fbpx

Link kanoniczny

Link kanoniczny (tzw. canonical): tag HTML używany w następującej składni:

<link rel="canonical" href="...">

który informuje wyszukiwarki, jaka wersja strony jest preferowana jako „kanoniczna” lub autorytatywna w przypadku, gdy istnieją identyczne lub bardzo podobne treści na różnych URL-ach.

Głównym celem użycia linków kanonicznych jest unikanie problemów związanych ze zduplikowaną treścią oraz kanibalizacją słów kluczowych (kanibalizacja ruchu z wyszukiwarki). Zduplikowana treść może powodować niejasności dla algorytmów wyszukiwarek, które mają problem z ustaleniem, którą wersję strony należy indeksować i prezentować w wynikach wyszukiwania.

Przykładowo:

Jeśli w serwisie istnieje kilka artykułów, które dotykają tego samego tytułu, połączenie ich linkami kanonicznymi, może rozwiązać problem z niewłaściwą (rotującą) ekspozycją w wynikach organicznych Google wszystkich po kolei na mniej lub bardziej przykładowych pozycjach.

W takim scenariuszu: Artykuł główny powinien mieć tzw. self-canonicala a każdy artykuł pomocniczy, uzupełniający powinien mieć osadzony w kodzie HTML link kanoniczny ze wskazaniem na artykuł główny.

Uwaga! link kanoniczny nie jest jednak jedynym i najbardziej dojrzałym rozwiązaniem w przypadku problemów z kanibalizacją i duplikatami, ponieważ jest tylko instrukcją dla robotów wyszukiwarek a nie dyrektywą bezwarunkową.

Poprzednia definicja Crawl budget
Następna definicja SERP Volatility

Jakiego artykułu szukasz?