią parametru dwell time) i uwzględniane w budowie rankingu.
  A poprawa doświadczeń użytkowników ma też oczywisty wpływ na to, w jaki sposób potencjalni klienci oceniają Twoją markę.
 2. Content pruning może służyć optymalizacji crawl budgetu
  Google ma ograniczony budżet na przeglądanie stron (tzw. crawl budget). Usuwając niskiej jakości content, które jest zbędny lub nieprzynoszący wartości, dajesz miejsce wyszukiwarkom na skupienie się na istotnych i wartościowych treściach, co z kolei może przyspieszyć indeksowanie bardziej istotnych stron.
 3. Content pruning może służyć ograniczeniu kanibalizacji słów kluczowych (kanibalizacji ruchu)
  Zdarza się, że różne strony na tej samej witrynie konkurują ze sobą o te same słowa kluczowe.
  W procesie content pruningu możesz rozważyć albo permanentnie pozybć się jakiejś treści lub połączyć ją w całość (np. przy wykorzystaniu linka kanonicznego/canonicala), które celują w te same zapytania, co pomaga uniknąć tzw. kanibalizacji słów kluczowych.
 4. Content pruning może poprawić UX, tj. doświadczenia użytkowników
  Oprócz bezpośrednich korzyści SEO, content pruning ma również znaczący wpływ na doświadczenia użytkowników Twojej strony.
  Usuwanie przestarzałych i niskiej jakości treści może znacząco poprawić funkcjonalność Twojego serwisu. Użytkownicy, którzy łatwo znajdują wartościowe i aktualne informacje, są bardziej skłonni pozostać na stronie dłużej i wchodzić w interakcje z jej zawartością. To z kolei prowadzi do lepszych wskaźników zachowania, takich jak niższy współczynnik odrzuceń i dłuższy czas spędzony na stronie, co jest pozytywnie odbierane przez wyszukiwarki. Ponadto, czysta i dobrze zorganizowana strona zwiększa zaufanie użytkowników i poprawia ich ogólną percepcję Twojej marki.
Przeczytaj też:  PrestaShop czy WooCommerce?

Jak poprowadzić content pruning?

Content pruning poprowadź w ten sposób:

1. Zidentyfikuj treści o niskiej jakości

Zacznij od zidentyfikowania treści o niskiej jakości. W tym celu możesz skorzystać z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, aby zrozumieć, które strony generują ruch, a które pozostają niemal niezauważone przez użytkowników. Możesz sugerować się np. stronami wejść skorelowanymi z czasem sesji. Jeśli jakieś podstrony w Twoim serwisie zbierają ruch z wyników organicznych, ale nie generują dalszych przeklików (czytaj: charakteryzują się wysokim współczynnikiem odrzuceń) i/lub generują 1-, 2-, 3, 4-sekundowe sesje, możesz zastanowić się, czy nie warto się ich pozbyć albo czy nie warto ich zaktualizować.

Pomocne w procesie content pruningu może być także Google Serch Console, dzięki któremu sprawdzisz, które podstrony generują przypadkowy, generyczny ruch (tj. słowa kluczowe, po których Twoi użytkownicy trafią do Twojego serwisu są przypadkowe).

Zwróć szczególną uwagę na strony:

 • z niskim ruchem i niskim współczynnikiem konwersji,
 • z treściami, które nie odpowiadają na aktualne problemy, zagadnienia, trendy (np. stare raporty, stare opracowania),
 • z treściami, które można określić mianem tzw. thin content, czyli treściami, jakie mają albo zduplikowaną zawartość albo zawartość, jaka nie prezentuje żadnej wartości dodanej dla użytkowników.

Po wyselekcjonowaniu stron zadaj sobie kilka fundamentalnych pytań:

 1. Czy ten wyselekcjonowany URL, czy ta wyselekcjonowana strona generuje wartość dodaną dla użytkowników?
 2. Czy ten wyselekcjonowany URL, czy ta wyselekcjonowana strona posiada wciąż aktualne, niezdezaktualizowane treści?
 3. Czy ten wyselekcjonowany URL, czy ta wyselekcjonowana strona realizuje jakiekolwiek cele z punktu widzenia pozycjonowania, SEO?
Przeczytaj też:  Google Search Console – co to?

2. Usuń, zaktualizuj lub skonsoliduj treści

Istnieją zasadniczo 3 scenariusze rozwiązania problemu z treściami, które nie generują zaangażowania.

Usunięcie treści

Kiedy usuwać?

Jeśli jakaś podstrona nie ma absolutnie żadnego znaczenia w kontekście użytecznym ani pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek, możesz trwale się jej pozbyć.

Jak usuwać?

Do wyboru masz kilka scenariuszy. Wśród nich te najpopularniejsze:

 • Usunięcie podstrony i postawienie jej w stan błędu 410: to optymalne rozwiązanie, jeśli treść, jaką usuwasz, nie ma żadnej wartości i chcesz jak najszybciej pozbyć się jej z indeksu wyszukiwarek.
 • Usunięcie podstrony i przekierowanie ruchu przy wykorzystaniu redirectu 301: to optymalne rozwiązanie, jeśli podstrona, jaką usuwasz, zbierała do tej pory ruch organiczny, jaki chcesz częściowo przekierować na nowy adres. Przekierowanie 301 będzie także optymalne, jeśli podstrona, jakiej się pozbywasz, mogła posiadać linki z zewnętrznych stron (301 przenosi część wypracowanych pozycji i część wypracowanego linkjuice’u).

Zaktualizowanie treści

Kiedy aktualizować?

Jeśli jakaś podstrona generuje wysoki współczynnik odrzuceń i/lub generuje wyjątkowo krótkie, kilkusekundowe sesje, ale tą podstroną jest np. wpis na Twoim blogu, możesz rozważyć aktualizację treści.

Jak zaktualizować?

W ramach aktualizacji możesz taki wpis rozszerzyć o dodatkową zawartość tekstową, ale nie tylko; dobrym pomysłem będzie dodatnie tabeli HTML, osadzenie filmu wideo, wprowadzenie danych strukturalnych, zdjęć i wszystkich innych multimediów.

Pamiętaj, aby edycja treści, jej aktualizacja nie doprowadziła przebudowania adresu URL.

Zaktualizuj taką podstronę i poczekaj, aż algorytm zaktualizuje swój indeks. Możesz też ręcznie wymusić przeindeksowanie podstrony w Search Console.

Przeczytaj też:  Prestashop moduł bloga

Konsolidacja treści

Kiedy konsolidować?

Konsoliduj treści, gdy masz wiele stron konkurujących o te same słowa kluczowe lub pokrywających się tematycznie. Konsolidacja pomoże uniknąć kanibalizacji słów kluczowych i stworzyć silniejszą, bardziej kompleksową stronę na dany temat.

Aby sprawdzić, czy masz problem z kanibalizacją, możesz posłużyć się operatorem:

słowo kluczowe site:nazwa_domeny.pl

Jeśli Twoja domena posiada więcej niż 1 podstronę, odpowiadającą jakiemuś zapytaniu, warto rozważyć konsolidację treści.

Jak konsolidować?

Podstrony możesz konsolidować, albo przenosząc ręcznie treść między podstronami i przekierowując między nimi ruch 301 z jednej na drugą, albo łączyć linkiem kanonicznym.

Po co?

Content pruning pozwala usunąć przestarzałe i niskiej jakości treści, co przyczynia się do poprawy ogólnej jakości i efektywności skalowania zasięgów organicznych Twojej domeny w wyszukiwarkach. Ten proces nie tylko optymalizuje crawl budget i zapobiega kanibalizacji słów kluczowych, ale również znacząco polepsza doświadczenia użytkowników. Dzięki regularnemu content pruningu, właściciele stron mogą upewnić się, że ich treść jest aktualna, wartościowa i maksymalizuje potencjał SEO, co jest niezbędne dla osiągnięcia lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Content pruning w SEO. Czym jest i jak go poprowadzić?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?