fbpx

Jobs To Be Done Framework (JTBDF)

Jobs To Be Done Framework (w skrócie JTBDF) to metodyka pracy, dzięki której firma, organizacja, biznes jest w stanie rozwiązywać i dostrzegać rzeczywiste problemy klienckie oraz motywacje, które za nimi stoją. JTBDF koncentruje się na skali makro.

I tak np. pracując metodyką JTBDF producent kosiarek nie zada sobie pytania – „Jak wyprodukować bardziej efektywny nóż do kosiarki?”, ale „Jak sprawić, aby nasz klient miał przed domem zawsze krótką trawę?”.  To powoduje, że biznes jest w stanie szerzej rozumieć motywacje klienta i stawać (potencjalnie) w roli innowatora.

Wzorcowymi przykładami na JTBDF jest zrozumienie tego, że Apple wprowadzając na rynek pierwszego iPoda, nie chciało stworzyć kolejnego odtwarzacza MP3 o większej pojemności, a oddać w ręce klientów urządzenie, które pomieści w sobie 1000 utworów muzycznych.

JTBDF jest powiązane z terminem tzw. „job oriented product”. Zgodnie z tą definicją biznes powinien skupiać się na motywacjach, dla których klient kupuje produkt oraz tego, jaki rzeczywisty problem ten produkt dla niego rozwiązuje, a nie produkcie samym w sobie. I tak np. iPod z chwilą premiery stał się bardzo popularny wśród osób, które są aktywne fizycznie – w tym biegaczy. Można byłoby powiedzieć, że biegacze korzystają z iPoda w celu słuchania muzyki, ale badania dowodzą, że iPod dostarcza im przede wszystkim motywacji do biegania.

Poprzednia definicja Customer Acquisition Cost (CAC)
Następna definicja Bootstrapping

Jakiego artykułu szukasz?

Zamknij