fbpx

INP

INP (ang, interaction to next paint) to interakcja do kolejnego wyrenderowania. Ten wskaźnik pozwala ocenić ogólną responsywność strony na wszelkie interakcje. Warto tutaj zaznaczyć, że INP mierzy opóźnienie każdej interakcji i operacji (wszelkie kliknięcia, akcje wywołane myszką i klawiaturą oraz kliknięcie urządzenia z ekranem dotykowym) na przestrzeni całego pobytu użytkownika na stronie. Ostateczną wartością nie jest jednak średnia wyników, ale najdłuższa zaobserwowana wartość (Googlebot pomija tutaj wartości odstające).

INP to kolejny już wskaźnik z rodziny Core Web Vitals. Dlatego też jest istotny i warto zwracać uwagę na raporty Google Search Console oraz PageSpeed Insights. Przyjęło się, że:

  • dobra responsywność to wynik do 200 ms,
  • wymaga poprawy: 200 – 500 ms,
  • słabo reaguje: powyżej 500 ms.

Warto też pamiętać, że INP nie jest tym samym co FID i choć obydwa wskaźniki wchodzą w skład Core Web Vitals i mierzą jakość doświadczenia, to opisują inne parametry. INP obejmuje moment od podjęcia akcji, aż do odpowiedzi strony i wyrenderowania nowej zawartości, więc ten proces jest dłuższy od okresu: pierwsza interakcja – reakcja na interakcję (FID).

Poprzednia definicja FID
Następna definicja Crawlability

Jakiego artykułu szukasz?