Powrót
SEO

Jak pozycjonować przy tak zmiennym algorytmie?

14 maja 2018
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Budowa drugiej, trzeciej nogi pod postacią kolejnej strony firmowej, sklepu internetowego to naturalna kolej rzeczy w rozwoju biznesu i próbie zagospodarowania jak największej przestrzeni w SERP’ach. W tym materiale tłumaczę pokrótce, jak zabezpieczać się przed spadkami w Google i dlaczego dywersyfikacja kanałów sprzedaży jest kluczowa dla utrzymania biznesu w dobrej kondycji na lata.

Publiczność: Ja mam pytanie dotyczące tego, jak żyć w takiej sytuacji, gdy Google zmienia co chwile swoje algorytmy?

Adrian Pakulski: Strategia jest taka, że po pierwsze musisz posługiwać się takimi metodami, które będą obarczone mniejszym ryzykiem, ale dają dłuższą perspketywę czasową. Można to rzeczywiście robić tak, że można napędzić taki ruch, że przez pół roku będziesz zarabiał, a w siódmym miesiącu możesz firmę zamykać. Ja raczej byłbym za takimi technikami, które dają dużo wolniejszy wzrost, ale pewny. Jak się obudzisz za rok, to nadal będzie działało. Są takie techniki i to nie jest żadna czarna magia.

Publiczność: Bo zdarzają się takie tąpnięcia takie …

Adrian Pakulski:  Zdarzają się, ale to też jest problem tego, że klienci przychodzą i mówią „Adrian, słuchaj, ale tam wycięło trochę fraz”. Ja mówię, że była zwykła fluktuacja. Jednym poszło w górę, drugim w dół. Nie ma żadnych logicznych czynników, dla których ten sklep jest wyżej a tamten nie, po prostu jest jakaś rotacja. Jest kluczowe żeby mieć różne kanały dotarcia do klienta.

Kiedyś przyszedł pan, i mówi: „Adrian, słuchaj, sprzedaż na Allegro się zwaliła to teraz SEO robimy”. Zrezygnował po dwunastu dniach, bo mówi że nie ma efektów. Ja mówiłem, że sześć, osiem, dziesięć, dwanaście miesięcy. Także są też ludzie którzy nie zabezpieczają się w taki sposób, że nie mają różnych kanałów dotarcia. Nie są ani na OLX, ani na Allegro, ani na Ceneo, nic nie testują, Adwordsa też nie robią. Nie uczą się Facebooka, tylko chcieliby oddać wszystko agencji.

„Liczyliśmy, kupiliśmy samochód w leasingu. Spadło, no i co teraz?”. To jest problem niezrozumienia rynku i trzymania się jednego kanału. Tak samo można trzymać się Allegro. Allegro kiedyś nam sprzedawało bardzo dużo produktów w kategorii „części motoryzacyjne”, teraz nie sprzedaje, bo sprzedawców jest więcej, poza tym jest inna polityka jeżeli chodzi o algorytm dobierania trafności. Kiedyś były miniaturki kolorowe i mogłeś sam sobie fajnie sprzedaż nakręcić, a teraz ich nie ma. Wszyscy mają tę samą fotę. Producent dostarcza najlepsze zdjęcie stockowe, wszyscy to mają. Teraz szablony na Allegro wyglądają tak, że nie wiesz nawet od kogo przychodzi paczka, drugi Amazon się trochę z tego robi. Wszystkie sklepy internetowe to niewolnicy, którzy mają pakować paczki, a oni zarabiają z prowizji. Naturalną kwestią rozwoju jest też to, że masz kilka sklepów internetowych.

Ja też mam kilka różnych sklepów internetowych i wszystkie są robione w ten sam sposób. Na przykład, sklep matka idzie dobrze. Sklep córka, która jest de facto nakładką na sklep matkę, idzie super. Kolejna córka idzie słabiej niż matka, a trzecia córka nie idzie wcale. Nastawiasz piątą, ona idzie najszybciej ze wszystkich córek i przegania też matkę. To jest też kwestia tego, żeby budować jak najwięcej kanałów dotarcia. Stawianie biznesu na tym, że ja mam tylko ruch z Googla i z jednego sklepu internetowego to też nie do końca działa. Trzeba umieć się zabezpieczyć. Widoczność w Googlu rośnie tak, że leci leci leci, jest super, potem spada, później znowu rośnie – trzeba się z tym liczyć. Tego nie da się przewidzieć.

Mam klientów w takiej branży, że handlują tylko w święta. Jak komuś przed świętami spadnie, to jest spina dlaczego spadło. Nie ma żadnych logicznych powodów, wynikających z analizy technicznej, dla których miałoby spaść, ale spadło. Trzeba po prostu zagryźć zęby i robić swoje.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

4.5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Jak pozycjonować przy tak zmiennym algorytmie?

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.
.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij