fbpx

TCO

TCO – Total Cost of Ownership czyli całkowity koszt posiadania. Jest to termin finansowy i biznesowy odnoszący się do wszystkich kosztów związanych z zakupem, wdrożeniem, użytkowaniem i utrzymaniem jakiegoś produktu lub systemu przez cały okres jego życia.

W kontekście SEO, TCO może odnosić się do całościowych kosztów związanych z prowadzeniem i zarządzaniem strategią SEO, w tym kosztów narzędzi (Ahrefs, Senuto, Screaming Frog), zasobów ludzkich, zewnętrznych usług (np. do monitorowania ewidencji czasu pracy – Calamari), a także wszelkich kosztów dodatkowych, takich jak szkolenia czy utrzymanie sprzętu. TCO pomaga w pełnym zrozumieniu finansowych implikacji inwestycji w konkretne narzędzia lub strategie, co jest istotne przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Przy zmianie oprogramowania lub narzędzia w firmie, należy pamiętać, że ta zmiana wiąże się nie tylko z aktualizacją TCO, ale przede wszystkim z kosztami operacyjnymi narastającymi wokół tej jednej zmiany. Trzeba wziąć pod uwagę konieczność wprowadzenia nowego oprogramowania do firmy, przygotowania dokumentacji wprowadzającej oraz wdrożenie pracowników.

Poprzednia definicja Link graph
Następna definicja WooCommerce

Jakiego artykułu szukasz?