fbpx

Breadcrumbs

Breadcrumbs, znane również jako menu okruszkowe, to kluczowy element nawigacyjny na stronach internetowych. Nazwa nawiązuje do baśni o Jasiu i Małgosi, w której dzieci zostawiały za sobą szlak z okruszków chleba, żeby odnaleźć drogę powrotną do domu. W kontekście stron internetowych, breadcrumbs pełni podobną funkcję – wskazuje użytkownikom ścieżkę, jaką przeszli od strony głównej do obecnie przeglądanej podstrony.

Breadcrumbs zazwyczaj znajduje się u góry strony i jest wykorzystywany jako pomocnicza forma nawigacji. Pozwala on użytkownikom na szybkie zorientowanie się, w którym miejscu struktury witryny się znajdują, oraz umożliwia łatwy powrót do wcześniejszych sekcji.

Dlaczego breadcrumbs jest ważny dla SEO?

  • Wzmacnianie linkowania wewnętrznego: Breadcrumbs tworzy naturalną sieć linków wewnętrznych na stronie, szczególnie gdy te odnośniki zawierają słowa kluczowe.
  • Struktura danych uporządkowanych: Możliwość wykorzystania breadcrumbs w danych strukturalnych pozwala na lepsze zrozumienie struktury strony przez boty wyszukiwarek, co może poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
  • Poprawa UX: Breadcrumbs znacząco poprawia doświadczenia użytkownika, umożliwiając łatwiejszą nawigację po witrynie. Należy pamiętać, że strony przyjazne użytkownikowi są lepiej oceniane przez algorytmy Google.

Rodzaje Breadcrumbs:

  • Oparte na hierarchii: Najczęściej spotykany typ, przedstawiający strukturę strony od strony głównej przez kategorie aż do aktualnej podstrony.
  • Oparte na atrybucie: Często używane w sklepach internetowych, pozwalają na nawigację zgodnie z wybranymi atrybutami produktów, np. marka, kolor.
  • Oparte na ścieżce: Rzadziej stosowane, reprezentują ścieżkę nawigacji użytkownika na podstawie jego historii przeglądania strony.

Breadcrumbs może być dodany manualnie w kodzie HTML strony lub za pomocą różnych systemów zarządzania treścią (CMS). Ważne jest, aby breadcrumbs były logicznie zintegrowane ze strukturą witryny i odpowiadał potrzebom użytkowników.

Poprzednia definicja Hreflang
Następna definicja LSI (Latent Semantic Indexing)

Jakiego artykułu szukasz?