fbpx
Powrót
SEO

Czy hosting ma wpływ na pozycjonowanie?

25 stycznia 2024
Natalia Zagórska

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór odpowiedniego hostingu może wpłynąć na wydajność strony, jej bezpieczeństwo oraz, co najważniejsze, jej pozycję w wyszukiwarkach internetowych, podkreślając związek między jakością hostingu a efektywnością działań SEO.

Co to jest hosting?

Hosting to usługa internetowa, która polega na udostępnianiu przestrzeni na serwerach, aby umożliwić publikację i utrzymanie stron internetowych w sieci. Dostawcy hostingu oferują różnorodne pakiety, obejmujące zasoby takie jak przestrzeń dyskowa, przepustowość, oraz wsparcie techniczne, niezbędne do przechowywania danych, zarządzania ruchem sieciowym i zapewnienia stabilnej i ciągłej dostępności strony w internecie.

Rodzaje hostingu:

  • Hosting VPS (Virtual Private Server) oferuje większą kontrolę i wydzielone zasoby na serwerze, co jest korzystniejsze dla stron o średnim ruchu, które potrzebują więcej zasobów.
  • Hosting dedykowany zapewnia pełną kontrolę i wyłączność na serwerze, co jest idealne dla dużych stron wymagających wysokiej wydajności, bezpieczeństwa i stabilności.
  • Hosting współdzielony to popularna i ekonomiczna opcja hostingu, gdzie wiele stron internetowych jest przechowywanych na jednym serwerze, dzieląc jego zasoby, takie jak przestrzeń dyskowa, pamięć RAM i procesor. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla małych stron, blogów czy start-upów, które nie wymagają dużych zasobów ani zaawansowanej konfiguracji serwera. Mimo niższych kosztów, jakie wiążą się z hostingiem współdzielonym, może mieć ograniczenia dotyczące wydajności, zwłaszcza gdy inne strony na serwerze generują duży ruch.
  • Cloud hosting to coraz bardziej popularny wybór, który oferuje skalowalność i elastyczność poprzez rozproszenie zasobów na wiele serwerów w chmurze. Jest to doskonałe rozwiązanie dla stron o zmiennym ruchu, ponieważ pozwala na łatwe dostosowanie zasobów do bieżących potrzeb.

Jak wybrać hosting?

Wybierając hosting, ważne jest, aby skrupulatnie rozważyć kilka kluczowych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo i ogólną satysfakcję potencjalnych klientów odwiedzających Twoją stronę.

  • Szybkość strony – szybkość ładowania strony jest jednym z najważniejszych aspektów, ponieważ użytkownicy oczekują szybkiego załadowania strony, a każda sekunda opóźnienia może zniechęcić odwiedzających i negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Szybkość ładowania strony znacznie wpływa na pozycjonowanie stron internetowych.
  • Bezpieczeństwo hostingu – to kolejny kluczowy element. Ważne jest, aby wybrać dostawcę, który oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak np. regularne kopie zapasowe. Upewnij się, że dostawca regularnie aktualizuje swoje systemy i oferuje pomoc w przypadku incydentów związanych z bezpieczeństwem.
  • Certyfikat SSL – Certyfikat ten jest fundamentalny dla bezpieczeństwa strony, gwarantując szyfrowanie danych i zwiększając zaufanie użytkowników. Dobry dostawca hostingu powinien oferować łatwą integrację i zarządzanie certyfikatami SSL, co jest niezbędne dla ochrony danych.
  • Lokalizacja serwera – lokalizacja serwera jest istotna, ponieważ serwery bliżej geograficznie do twoich użytkowników mogą znacznie poprawić prędkość ładowania strony www. Wybierając hosting, zwróć uwagę na lokalizację serwera i sprawdź, czy oferuje on opcje CDN (Content Delivery Network), które mogą dodatkowo przyspieszyć dostarczanie treści do użytkowników na całym świecie.
  • Przy wyborze hostingu ważne są również możliwości konfiguracji i dostosowania. Sprawdź, czy dostawca umożliwia łatwe skalowanie zasobów, co jest istotne w przypadku wzrostu ruchu oraz ilości produktów w sklepie internetowym.
  • Pamiętaj, że wsparcie techniczne jest nieocenione, szczególnie w nagłych sytuacjach. Wybierając hosting, zwróć uwagę na dostępność i jakość wsparcia technicznego, które się przyda, gdy pojawią się błędy serwera.
Przeczytaj też:  Push i pull e-commerce. Co różni polskiego, europejskiego klienta od chińskiego?

Dobry hosting powinien również oferować wysoką dostępność serwera, co oznacza minimalną ilość przestojów. Chociaż darmowy hosting może wydawać się kuszącą opcją dla początkujących, często wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak wolniejsza prędkość strony, wyświetlanie reklam czy ograniczone możliwości konfiguracji.

Darmowe hostingi mogą być dobrym rozwiązaniem na start, ale dla profesjonalnych i rozwijających się stron internetowych, inwestycja w renomowaną firmę hostingową z dobrą reputacją, szybkim wsparciem technicznym i gwarancją stabilności ma istotne znaczenie. Zwłaszcza, jeśli chcesz utrzymać ciągłe działanie strony www oraz móc dodawać dużo produktów do swojego sklepu. Zastanów się, czy chcesz trzymać swoją stronę na darmowych hostingach, postawisz na hosting współdzielony, czy przejrzysz profesjonalne firmy hostingowe. Możesz zadbać również o darmowy certyfikat SSL – jest to podstawowe narzędzie zabezpieczające stronę internetową, szyfrujące dane przesyłane między serwerem, a przeglądarką użytkownika. Nie kosztuje, ale zapewnia jedynie podstawową ochronę.

Ostatecznie, wybór hostingu powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb twojej strony. Rozważenie wymienionych czynników pomoże Ci wybrać rozwiązanie, które zapewni szybkość, bezpieczeństwo i niezawodność, przyczyniając się do sukcesu twojej obecności w internecie.

Zdj 1. Źródło: Unsplash

Jak hosting wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Wpływ hostingu na pozycjonowanie jest zauważalny i zdecydowanie jest to aspekt, który powinien zainteresować właścicieli stron internetowych. Pozycjonowanie witryny jest istotne, aby dotrzeć do szerszej liczby użytkowników. Oto kilka aspektów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz mieć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania:

Szybkość wyświetlania strony jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez algorytm Google. Wyszukiwarki działają w ramach określonych limitów czasu i zasobów przeznaczonych na indeksowanie stron. Gdy strona działa wolno, często jest nieosiągalna lub wywołuje błędy serwerowe, wyszukiwarki mogą uznać, że nie jest wartościowa do dalszego eksplorowania i zdecydować o pominięciu jej lub zdegradowaniu jej pozycji. To prowadzi do mniejszej widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co może zmniejszyć ilość potencjalnych odwiedzin. Szybkość hostingu jest więc parametrem, na który zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Będzie miało to również wpływ na crawl budget, a dokładniej crawl rate limit.

Dobrze zoptymalizowany hosting powinien zapewniać ciągłe działanie strony, minimalizując ryzyko przestojów i błędów. Wyszukiwarki preferują strony, które są stale dostępne dla użytkowników, a każdy przestój może negatywnie wpłynąć na ranking strony. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać dostawcę hostingu, który gwarantuje wysoką dostępność oraz oferuje wsparcie techniczne, które pomoże szybko rozwiązać ewentualne problemy. Awaryjność hostingu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie stron czy sklepów internetowych.

Przeczytaj też:  Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo oferowane przez dostawcę hostingu. Wyszukiwarki Google coraz bardziej skupiają się na promowaniu bezpiecznych stron, więc posiadanie certyfikatu SSL, regularne kopie zapasowe są kluczowe. Właściciel strony powinien regularnie monitorować i aktualizować ustawienia bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę danych swoich użytkowników.

Zdj 2. Google Core Web Vitals. Źródło: Google.

Jak sprawdzić wydajność strony internetowej?

Core Web Vitals to zestaw metryk opracowanych przez Google, które mają na celu pomiar kluczowych aspektów doświadczenia użytkowników na stronach internetowych. Skupiają się na trzech głównych obszarach: ładowaniu, interaktywności i stabilności wizualnej. Te metryki mają kluczowe znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych, ponieważ algorytm Google wykorzystuje je do oceny jakości strony pod kątem SEO.

Pierwsza metryka, Largest Contentful Paint (LCP), mierzy czas ładowania największego elementu wizualnego na stronie, co jest wskaźnikiem szybkości ładowania strony. Czas odpowiedzi serwera ma tutaj znaczenie, ponieważ opóźnienia mogą wydłużyć czas ładowania, negatywnie wpływając na LCP. Druga metryka, First Input Delay (FID), mierzy czas od pierwszego kliknięcia użytkownika do momentu, gdy przeglądarka jest w stanie zareagować na to działanie, co jest miarą interaktywności strony. Trzecia metryka, Cumulative Layout Shift (CLS), ocenia ilość nieoczekiwanych zmian układu strony, co wpływa na stabilność wizualną.

Zrozumienie i optymalizacja Core Web Vitals jest kluczowe, ponieważ bezpośrednio wpływają one na doświadczenia użytkowników, szczególnie na urządzeniach mobilnych, gdzie oczekiwania co do szybkości i responsywności są wyjątkowo wysokie. Roboty Google regularnie skanują strony, odczytując pliki i oceniając je pod kątem wydajności, stabilności oraz interaktywności.

Dla właścicieli stron istotne jest monitorowanie tych metryk, aby zrozumieć, jak ich strona jest postrzegana przez algorytm Google i użytkowników. Narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights, Lighthouse czy Chrome User Experience Report (CrUX) umożliwiają sprawdzenie Core Web Vitals, dostarczając szczegółowych informacji na temat obszarów wymagających poprawy.

W kontekście usług hostingowych, wybór odpowiedniego dostawcy może znacznie wpłynąć na Core Web Vitals. Dobry hosting powinien zapewniać szybki czas odpowiedzi serwera, co przekłada się na lepsze LCP. Ponadto, odpowiednie konfiguracje serwera, takie jak kompresja plików, wykorzystanie sieci dostarczania treści (CDN) czy cachowanie mogą znacząco poprawić FID i CLS.

Jak sprawdzić hosting strony?

Obiecujące hasła na stronie hostingu, które mają zachęcić Cię do podpisania umowy to nie wszystko! Jeśli prowadzisz swoją stronę lub sklep internetowy, ważne jest, aby pamiętać, że większość odwiedzających będzie czekać tylko dwie lub trzy sekundy na załadowanie strony. Każda dodatkowa sekunda może sprawić, że odwiedzający naciśnie przycisk „wstecz” i poszuka innej strony.

Przeczytaj też:  Jak odzyskać, usunąć dostęp do Search Console?

Testowanie szybkości strony pomoże Ci ustalić, czy Twoja strona ładuje się wolniej, niż powinna. Ponadto, testowanie szybkości jest ważnym pierwszym krokiem w ustalaniu, co można zrobić, aby przyspieszyć działanie strony, dzięki czemu będzie ona atrakcyjniejsza nie tylko dla użytkowników, ale także dla robotów Google.

Nawet jeśli Twoja strona jest hostowana na szybkim serwerze, może się ładować wolno, jeśli nie jest odpowiednio skonfigurowana. Nie tylko powinieneś zainteresować się ustawieniami serwera, ale również optymalizacją Core Web Vitals strony internetowej.

Możesz skorzystać z benchmark’u https://github.com/vanilla-php/benchmark-php, jeśli chcesz sprawdzić zdolność Twojego serwera do wykonywania obliczeń, czy działa poprawnie i czy nie jest to kwestia starego serwera. Odpalając ten test w przeglądarce, klikając F5, dostaniesz podsumowanie ile czasu zajmuje załadowanie całej strony. Miej na uwadze, że dłuższy czas może wynikać z np. obciążenia na tych serwerach, a dane te są podatne na błędy. Jeśli masz serwer współdzielony to prawdopodobnie możesz nie posiadać wystarczającej ilości parametrów, jednak wyniki naszego benchmark’a są reprezentatywne.

Dokładne wideo z używania benchmark’u znajdziesz tutaj.

Znajdź inną stronę na tym samym hoście – określ, które inne strony działają na tym samym dostawcy hostingu lub serwerze. Często można to zrobić za pomocą szybkiego wyszukiwania w przeglądarce, szczególnie jeśli korzystasz z jednej z bardziej popularnych firm hostingowych. Gdy już znajdziesz, przeprowadź testy szybkości na swojej stronie i na innej stronie na tym samym hoście, a następnie porównaj wyniki.

FAQ Sprawdź najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące korelacji między hostingiem a SEO.

Hosting to usługa zapewniająca technologie i zasoby niezbędne do przechowywania, zarządzania i udostępniania treści stron internetowych na serwerach. Umożliwia widoczność strony w Internecie, oferując różnorodne opcje dotyczące przestrzeni dyskowej, przepustowości, bezpieczeństwa oraz wsparcia technicznego, niezbędne do sprawnego działania i dostępności strony dla użytkowników online.

Twoja strona zawsze powinna być dostępna dla wszystkich narzędzi Google i jest do tego niezbędna niezawodność hostingu, ponadto Twój wybrany hosting powinien gwarantować szybkie załadowanie strony w wyszukiwarce Google oraz szereg usług hostingowych, jak wsparcie techniczne w przypadku awarii serwera.

Na pozycjonowanie Twojej strony ma wpływ wiele czynników. Wspomniany wyżej hosting, linkbuilding, semantyka, używane słowa kluczowe i wiele innych czynników, a to wszystko znajdziesz w oferowanym przez nas audycie strony.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Czy hosting ma wpływ na pozycjonowanie?

Oceń
Natalia Zagórska
Specjalistka ds. SEO

Jakiego artykułu szukasz?