Powrót
E-commerce,SEO

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

16 czerwca 2020
Adrian Pakulski

Adrian Pakulski WŁAŚCICIEL / SPECJALISTA SEO

Jesteś zainteresowany
współpracą?

Wtedy to wygląda w ten sposób, że przygotowujemy – bo teraz tak – audyt techniczny, onesite’owy dzielimy sobie na oniste, czyli sprawdzamy sobie, czy są dobrze nagłówki porobione, linkowanie wewnętrzne czy jest spójne itd., to jest wątek nr 1. Przekazuje Pan tę dokumentację, to są materiały w formie video, przekazuje Pan to do wdrożenia do developera lub do firmy, z którą Pan po prostu pracuje. To jest na etapie wdrożeniowym, równolegle realizowana jest architektura informacji, bo trzeba sobie to sprawdzić, jak wyglądają te kategorie, bo trzeba się zastanowić, czy kobiety szukają skórzanych torebek w liczbie mnogiej czy pojedynczej, bo wtedy trzeba też zastanowić się, jak te produkty nazywać, bo torebka damska wizytowa mała elegancka, zgadzam się, że to jest fajna fraza do tego, żeby zająć tutaj pozycję, natomiast to jest problem taki, że jest to fraza zarezerwowana raczej dla zbioru. Jak kobieta wpisuje torebka damska wizytowa mała elegancka, no to raczej spodziewa się, że będzie miała jakiś wybór. Kiedy mamy produkt, który jest w cenie 29 zł to trudno powiedzieć, czy kobieta, która wpisuje taką frazę, szuka produktu premium, czy budżetowego, czy ona ma być długa, podłużna, jakie ma mieć otwarcie i zamknięcie. Generalnie, całe SEO będzie zorientowane wokół segmentu typu kategoria, czyli zbiór danych. Nawet jeżeli jest to format liczby pojedynczej, bo nie ma problemu, żeby kategoria miała format: torebka damska wizytowa, a żeby się w niej znajdowało np. 10 torebek, żeby ona mogła podjąć decyzję zakupową. Różnica między SEO i Ads-ami jest taka, że jeśli kobiecie wyświetli się torebka damska wizytowa w Ads-ach, to ona podejmuje decyzję zakupową w oparciu o inne torebki, które są z nią w ekspozycji. Czyli ona na tym etapie dokonuje porównania, natomiast jeśli chodzi o SEO, no to musi mieć Pan dużo bardziej kompletny sklep internetowy, żeby to on tworzył ekosystem, który pozwoli sprzedać produkt.

Jeżeli mamy torebkę damską wizytową, to ona musi mieć możliwość wyboru tych torebek. Oczywiście to już w kwestii Pana, jako przedsiębiorcy, jest wypełnienie kategorii, żeby dać wybór. Ewentualnie rezygnujemy z pewnych kategorii, których nie jest Pan w stanie wypełnić w 100%. Jeśli Pan powie „Panie Adrianie, nie damy rady wypełnić tego w perspektywie pół roku, ponieważ mamy 4 torebki, nie chcemy na razie wchodzić w torebki”, to sobie je odłożymy na dalszy temat. Wtedy nazwy, znaczy słowa kluczowe, nie będą mogły być przypisane do produktów, czyli torebka damska wizytowa mała elegancka, która jest w tej chwili u Pana w sklepie, ona nie będzie mogła się w ten sposób nazywać, bo fraza jest zarezerwowana dla zbioru produktowego, czyli kategorii, a torebka będzie mogła się nazywać „Black Shadow, torebka Black Shadow”. Nie wiem, czy ona ma jakąś swoją nazwę, ale można nadawać swoje nazwy wewnętrzne.

Jak sobie robimy audyt onsite’owy, który sprawdza technologie, które są zaimplementowane, czy robot crawluje wszystkie treści, czy tam nie ma JavaScriptów, a jeśli tak, to jak one są zaimplementowane. Czy linkowanie wewnętrzne jest dobrze zrobione, czy anchory są spójne w całej architekturze. Jak ten temat jest przepracowywany, równolegle z Panem pracuje osoba, która układa architekturę informacji, czyli mówi, że produkty nazywamy tak i tak, rezygnujemy z tego i tamtego, dodajemy taki i takie segmenty. Jeśli chodzi o torby skórzane, to tych segmentów, ze względu na kolor, cechę, fason, będzie bardzo dużo i im więcej tych kategorii zrobimy, tym większe prawdopodobieństwo, że część z tych fraz nam wejdzie organicznie do topów. Ta architektura informacji, którą Pan ma, jest dosyć płytka. Trzeba będzie to rozbudować, jakby tych pozycji może być do kilkuset, w zależności od tego, jakie są priorytety. Oczywiście nie cała architektura – jeżeli architektura informacji składa się z 200/300 pozycji – to nie wszystkie te kategorie muszą być eksponowane w procesie zakupowym, więc część z nich można sobie wrzucić do oferty uzupełniającej. To już kwestia podlinkowania wewnętrznego na etapie właściwej pracy.

Tak mniej więcej to wygląda. Jeżeli chodzi o sprzedaż z SEO, to trzeba się przygotować na 8-10 miesięcy dosyć intensywnej pracy. Pewnie dopiero po tym czasie SEO zaczyna sprzedawać, natomiast tutaj piszę palcem po piasku, bo to jest wypadkowa otoczenia konkurencyjnego, budżetu i co za tym idzie – czasu poświęconego na kampanię, ewentualnych zasobów własnych, czy Pan ma jakiś zespół copywriterów, czy pracujemy tylko w formie outsourcingu z nami – tak to mniej więcej wygląda.

Dziewięćdziesiąt procent ruchu w sklepach internetowych budujemy wokół kategorii. Ludzie nawet jak wpisują, słuchajcie – zapytanie: osłona silnika KTM. Czy ja powinienem konkretny produkt po tym pozycjonować? Mimo że fraza wskazuje na formę liczby pojedynczej, to ludzie i tak podprogowo chcą zbiór danych, więc raczej będę robił to w ten sposób, żeby frazy się nie kanibalizowały, już też się nie będę wdawał, bo nie może dochodzić do sytuacji, że osłona silnika KTM, istnieje taka kategoria i produkt, bo one będą ze sobą rywalizowały. Algorytm nie będzie w stanie ocenić, który adres URL ma eksponować pod frazą: osłona silnika KTM, bo jest kategoria – super, ale jest też produkt, który ma 5 tysięcy znaków treści, kategoria ma tylko dwa, tam są opinie, komentarze filmy, a może ja jednak powinienem eksponować ten produkt, więc tu nie ma takiej jednoznacznej odpowiedzi, ale generalnie to jest tylko jedna z mechanik taka pokazana nie? Natomiast, no my budujemy ruch, tak żeby on przebiegał do kategorii, a nie do produktu, bo wiadomo, że pilnowanie tych córek jest upierdliwe, często już ich nie ma np. na magazynie, więc jest tu pewna mechanika budżetowa do rozwiązania przy małym e-commerce, przy dużym raczej segmentacja na kategoriach, czyli pozbywanie się tego ruchu z produktów, bo on „Halo, bo ja znalazłem, a macie jednak czarny?”, „on jest, tylko musi pan wejść do kategorii”. Gdybyśmy mu kategorie pod frazą „plecak Enduro” wyświetlili, to on już by prawdopodobnie sam by się obsłużył, więc jest to tylko jedna z mechanik, którą chciałem Wam pokazać, że w ten sposób też się da budżetowo ściągać ruch organiczny.
Fraz, pod którymi można sprzedać „plecak Enduro”, jest 39, bo teraz można sobie zadawać pytanie, czy np. nasz plecak Enduro, który był, spełnia kryterium rowerowe? A pewnie spełnia, bo ludzie, którzy jeżdżą na MTB i na Enduro, które też jest na rowerach, potrzebują tych samych plecaków, czyli ten plecak ma dużo szersze zastosowanie. Czyli to może być „plecak z sakwą”, „plecak na Enduro – rower” „plecak – sakwa MTB”. Formalnie tych córek bardzo dużo można stworzyć, lub też kategorii, jeżeli macie na tyle dużo plecaków Enduro, żeby ludziom pokazywać tylko kategorie, bo ja po prostu nie mam tylu plecaków Enduro, żeby zbudować kategorię, która wypełni intencje użytkownika. Gdybym mógł, to bym stworzył kategorię „plecak Enduro”, przypisał tam 40 produktów, które spełniają kryterium, że to są Enduro, i bym po prostu porobił 15 kopii tych kategorii, unikalnie je opisał, nazwał je w inny sposób i zbudował w ten sposób ruch. Natomiast nie mam, więc zostało to zrobione przez segmentację. Różnica jest taka, że ten plecak pierwotnie w sklepie nazywał się po prostu „plecak Acerbis X- Force” i on był pozycjonowany na „plecak Enduro”, kiedy zmieniliśmy mu nazwę i opis zawartości, bo dodał to moderator, a później wszedł copywriter SEO, który dostał dyspozycję, na jaką frazę ma to być zoptymalizowane, kiedy zmienił nazwę, no to w ten sposób przebiega zasięg organiczny tej pozycji.


Jesteś ciekawy wyników współpracy z PAQ-Studio

235%

Dowiedz się jak wygenerowaliśmy:

zwiększonego zasięgu w Google

Od 1 marca 2018 r. do 30 października 2021 r. poprawiliśmy widoczność marki Sklep Łuczniczy z poziomu 129 do 433 fraz sprzedażowych widocznych w Google w zasięgu TOP 1-3.

5
Oceń artykuł
Zamknij

Ocen: Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Oceń
Adrian Pakulski
CEO
CEO agencji SEO Paq Studio i współwłaściciel spółki e-commerce'owej z branży motocyklowej Enduro7. Od 9 lat zajmuje się SEO i pozycjonowaniem w Google ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce. Odpowiedzialny za budowę strategii pozyskiwania ruchu z wyszukiwarek dla firm B2B, B2C oraz techniczne SEO. Przedwdrożeniowy konsultant sklepów internetowych na Prestashop i WooCommerce. Wykładowca akademicki.

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij